A pszichoaktív szerek elleni küzdelem újabb mérföldkövéhez érkezett: 2024 júliusában hét új anyag került fel a magyarországi „C listára”, amely a dizájner drogok forgalmazásának szigorítását szolgálja– írja a Drogkutató Intézet (DKI). A szervezet szerint az új szabályozással a hatóságok célja a kábítószer-használat visszaszorítása és a közegészség védelme, különös tekintettel a hátrányos helyzetű térségekben élők körében egyre népszerűbb, de gyakran súlyos egészségügyi kockázatot jelentő szintetikus anyagokra.
A kormány 2012. április 3-án léptette életbe azt a rendeletet, amely a pszichoaktív anyagok három jegyzékét különbözteti meg. Az „A lista” a kábítószerek jegyzéke, a „B lista” a pszichotróp anyagok jegyzéke, a „C lista” pedig az új pszichoaktív anyagok jegyzéke. Utóbbi, jogilag kábítószernek nem minősülő, jobbára szintetikus pszichoaktív szerek kínálata az elmúlt években soha nem tapasztalt méretűre bővült. Létrehozásával a kábítószergyanús anyagok az eddiginél jóval gyorsabban kerülhetnek tiltás alá. A C listán lévő szerek ellenőrzésére, (hogy valóban kábítószernek minősül-e) egy év áll rendelkezésre, de már ezen idő alatt is a kábítószerre vonatkozó tiltó szabályok, a zéró tolerancia érvényes ezekre a szerekre is– olvasható a DKI bejelentésében.
Az Intézet felidézte, Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára júliusban jelentette be, hogy hét új olyan pszichoaktív szer került fel a listára, amelyek gyorsan terjedtek a piacon és jelentős kockázatot jelentenek az egészségre. Ezek a szerek különösen nagy veszélyt jelentenek a használókra nézve, hiszen összetételük és hatásuk sokszor bizonytalan, ezért beláthatatlan következményekkel járhat a fogyasztásuk. Az államtitkár azt is kiemelte, hogy folyamatos a versenyfutás a droglaborok és a rendőrség között, ezért fontos, hogy a tiltott szerek listája rendszeresen frissüljön és a rendőrök mielőbb fel tudjanak lépni a legújabb szerek terjesztőivel szemben is.
A hét újonnan listára vett anyag közül Magyarországon eddig négy jelent meg, amelyek szintetikus és félszintetikus kannabinoidnak, ismertebb nevén herbálnak minősülnek. Az ebbe a kategóriába tartozó anyagokat 39 lefoglalásban azonosította a rendőrség. A további három anyag közül egy szintetikus LSD-származék, egy anyag nyugtató-altató hatású, egy pedig a nitazének csoportjába tartozó szintetikus opioid származék, amely súlyos egészségkockázatot jelenthet, kis dózisban is hatékony vegyület, így a túladagolás kockázata nagy.
A teljes írás ITT olvasható.
Forrás: DKI, Fotó:
Nem tetszik semmi melo
2024-11-12 at 01:24
Haverom kérdi, hogy honnan lehet venni az új cuccból?
Enteriőr
2024-11-10 at 16:47
Ahogy hallom most a fidelitas is szomorú.
Talpra magyar!
2024-11-10 at 15:49
Ennek a kétfarkús egyben drogos budapesti kerületi polgármester örül együtt a dk-s mszp-s párbeszédes momentumos tiszás jobbikos lmp-s kártékony országunkat elpusztítókkal együtt.
ViAM
2024-11-10 at 13:16
Régen csak a kiváltságosak, a különböző vallási, szekták vezetői használhatták a népi megfigyelésen alapuló növények, titokban tartott tudatmódosító erejét, amivel alaposan behülyítették az alattvalókat (varázsgomba, éretlen mákgubó, különböző gyökerek), de sokan rágcsálták már a kokalevelet is, hogy lehúzzanak 16-18 órát munkával. Mára már növény sem kell hozzá, hogy laboratóriumokban olyan káros szereket állítsanak elő, aminek adagját 200–300 forintért meg lehet vásárolni, majd totál hülyének lenni tőle. Ám némely állat sem különb, úgy berúgnak az erjedésnek indult gyümölcsöktől, amire direkt járnak rá, hogy rossz rájuk nézni. Viszont – állítólag – jobban bírják, hamarabb lebontja a szervezetük, mint az embernek.
Cuki
2024-11-10 at 13:03
Logikus 2024-11-10 at 09:52
Én meg azt, hogy ki az a hülye, aki ezeket vakon beszedi?
“- Szia, kapsz valamit 5ezerért, beveszed?
– Csak 5 és azt sem tudom, hogy mi az, honnan van, mit okoz? Simán!
…10 perc múlva…jaj, rosszul vagyok”
Tééééényleg?
Kb mint az elektromos cigi.
Logikus
2024-11-10 at 09:52
Alapvetően én azt sem értem, hogy találják fel ezeket a dolgokat….