Az európai országok halálozási statisztikáit összegző, Euromomo nevű honlap adatsorai cáfolják a védekezést támadó főpolgármester, illetve az ellenzék állításait, miszerint drasztikusan megnőtt volna hazánkban a halálozások száma az elmúlt évekhez képest – számolt be a Mandiner. Karácsony Gergely a Facebookon kreált politikai agendát a járványadatok elferdítéséből, az ebben szereplő ellentmondásokat bontotta darabjaira a lap.
A főpolgármester az Eurostat statisztikáira támaszkodva támadta a kormányt, mondván, a budapesti halálozási adatok sokkal jobbak az átlagosnál. Legalábbis a második hullámban. Arra azonban a Párbeszéd társelnöke nem tért ki különösebben, hogy a tavaszi időszakban éppen a fővárosban szállt el a halálozások száma. Főleg a Pesti úti intézmény, ahol 55 idős ember halt meg, és összesen 313 lakónál, valamint 26 dolgozónál igazolták a koronavírus-fertőzést.
A Mandiner szerint ahogy az általa hivatkozott információk pontos forrását, úgy a halottak elhallgatásának igen kemény vádját sem támasztja alá konkrétumokkal az éppen a miniszterelnök-jelöltséggel kacérkodó politikus.
A hivatalos népegészségügyi statisztika egyébként a csaknem kétmillió fős Budapesten eddig 1782, míg vidéken 7379 elhunytról tájékoztat, ami ugyancsak ellentmondani látszik Karácsony téziseinek
– teszik hozzá.
A lap megjegyzi, a jelek szerint a baloldal ismét elkezdte építeni a „Magyarországon halnak meg a legtöbben” narratívát, melynek szószólója korábban éppen Karácsony párttársa, Szabó Tímea volt, aki parlamenti felszólalásaiban gyakran értekezett erről.
Hentesnek is nevezte Kásler Miklós minisztert, mondván, a járványügyi védekezés miatt elrendelt kórházi ágyfelszámolások nyomán tízből kilenc hazaküldött beteg meghal. Ezt az információt ugyebár a később álmentősnek bizonyult, az MSZP-s Korózs Lajos hírhedt videójában is feltűnő Németh Athinától szerezte az ellenzéki politikus. Miután kiderült, hogy ez hazugság, a bocsánatkérés elmaradt, ahogy Korózst sem hívta vissza pártja a parlament népjóléti bizottságának éléről
– írják.
Igaz, abban az ügyben legalább nyomozás indult.
Az ellenzéki ármánykodási kíséretek ismeretében a baloldal által hangoztatott narratívát egyébként minimum árnyalják, de inkább cáfolják az Euromomo, vagyis az európai halálozási statisztika oldalán elérhető részletes adatsorok. Ezek alapján Magyarországon még most, a valóban súlyosabb második hullám idején sincs kiugrás a halálozási adatokban, szemben mondjuk Svájccal, Ausztriával, Franciaországgal vagy éppen Belgiummal.
Ezekben az uniós tagállamokban tehát, alighanem a koronavírus miatt, az idén kimutathatóan jóval többen haltak meg, mint az elmúlt években. Karácsony egyenesen 44 százalékos növekedésről ír hazánkban az előző évek azonos, október-novemberi átlagához képest, noha az Eurostat honlapján elérhető tájékoztatásban is legfeljebb 15 százalékról számolnak be októberben – számolt be a Mandiner összefoglalója.
Megjegyzik továbbá, éppen Korózs Lajos osztott meg még novemberben egy adatsort, amellyel azt akarta bizonyítani, hogy Magyarországon már a koronavírus a legfőbb halálok. Csakhogy kiderült, a később eltávolított bejegyzésben az Eurostat 2016-os adatsorára hivatkozott. Karácsony mostani posztjában ilyet nem tett, igaz, konkrét forrást sem jelölt meg.
Forrás: Mandiner, Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS