További négy ellenzéki parlamenti képviselőt fosztott meg mentelmi jogától hétfőn a Nicolás Maduro elnök híveiből álló alkotmányozó gyűlés Venezuelában.
A politikusokat árulással vádolják. A büntetőjoggal fenyegetett ellenzéki politikusok száma így már összesen 18.
Az igazságszolgáltatás lassú, de teszi, amit kell
– húzta alá az alkotmányozó gyűlés elnöke, Diosdado Cabello, aki szerint a megvádolt politikusokat tettenérték bűncselekmény elkövetése közben. Egyikük, José Guerra abszurdnak minősítette a vádakat.
Önök követtek el árulást, amikor nyomorba és romba döntötték az országot
– üzente az ismeretlen helyen tartózkodó ellenzéki politikus. Az Európai Unió kedden bírálta a venezuelai alkotmányozó gyűlés e lépését, amely szerinte egy “újabb közvetlen támadás az egyetlen demokratikusan választott testület ellen” a dél-amerikai országban.
A döntés önkényes és politikailag motivált
– áll Maja Kocijancic, az EU kül- és biztonságpolitikai szóvivője által kiadott közleményben. A nyilatkozat szerint eddig 25 törvényhozót vádoltak meg “szabálytalan eljárás keretében és fosztottak meg az alkotmány által biztosított mentelmi jogától”.
Békés és politikai megoldás csak akkor érhető el, ha a képviselők politikai tevékenységét nem büntetik és nem korlátozzák a parlament munkáját
– tette hozzá. Az alkotmányozó gyűlés hétfőn egyúttal bizottságot is felállított, amelynek célja megállapítani, hogy mikor tartsák a következő parlamenti választást. A magát az ország ideiglenes elnökének kikiáltó, ellenzéki Juan Guaidó egy nappal korábban arra figyelmeztetett, hogy az alkotmányozó gyűlés a parlament feloszlatására készül.
A parlament az egyetlen olyan hatalmi szerv Venezuelában, amelyet 2015-ös elsöprő győzelmét követően az ellenzék ellenőriz. Az elnökhöz hű legfelsőbb bíróság viszont fokozatosan elvonta a törvényhozás jogköreit. Az alkotmányozó gyűlést 2017-ben hívta életre Nicolás Maduro azzal a céllal, hogy megszövegezzék az ország új alkotmányát, aminek eredeti határideje idén augusztus, de egyelőre egyetlen erre vonatkozó javaslatot sem tettek közzé, és a testület megbízatását a jövő év végéig meghosszabbították. Az alkotmányozó gyűlés afféle párhuzamos parlamentként működik, azzal a különbséggel, hogy tagjai Madurót támogatják, és megválasztásukat számos nemzetközi bírálat érte.
Venezuela történetének egyik legsúlyosabb politikai és gazdasági válságát éli át. Az ország szinte egyetlen exportcikke a kőolaj, és az olaj árának pár évvel ezelőtti esése miatt az ország gazdasága összeomlott. A kormányzat szerint az Egyesült Államok az ellenzékkel közösen próbálja elszabotálni a venezuelai szocialista modell működését.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS