Oroszország kiterjesztette az Ukrajnával szemben elrendelt gazdasági ellenszankcióit több, mint kétszáz természetes és jogi személyre – jelentette be kedden Twitter-bejegyzésében Dmitrij Medvegyev miniszterelnök. “Aláírtam egy ennek megfelelő rendeletet” – olvasható Medvegyev mikroblogján. “Ez az orosz állam, a vállalatok és az állampolgárok védelmében történt” – tette hozzá. Medvegyev a szankciók elrendelését Kijevnek az orosz állampolgárokkal és vállalatokkal szemben tanúsított barátságtalan cselekedeteivel indokolta.
Az orosz kormány honlapján közzétett kiterjesztett lajstromon kétszáznegyvenöt természetes és jogi személy nevét tüntették fel: szerepel rajta Vaszil Burba, az ukrán védelmi tárca hírszerzési igazgatóságának vezetője, Szerhij Jarovoj, a belügyminiszter első helyettese, Hennagyij Truhanov, Odessza polgármestere, valamint a kijevi törvényhozás számos kormánypárti és ellenzéki képviselője is. Az ukrán vállalatok szankciós listája hadiipari és energetikai cégekkel bővült. A lajstromra felkerült mások mellett az Ukroboronprom és az Ukrszpecekszport hadiipari konszernek, a Centrenergo nevű energetikai vállalat, valamint az Ukrán Állami Export-Import Bank is. Oroszország legutóbb novemberben rendelt el szankciókat háromszázhuszonkét ukrán politikussal és hatvannyolc céggel szemben. A szankciós listára akkor mások mellett felkerült Julija Timosenko és Arszenyij Jacenyuk volt miniszterelnök, Arszen Avakov belügyminiszter és Olekszandr Turcsinov, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára is.
Az orosz kormány sajtószolgálatának közleménye szerint az érintettek oroszországi kintlévőségeit és vagyonát befagyasztják, valamint megtiltják számukra a tőketranszfert. Az állásfoglalás ugyanakkor kilátásba helyezte az orosz ellenszankciók eltörlését, amennyiben Ukrajna is eltörölné az orosz állampolgárok, illetve cégek ellen hozott büntetőintézkedéseit. Oroszország és Ukrajna viszonya 2014-ben romlott meg, amikor Viktor Janukovics ukrán elnök – Moszkva által külföldről támogatott puccsnak tekintett – megdöntése után Oroszország elcsatolta Ukrajnától a Krím-félszigetet, és Ukrajna keleti részén támogatást nyújtott a Donyec-medencei szakadár erőknek. Moszkva a kelet-ukrajnai történésekkel kapcsolatban azt hangoztatja, hogy ukrajnai belső konfliktusról van szó, amelynek nem részese, illetve a Krím a helyi lakosság akaratnyilvánítása nyomán egyesült újra Oroszországgal. Kijev visszautasítja ezt, és 2015 januárjában agresszor országnak bélyegezte Oroszországot, majd a két állam kölcsönös szankciókat vezetett be egymással szemben.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Alekszandr Zemlianicsenko
Facebook
Twitter
YouTube
RSS