Döntött a kormány a vörösiszap-károsult emberek jogerős vagyoni kárának megtérítéséről, amelynek összege mintegy hetvenmillió forint – jelentette be a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára szombaton Devecserben.
Kovács Zoltán elmondta: a döntésre azért volt szükség, hogy azok, akik jogerősen pert nyertek a felszámolás alatt álló Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ellen, biztosan hozzájussanak a kártalanítás tőkeösszegéhez. A kormányzat által vállalt, a vagyoni károk megtérítésére vonatkozó állami segítségnyújtás „több mint tíz családot érint”.
Az államtitkár felidézte, hogy a közelmúltban csaknem 280 millió forint kártérítés kifizetéséről döntött a kormány. Ezt a pénzt azok kapják, akik a vörösiszap-katasztrófa által okozott haláleset vagy tartós, maradandó sérülések miatt nyertek pert a Mal ellen. Így már csaknem 350 millió forint segítséget nyújt az állam a felszámolás alatt álló céggel szemben fennálló jogerős peres követelések kifizetésében.
Kovács Zoltán arról is beszélt, hogy a nem vagyoni kár megtérítésére vonatkozó kérelmeket az érintettek a Devecseri Járási Hivatalban nyújthatják be a jogerős ítélet birtokában, a helyszínen kapott formanyomtatványon. A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el, Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház pedig lakhatatlanná vált.
Ismert, az Orbán-kormány nem kevesebb, mint 38 milliárd forintot fordított a károk helyreállítására, több mint kétmilliárdot pedig magánadományokból gyűjtöttek össze, és használtak föl. Sok károsult az Orbán-kormány segítségének köszönhetően nemcsak pénzbeli segítséghez jutott, vagy új lakásokba költözhetett be, hanem bútorait is pótolhatta.
Kormánya válogatja
Ám nem minden kormány viseli szívén saját állampolgárai sorsát. A 2010 előtti MSZP-SZDSZ-es kormányok például nem voltak hajlandóak jóvátételt fizetni a 2006. augusztus 20-ai tűzijáték során életüket vesztők hozzátartozóinak, illetve a súlyos, vagy maradandó sérülést elszenvedőknek. Pedig nyilvánvaló volt, hogy az állami ünnepség dilettáns megszervezéséért, illetve azért, hogy az ítéletidő dacára azt nem fújták le időben, a kormányzatot is komoly felelősség terheli. Szintén elzárkózott a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány is a peren kívüli jóvátételtől a 2006 őszi véres rendőrterror károsultjai esetében. Végül a tűzijáték és a rendőrterror áldozatainak is a 2010 után hatalomra került Orbán-kormány fizetett kártérítést, méghozzá több százmillió forintos nagyságrendben.
Forrás: MTI. Vezető kép: MTI/H. Szabó Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS