További ötmilliárd forintot fizethet az állami MVM a Kocsis István volt vezérigazgató időszakában született botrányos szerződések miatt egy offshore jellegű cégnek – tudta meg a Népszabadság. A pénzt az osztrák kötődésű, ciprusi Stratius Ltd. egy opciós szerződésre hivatkozva követeli az állami energiacsoporton.
2007-ben az MVM-et akkor irányító Kocsis István az osztrák Meinl Bankkal karöltve nagyarányú nemzetközi terjeszkedési elképzeléseket ismertetett. Egy ennek jegyében született 2007-es szerződés értelmében, ha a Stratius nem kap a Vásárosnaményban gázerőműtervet dédelgető, Kapolyi László baloldali nagyvállalkozóhoz kötődő Kárpát Energóból három év alatt évi átlag 10 százalék hozamot, akkor mintegy ötmilliárdot kérhet az MVM-től. A szerződés nyomán a Stratius megkapta a Kárpát Energo 24 százalékát, az MVM pedig 51 százalékos részesedéshez jutott.
Ezt követően sajátos eseménysor vette kezdetét, melynek fonalait a Kocsis István időszakához kötődő számtalan büntetőeljárás során fokozatosan igyekeznek a szakértők felfejteni. Az úgynevezett MVM-perről a pestisrácokon itt olvashatnak.
A gyanú szerint Kocsis István időszaka alatt több tízmilliárd forint tűnt el az MVM-ből úgy, hogy az összegeket névleg kölcsönként utalták offshore-gyanús cégekhez, amelyeknek azonban eszük ágában nem volt törleszteni, a felelősségre vonás ellen pedig elsősorban adóparadicsomi státusuk nyújtott számukra védelmet. A dokumentumok szerint ugyanakkor ez szinte kapóra jött a Stratiusnak, amely a Meinl Bankhoz bonyolult áttételekkel kapcsolódó, azzal perben álló, osztrák kötődésű, a Jersey-szigeteken bejegyzett – e tekintetben tehát szintén offshore jellegű – PI Power International tulajdonában áll. A Stratius idővel ugyanis érzékelte, hogy csak nem kapja meg a Kárpát Energótól az ígért hozamot. Így a 2007-es szerződés kitételére hivatkozva benyújtotta a számlát az MVM-nek. Az – hogy, hogy nem – nem teljesített. Így az ügy a szerződésben kikötött választott bírósághoz került. Amely pedig – a PI 2012 végi, örömittas közleménye szerint –a PI-nek adott igazat. A PI ugyanakkor megjegyezte, Magyarországon azért polgári perekkel még támadhatják a nekik kedvező döntést. – írta a Népszabadság.
Infó: A cikk eredeti változata a 2013.12.12-i Népszabadságban olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS