Folyamatos és növekvő migrációs nyomás érzékelhető a magyar–szerb határon, és ennek fokozódása várható a hármas határnál annak függvényében, hogy milyen ütemben tudják az embercsempészek segítségével a migránsok megkerülni a macedón határzárat Szerbia felé – jelentette be Bakondi György. A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója azt is közölte: a migránsok nem szűnő áradata miatt a Belügyminisztérium hamarosan Ásotthalom térségében egy újabb tranzitzónát fog kialakítani.
Idén körülbelül 450 ezer migránsra számíthatunk a balkáni útvonalon – mondta Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója. Az embercsempészet is erősödött, amit jól mutat az, hogy a legfrissebb hírek szerint mostanában személyenként ezer euró körüli összegért szállítják Macedóniából Szerbiába az illegális bevándorlókat – mondta el a tábornok. Hozzáfűzte, hogy ennek a csempészútvonalnak köszönhetően naponta 250-300 migráns tartózkodik Belgrádban, akik napokon belül továbbindulnak az Európai Unió tagállamai felé.
Bakondi György elmondta azt is, hogy a macedón határnál, az Idomeninél kialakult sátortábor felszámolását követően több mint négyezer migráns eltűnt. Ők valószínűleg mind Magyarország felé indultak tovább valahogy, mivel a tipikus balkáni migrációs útvonal a magyar–szerb határon végződik – hangsúlyozta.
A miniszterelnöki főtanácsadó tájékoztatása szerint az idén eddig 17 052 menedékkérelmet nyújtottak be Magyarországon, ebből 4102-t tranzitzónában adtak be. Jelenleg a magyar–szerb határszakaszon két tranzitzóna működik, ahol 230 ember kapott nemzetközi védelmet. Bakondi György elmondta, alapvetően az erőszakos – azaz a kerítés megrongálásával járó – tiltott határátlépési kísérlet a jellemző a magyar határszakaszokon. A magyar rendőrség tavaly 1176, az idén eddig 121 embercsempészt fogott el. Az ideiglenes műszaki határzárral kapcsolatos bűncselekmények miatt a bíróság 2698 migráns esetében hozott kiutasítási döntést. Közülük 1667 ember nyújtott be menekültkérelmet a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál. Őket nyitott befogadóállomásokon helyezték el, 1031-en viszont nem kértek menedékjogot, közülük eddig 516 embert kiutasítottak. A sajtótájékoztatón bemutatott táblázat szerint az „erőszakos tiltott határátlépések” száma márciusban 3300 volt, míg áprilisban ez a szám már 4200-ra növekedett.
Bakondi György arról is beszélt, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter által említett 52 ezer, visszatoloncolásra váró migráns csak a menekültügyi eljárásokkal kapcsolatos megkeresések számát jelenti, mivel a dublini szerződésnek megfelelően ezeket ott kell lefolytatni, ahol a menedékkérő az unió területére először belépett. A tábornok hangsúlyozta, hogy tavaly az 52 ezer megkeresésből 43 ezer érdemi megkeresés, 7 ezer egyéb információkérés, 2016-ban pedig 11 ezer ilyen megkeresés volt. Ezekkel kapcsolatban Magyarország továbbra is ahhoz ragaszkodik, hogy nem Magyarországon léptek elsőként az unió területére a migránsok, hanem Görögországban – mondta el a főtanácsadó.
A Belügyminisztérium tervezi, hogy Ásotthalom térségében egy újabb tranzitzónát is kialakít. Bakondi tájékoztatása szerint ezen a területen – ahol eddig csak drótakadály volt – szintén kerítést építenek.
magyaridok.hu, kép: MTI (Kelemen Zoltán Gergely)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS