Nem csillapodik a migrációs feszültség a görög-török határon, ahol a jelentések szerint pénteken újból összecsaptak egymással az illegális bevándorlók és a görög rendőrök, akik nem akarják beengedni országukba a döntő többségében szírekből álló csoportokat.
Jelentések szerint görög rohamrendőröknek kellett könnygázt és vízágyút bevetve megfékeznie a migránsokat, miután azok nagy csoportokban megindultak Törökország felől. Az AP hírügynökség szerint a migránsok a Törökország és Görögország közötti senkiföldjéről indultak meg utóbbi felé, amikor az összecsapás történt. A török rendőrök is bevetettek könnygázgránátokat annak érdekében, hogy ha már elindultak Görögország felé a migránsok, akkor ne induljanak vissza.
Süleyman Soylu török belügyminiszter csütörtökön jelentette be, hogy ezer különleges műveleti rendőrt küldenek a határszakaszra, hogy a görög rendőrök ne tudják visszaszorítani a migránsokat a török oldalra. A szakaszon továbbra is rengeteg migráns táborozik annak ellenére, hogy Athén nyomatékosan kijelentette: egy bevándorlót sem fognak átengedni a határon. A helyzet bő egy héttel ezelőtt súlyosodott el, miután Recep Tayyip Erdogan török elnök megelégelte, hogy az Európai Unió nem segíti őket kellően, így nem fogják visszatartani az országban tartózkodó négymillió menekültet és migránst.
Törökország vállát nagy teher nyomja, négymillió ember tartózkodik náluk, ezt meg kell érteni, azonban nem Ankara nem használhatja ezeket a migránsokat nyomásgyakorlás céljából
– mondta Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
A görög hatóságok szerint a török oldalról azért is lőnek könnygázgránátokat, hogy ezzel szétszórják a görög határőröket, így a migránsok könnyebben átjuthatnak a görög oldalra. Jelentések szerint a görög határőrök a helyiek segítségét is igénybe veszik, akik jobban ismerik a környéket. Abban bíznak, hogy velük nagyobb hatásfokkal kapják majd el azokat a migránsokat, akik a határkerítés átvágásával vagy az Évrosz folyó átúszásával jutnának be Görögországba.
Itt születtünk, itt élünk, itt dolgozunk. Mindenkinél jobban ismerjük a környéket és tudjuk, hol kelnek át
– mondta Panajiotisz Ageladarakisz, az Amorio nevű határfalu közösségének a vezetője.
Forrás: AP hírügynökség
Facebook
Twitter
YouTube
RSS