Minél több cég indul újra, annál több új és szokatlan szabályhoz kell hozzászoknunk. A járvány miatt szinte teljesen leálló légi közlekedés Európa-szerte kezd éledezni, így a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma is – a Wizz Air keddi bejelentését, valamint további járatindítási előrejelzéseket követően – lassan és fokozatosan újraindul – olvasható a Forbes összefoglalójában.
A Budapest Airport folyamatos és fokozott intézkedésekkel biztosítja az utasok és a személyzet egészségének védelmét, egyúttal arra kéri az utasokat, hogy a biztonságos utazás érdekében az új repülőtéri protokoll és az általános előírások betartásával segítsék a saját és mások egészségének megőrzését. A márciusi csökkenő, majd az áprilisban szinte teljesen leálló utasforgalom során a Budapest Airport a repülőtér minden, utasmozgás által érintett területét fertőtlenítette. Az utasbiztonsági folyosókat a repülőtér kényszerhelyzeti készültségének munkatársai naponta egyszer speciális eljárással, folyamatosan fertőtleníti. Az üzemeltető a repülőtér teljes területén fertőtlenítő „nagytakarítást” végzett és a fokozott fertőtlenítő takarítás jelenleg is folyamatosan zajlik. Emellett a repülőtéri szolgálatok irodái, pihenői és egyéb tartózkodó helyiségei is folyamatos és rendszeres fertőtlenítő takarításon esnek át – hangsúlyozzák. A vállalat tájékoztatása szerint, fokozottan és folyamatosan végzik a fertőtlenítő takarítást, a terminál szellőzőrendszerét is beleértve. Kézfertőtlenítőket is kihelyeztek, terveik között az automata kézfertőtlenítők számának további növelése is szerepel. Kiemelten figyelnek majd az aktív sorkezelésre (pl. a jegykezelésnél, az utasbiztonsági ellenőrzésnél, a beszállításnál és az útlevél-ellenőrzésnél), illetve padlómatricák és tiltó matricák kihelyezésére is gondot fordít a vállalat, a SkyCourt minden második ülőhelyére, az utasok közötti megfelelő távolság megtartásának elősegítésére és biztosítására. A személyzet azon tagjai számára, akik munkájukból adódóan nem tudják betartani a személyek közötti 1,5 méteres távolságot – így például a terminál információs és az utasbiztonsági ellenőr munkatársak esetében -, a Budapest Airport kötelezővé teszi a maszk viselését. A terminálokon továbbra is információs táblák és szórólapok tájékoztatnak a koronavírus elleni védekezéssel kapcsolatos tudnivalókról.
A Budapest Airport arra kéri minden utasát, hogy a saját és mások egészsége érdekében kísérő (elköszönők vagy várakozók) nélkül lépjen be a repülőtérre, minimalizálva ezzel az egyidejűleg a létesítményben, illetve annak környékén tartózkodók számát, és biztosítva az egymástól számított megfelelő távolság megtartását. Fontos, hogy minden utas ügyeljen az egymástól számított 1,5 méteres távolság betartására, lehetőleg használjon maszkot, és vegye igénybe a kihelyezett kézfertőtlenítőket.
– írják közleményükben. Hozzáteszik: arra kérik az utasokat, hogy a fizikai érintkezés minimalizálása érdekében az online utasfelvételt részesítsék előnyben, valamint amelyik járatnál elérhető, használják az önkiszolgáló poggyászfeladó rendszert is. Továbbá azt is tanácsolják, hogy megfelelő időben érkezzenek meg a repülőtérre. A jelenleg érvényben lévő kormányrendelet értelmében minden érkező utas továbbra is egészségügyi szakemberek által végzett testhőmérséklet-mérésen és okmányellenőrzésen esik át. Magyarország területére az érvényben lévő kormányrendelet alapján továbbra is csak magyar állampolgárok, valamint az Európai Gazdasági Térség (Európai Uniós tagállamok, Svájc és Norvégia) magyarországi tartózkodásra jogosult állampolgárai léphetnek be, akik ezt a jogukat tartózkodási kártyával igazolják. Utóbbival kapcsolatban fontos, hogy a hazánkban dolgozó és itt élő külföldiek tartózkodási engedélyei automatikusan meghosszabbodnak, ha az eredeti feltételek továbbra is fennállnak – hangsúlyozzák.
A szabályozás nem vonatkozik a rövidtávú, úgynevezett C és D típusú vízumokra. Aki ilyen vízummal rendelkezik, annak – amennyiben a hazautazása nem megoldott – előzetes időpontegyeztetést követően lehetősége van egy speciális ideiglenes tartózkodási engedély kiváltására, amíg a veszélyhelyzet tart
– mondta dr. Baranyi Gábor, a Deloitte adóosztályának igazgatója.
Forrás: Forbes/Wizz Air; Kiemelt kép: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS