Lángokban áll Odesszában a szakszervezetek székháza, amelyben az összecsapások után oroszbarát szakadárok kerestek menedéket. A tűznek halálos áldozatai is vannak.
Az Unian ukrán hírügynökség jelentése szerint a kijevi hatalommal rokonszenvező néhány száz aktivista a szakszervezetek székháza előtti téren felgyújtotta az oroszbarát szeparatisták sátrait. Utóbbiak itt gyűjtöttek aláírásokat az Ukrajna szövetségi állammá való átalakításáról és az orosz nyelv államnyelvvé nyilvánításáról szóló népszavazás megrendezéséhez.
A szakadárok bemenekültek az épületbe, ahonnan lőfegyverekkel lőttek ki, és kövekkel is dobálták a támadókat. Tűz ütött ki a szakszervezeti székházban is, ahonnan többen az ablakokon kiugrálva menekültek. Egyelőre nem ismeretes, hogy hányan haltak meg. A földön mozdulatlan testek hevernek, néhányat közülük ukrán zászlóval takartak le. Az ukrán hírügynökség szerint az oroszbarát szakadárok a háztetőkről is lövik az ukrán hatalom híveit, a rendőrség nem avatkozik közbe. Az Odessza megyei kormányzó rendkívüli ülésre hívta össze a rendőrségi és ügyészségi vezetőket a pénteki összecsapások miatt. Helyi médiainformációk szerint az odesszai erőszaknak már négy halálos áldozata van.
Washington és Berlin diplomáciai megoldást akar
Az Egyesült Államok és Németország az ukrajnai válság diplomáciai megoldására törekszik, és egységes abban, hogy Oroszországnak növekvő árat kell majd fizetnie, ha nem változtat az ukrajnai bomlasztó fellépésén – jelentette ki pénteken Barack Obama amerikai elnök, miután a washingtoni Fehér Házban megbeszélést folytatott Angela Merkel német kancellárral.
Obama a Merkellel közösen megtartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy Moszkvának latba kell vetnie befolyását a kelet-ukrajnai oroszpárti fegyveres csoportok tevékenységének a beszüntetése érdekében, ez utóbbiaknak pedig haladéktalanul szabadon kell bocsátaniuk az EBESZ megfigyelőit.
“Nem lesz más választásunk, mint hogy újabb és még keményebb szankciókat vezessünk be” – figyelmeztetett az elnök arra az esetre, ha Oroszország meghiúsítaná a május 25-re kiírt ukrán elnökválasztást.
Merkel egyetértett azzal, hogy elkerülhetetlenek lesznek az Oroszországgal szembeni újabb szankciók, ha az ukrajnai helyzet nem stabilizálódik. Hangsúlyozta, hogy a szankciók “nagyon szükséges második komponenst” képeznek az Ukrajnával kapcsolatos diplomáciában. Leszögezte, Németország nem akar újabb gazdasági büntetőintézkedéseket bevezetni Oroszországgal szemben, de azt mégis meg fogja tenni, ha tovább romlik a helyzet Ukrajnában. Merkel annak ellenére tett ilyen kijelentést, hogy a The Wall Street Journal című amerikai napilap pénteki címoldalas tudósítása szerint az olyan német cégóriások, mint a BASF, a Siemens, az Adidas és a Deutsche Bank intenzív kampányt folytatnak Berlinben a Moszkva elleni további üzleti büntetőintézkedések ellen.
A fehér házi sajtótájékoztatón mindkét vezető arról beszélt, hogy a következő szankciók az orosz gazdaság egyes szektorait vehetik célba, de konkrét részleteket nem közöltek. Az elnök kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt “le kell beszélni a jelenlegi kurzusról”.
Obama elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Kreml azt gondolja, “vétójoga van” a kijevi választott kormánnyal szemben. Elutasította azt a feltételezést, miszerint az ukrán válság mögött az Egyesült Államok állna és kijelentette: Amerika azt szeretné, ha az ukránok maguk hoznák meg a saját döntéseiket és a legkevésbé kíván “zavargást és káoszt” a térségben. A német kancellár szerint Moszkva nem tett lépéseket a válság megoldását célzó genfi megállapodás végrehajtása érdekében.
Obama és Merkel megerősítette elkötelezettségét a transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerségi egyezmény (TTIP) mielőbbi megkötése mellett. Az energiabiztonság problémájával kapcsolatban az elnök elmondta, hogy a washingtoni energiaügyi minisztérium már több földgázexport-engedélyt kiadott, és hogy a TTIP még könnyebbé teszi majd az energiahordozónak az európai piacra történő kivitelét. A két vezető a nap folyamán olyan további világpolitikai kérdésekről is tárgyal majd, mint az iráni atomprogram és a szíriai polgárháború.
Halottak és sebesültek az ukrán összecsapásokban
Az ukrán hadsereg által a kelet-ukrajnai Szlovjanszknál indított hadműveletben két ukrán katona veszítette életét és hét megsebesült, míg a másik oldalnak nagyobb veszteségei vannak – közölte a honlapján közzétett pénteki nyilatkozatában Olekszandr Turcsinov ukrán ügyvivő államfő. Eközben Oroszország kezdeményezte az ENSZ BT rendkívüli ülésének összehívását.
Turcsinov azt állította, hogy a lázadók „jelentős veszteségeket szenvedtek: sok a halott és a sebesült”. Közlése szerint az ukrán különleges egységeknek sikerült elfoglalni az összes megerősített ellenállási pontot és úttorlaszt a Szlovjanszk városa körül, amelyet teljesen körülzártak, és a támadás folytatódik.
Ugyanakkor az ügyvivő elnök elismerte: a hadművelet „lassabban halad, mint szeretnénk”. Véleménye szerint ennek oka az, hogy a katonai akció sűrűn lakott körzetekben zajlik. Ezenkívül a háztömbökből az ukrán katonákra lőnek – tette hozzá.
„Követeljük, hogy a terroristák, szabotőrök és mindazok, akik fegyvert emeltek országunk ellen, tegyék le a fegyvert, adják meg magukat, engedjék szabadon a túszokat, és ürítsék ki a megszállt épületeket” – mondta az ügyvivő államfő.
„Biztonsági erőink más államok zsoldosaival, terroristákkal és bűnözőkkel harcolnak, akik túszokat ejtenek, gyilkolnak és embereket kínoznak, fegyverrel a kezükben Ukrajna területi egységét és stabilitását fenyegetik” – mondta Turcsinov.
Folytatódik a támadás
„Fő célunk az, hogy megvédjük az embereket és megakadályozzuk, hogy a lakosság körében áldozatok legyenek.” Turcsinov leszögezte, hogy a „terroristák elleni támadás” folytatódik.
Az ügyvivő államfő megismételte, hogy aki leteszi a fegyvert és nem követett el súlyos bűncselekményt, annak nincs mitől tartania. A gyilkosokat és azokat, akik embereket kínoztak, azonban meg fogják büntetni. Turcsinov emellett felszólította Oroszországot, hogy szüntesse be a fenyegetőzést és megfélemlítést és állítsa le a provokációit.
Véres összecsapás volt Odesszában
Összecsapás volt pénteken Odesszában az ukrán egység támogatói és oroszpártiak között; egy ember életét vesztette – közölte az ukrán belügyminisztérium. A mintegy másfél ezer, Kijev oldalán tüntető felvonulót – nagyrészt az Odessza futballcsapat híveit – botokkal, kövekkel, petárdákkal támadták meg a sisakot viselő oroszpártiak. A rendőrség közbeavatkozott és szétválasztotta őket, de addigra egy embert már olyan súlyosan megsebesített egy lövés a mellkasán, hogy meghalt, mielőtt a mentők megérkeztek volna. Az összecsapásban tucatnyian sebesültek meg. Az egymilliós kikötővárosban eddig viszonylagos nyugalom honolt.
Oroszország összehívná a Biztonsági Tanácsot
Oroszország pénteken kezdeményezte az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) rendkívüli ülésének összehívását a kijevi kormány Ukrajna délkeleti részén indított „megtorló hadművelete” miatt – közölte az orosz ENSZ-képviselet sajtószolgálata. Az orosz ENSZ-képviselet sajtószolgálatán az orosz hírügynökségeknek elmondták, hogy a nyílt ülésre röviddel az ENSZ BT májusi munkaprogramjával foglalkozó zárt ülés után kerül sor. Utóbbit közép-európai idő szerint pénteken 20 órára tűzték ki.
Ukrán különleges egységek péntek reggel a kelet-ukrajnai Szlovjanszkban páncélosok és légierő támogatása mellett hadműveletet indítottak az oroszbarát szakadárok ellen, akik középületeket kerítettek hatalmukba és kikiáltották a „donyecki népköztársaságot”.
Ukrajna: ultimátum a fegyveres szakadároknak
Azonnali fegyverletételre, valamennyi túsz szabadon engedésére, az elfoglalt közigazgatási épületek elhagyására és a rendbontás beszüntetésére szólította fel a kelet-ukrajnai fegyveres szakadárokat pénteken Arszen Avakov ukrán belügyminiszter. A hatóságok készek arra, hogy amnesztiát adjanak a civil ellenállásban és a közigazgatási épületek elfoglalásában résztvevőknek, ha nem követtek el súlyos bűncselekményeket. Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint Kijev a békés rendezést előirányzó genfi megállapodás megvalósításának az utolsó reményét is szétzúzza azzal, hogy hadműveletet indított a kelet-ukrajnai oroszbarát erők ellen.
Putyin: Kijev lerombolja az utolsó reményt is a békés rendezésre
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint Kijev a békés rendezést előirányzó genfi megállapodás megvalósításának az utolsó reményét is szétzúzza azzal, hogy hadműveletet indított a kelet-ukrajnai oroszbarát erők ellen. A kijevi vezetés harci üzemmódba kapcsolt és békés településeket támad – hangoztatta pénteken Moszkvában Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője. Felrótta, hogy “miközben Oroszország a rendezésre és a konfliktus kiszélesedésének megakadályozására tesz erőfeszítéseket, addig a kijevi hatalom békés településeket lövet”.
A Kreml befolyásos tisztviselője utalt az orosz elnök keddi, Minszkben elhangzott figyelmeztetésére, amely szerint egy ilyen fellépés bűncselekménnyel érne fel. “A fejlemények sajnos megerősítik ezt az értékelést” – tette hozzá Peszkov. A kijevi kormány terroristaellenes fellépésnek minősíti az oroszbarát fegyveresek ellen hajnalban indított szlovjanszki katonai műveletet.
Az orosz elnöki szóvivő közölte, hogy Vlagyimir Putyin előző nap a kelet-ukrajnai térségbe küldte különmegbízottját, Vlagyimir Lukin volt országgyűlési emberi jogi biztost, hogy bekapcsolódjon a korábban Szlovjanszkban foglyul ejtett külföldi katonai megfigyelők szabadon bocsátásáról folyó tárgyalásokba. Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy rendkívül aggódnak, mert nem tudnak kapcsolatot létesíteni az általa megtorló akciónak nevezett katonai művelet övezetében tartózkodó Lukinnal. Hangsúlyozta, hogy követelik az orosz elnöki különmegbízott és az orosz és más külföldi újságírók biztonságának szavatolását. Az ITAR-TASZSZ orosz állami hírügynökség ugyanakkor azt jelentette, hogy sikerült telefonon utolérniük Vlagyimir Lukint.
Oroszország a szlovjanszki akció leállítását követeli az EBESZ-től
Oroszország azt követeli az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettől (EBESZ), hogy tegyen lépéseket a kijevi kormány által Kelet-Ukrajnában indított “megtorló műveletek” leállítása érdekében – közölte pénteken Bécsben Andrej Kelin, Oroszország állandó EBESZ-képviselője. Kelin a követeléssel Lamberto Zannier EBESZ-főtitkárhoz, valamint a szervezet soros elnökéhez, Didier Burkhalter svájci külügyminiszterhez fordult.
Az orosz diplomata szerint Zannier főtitkár a vele folytatott beszélgetésben “valami borzasztónak” nevezte a Szlovjanszkban zajló eseményeket, amelyeket “haladéktalanul le kell állítani”. A soros elnök svájci külügyminiszter Andrej Kelin szerint megpróbál kapcsolatba lépni Olekszandr Turcsinov ügyvivő ukrán államfővel, Arszenyij Jacenyuk kormányfővel és más ukrán vezetőkkel a történtek ügyében.
Evakuálták a fogva tartott EBESZ-megfigyelőket a harcok helyszínéről
“Mindegyiküket biztonságos helyre vitték, a harci cselekmények zónáján kívülre” – idézte a német lap Vjacseszlav Ponomarjov szavait. Hogy jelenleg hol vannak az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) egy hete fogva tartott katonai megfigyelői – akik között négy német is van – arra nem tér ki a Bild Zeitung. Arra a kérdésre, milyen következményekkel járhat a foglyokra nézve az ukrán fegyveres erők Szlovjanszkban indított különleges művelete, Ponomarjov azt mondta, egyelőre nem tudja megmondani, hogyan alakul a helyzet.
Ukrán hadművelet indult Szlovjanszk visszafoglalására
Az ukrán hadsereg nagyszabású hadműveletet indított péntek hajnalban az oroszbarát szakadár fegyveresek által ellenőrzött, kelet-ukrajnai Szlovjanszkban, és egy ukrán szakértő szerint visszafoglalta a város nagy részét.
A Donyecktől mintegy száz kilométerre északra fekvő, százezres város április közepén került a szakadárok kezére, és egy hete ott ejtették foglyul az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) katonai megfigyelőit, köztük négy németet, akiknek szabadon engedése érdekében a nyugati hatalmak vezetői is megpróbáltak közbenjárni, mindeddig sikertelenül.
Dmitro Timcsuk, a kijevi Katonapolitikai Kutatások Központjának vezetője Facebook-oldalán reggel arról számolt be, hogy az ukrán katonák reggelre felszámolták a szakadárok városszéli közúti ellenőrző pontjait, és ellenőrzésük alá vonták a televíziós központot. “A terroristák” – írta az ukrán szakértő az oroszbarát fegyveresekről – megpróbálnak szétszóródni, és a város délkeleti részében maradtak ellenállási gócok.
Az ITAR-TASZSZ orosz állami hírügynökség egy híre szerint reggel hét órára (magyar idő szerint hat órára) a műveletben részt vevő ukrán helikopterek befejezték köröző repülésüket a város felett, és a településen egyelőre csönd honol. Megszűntek a robbanások és a lövések, működik a mobiltelefon-hálózat.
A helikopterekről ledobott deszantos alakulatokkal és páncélos harcjárművekkel végrehajtott hadművelet részleteiről eddig csak a szlovjanszki szakadárok számoltak be. Arszen Avakov ukrán belügyminiszter egyik munkatársa Kijevben azt mondta, nem adnak semmiről tájékoztatást, amíg a művelet véget nem ér Szlovjanszkban.
Vjacseszlav Ponomarjov, a város önjelölt szakadár polgármestere az Interfax orosz hírügynökségnek azt mondta, hogy lelőttek két ukrán katonai helikoptert, egy pilóta meghalt, egy másikat foglyul ejtettek.
A művelet a szakadárok egy képviselője szerint hajnali öt órakor (magyar idő szerint hajnali négy) kezdődött deszantegységek bevetésével, a csapatot páncélosok fedezték. A város lakói légvédelmi szirénák hangjára ébredtek, és félreverték a templomharangokat is. Szlovjanszk központjában azonban nem voltak harcok, az ott lévő szakadár fegyveresek az esetleges közvetlen támadás visszaverésére készültek.
Kijev megerősíti: támadják a szlovjanszki és kramatorszki szakadárokat
Az ukrán kormányerők támadást indítottak pénteken a kelet-ukrajnai Szlovjanszk és a szomszédos Kramatorszk városát ellenőrző szakadár, oroszbarát fegyveresek ellen – erősítette meg Facebook-oldalán Arszen Avakov ukrán belügyminiszter.
Avakov azt közölte, hogy a hadsereg és a Nemzeti Gárda egységei elfoglalták a szakadárok több közúti ellenőrzőpontját. A belügyminiszter elismerte, hogy a szlovjanszki akcióban a szakadárok lelőttek két ukrán helikoptert. A Moszkva-barát milicisták aknavetőket és páncéltörő gránátokat is bevetettek, és megölték az egyik lelőtt helikopter pilótáját – írta.
Az orosz kormány egyelőre nem reagált az ukrán katonai akcióra, amelytől napokon át hangsúlyosan óva intette az új kijevi vezetőséget.
Oroszbarát szakadárok helikopterek lelövéséről és áldozatokról számolnak be
Oroszbarát szakadár fegyveresek lelőtték saját közlésük szerint a kelet-ukrajnai Szlovjanszk ellen hadműveletet indító ukrán erők két katonai helikopterét, s az egyik pilóta meghalt, a másikat foglyul ejtették – mondták.
A helikopterek lelövéséről Vjacseszlav Ponomarjov, a város önjelölt szakadár polgármestere beszélt az Interfax orosz hírügynökségnek.
A szakadárok előzőleg arról számoltak be, hogy ukrán csapatok reggel nagy erőkkel benyomultak a Donyeck megyei városba, ahol a szakadárok egy hete fogva tartják az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) katonai megfigyelőinek egy csoportját.
Az ukrán hadművelet a szakadárok egy képviselője szerint hajnali öt órakor (magyar idő szerint hajnali 4) kezdődött deszantegységek bevetésével, s a deszantosokat páncélos harcjárművek fedezték.
Arszen Avakov ukrán belügyminiszter egyik munkatársa Kijevben azt mondta, nem adnak semmiről tájékoztatást, amíg a művelet véget nem ér Szlovjanszkban.
Oroszbarát aktivisták elfoglalták a donyecki ügyészség épületét
Több száz oroszbarát aktivista csütörtökön elfoglalta az ügyészség székházát a kelet-ukrajnai Donyeckben, a közelharcban többen megsérültek.
A részben álarcos támadók kövekkel, petárdákkal és benzines palackokkal dobálták az épületet, amelyet pajzsos rohamrendőrök védelmeztek. A rendőrök könnygázt és hanggránátokat vetettek be. Mindkét oldalon vannak sérültek – jelentette az ostro.org helyi internetes portál. A kormányerők egy páncélozott járműve visszavonulásra kényszerült, amikor az aktivisták megtámadták.
Televíziós felvételek tanúsága szerint a támadók lefegyverezték a rendőröket, és arra kényszerítették őket, hogy a felbőszült tüntetők között nyitott “szégyenfolyosón” át távozzanak. A szakadárok az épület tetejére kitűzték az egyoldalúan kikiáltott “donyecki népköztársaság” zászlaját.
Az indulatok egy többezres oroszbarát felvonulás nyomán szabadultak el. A szakadárok azzal vádolták az ügyészséget, hogy a kijevi hatalmat támogatja. A tömeg kórusban követelte, hogy Donyeck a Krím félsziget példájára csatlakozzon Oroszországhoz.
Ukrajna azzal vádolja Oroszországot, hogy ő szervezi kelet-ukrajnai középületek egész sorának elfoglalását. Moszkva tagadja ezt.
hirado.hu / fotó: unian.net
Facebook
Twitter
YouTube
RSS