Igen nagy a valószínűsége, hogy iráni rakétatalálat miatt zuhant le a Teherán mellett megsemmisült ukrán repülőgép – jelentette ki a holland külügyminiszter pénteken, Brüsszelben, a közel-keleti konfliktus kiéleződése miatt összehívott rendkívüli európai uniós külügyminiszteri tanácsülés előtt. Érkezésekor adott nyilatkozatában Stef Blok hangsúlyozta: az EU minden további lépése attól függ, Irán hogyan áll hozzá, milyen módon működik közre a katasztrófa részleteinek felderítésében. Irán beterjesztette Ukrajnának és az Egyesült Államoknak előzetes jelentését, amely szerint még a levegőben tűz ütött ki a fedélzeten, majd a földbe csapódáskor felrobbant a gép. Irán szerint hajtóműhiba okozhatta a balesetet, külföldi sajtóorgánumok azonban felvetették annak a lehetőségét, hogy rakétatalálat érte a gépet. A járat mindkét fekete dobozát megtalálták; iráni források szerint bár károsodtak, az adatok kinyerhetők belőlük. Egyelőre a fekete dobozok elemzéséről nincs hír; arról sem, mely országok szakértői vesznek benne részt.
Nincs okunk arra, hogy ne higgyünk a különböző szövetségesektől kapott jelentéseknek, amelyek szerint a gépet valószínűsíthetően az iráni légvédelmi rendszer lőtte le
– közölte Blok, rámutatva, hogy senkinek nem érdeke újabb konfliktus kirobbanása a Közel-Keleten, ez ráadásul az Iszlám Állam terrorszervezet újbóli megerősödéséhez vezethetne.
Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője rendkívül aggasztónak nevezte az Iránban kialakult helyeztet, és átláható vizsgálatot sürgetett az ukrán repülőgép katasztrófájának ügyében. Heiko Maas német külügyminiszter leszögezte, hogy teljes körű és átlátható vizsgálatra van szükség az ukrán utasszállító ügyében; ennek elmaradása súlyos bizalomvesztéssel jár Teherán számára. Maas kijelentette: minden fél elismeri, hogy el kell kerülni a helyzet elmérgesedését, valamint azt, hogy mihamarabb párbeszédre van szükség. Hozzátette: még mindig van értelme, ezért szükséges megmenteni az iráni atomprogram korlátozásáról 2015-ben megkötött többhatalmi megállapodást. Luxemburgi kollégája, Jean Asselborn szerint az ukrán repülőgép katasztrófája szerencsétlen baleset volt, amelyet egy véletlenül, tévedésből kilőtt rakéta okozhatott. Kijelentette: a háborús feszültségnek véget kell vetni, ugyanis az vezetett a százhetvenhat ember halálához vezető katasztrófához. A kérdés most az, hogyan lehet stabilizálni a helyzetet, illetve megelőzni a konfliktus átterjedését a szomszédos országokra.
Megkezdődött a bizonyítékok eltüntetése?
Buldózerekkel láttak hozzá Iránban a lezuhant ukrán utasszállító repülőgép roncsainak eltakarításához – jelentette az UNIAN ukrán hírügynökség pénteken a Bellingcat nemzetközi oknyomozó csoport alapítója által közölt információra hivatkozva. Julian Röpcke, a Bild nevű német lap szerkesztője a Twitter közösségi portálon fotót is közölt egy állítólagos iráni buldózerről, ahogyan a katasztrófa helyszínén takarít. Bejegyzésében párhuzamot vont az mostani esemény és a 2014-ben a harcok sújtotta kelet-ukrajnai térségben szakadár ellenőrzés alatt álló területen lezuhant malajziai gép esete között, utalást téve arra, hogy annak idején az oroszok és a szakadárok éppúgy igyekeztek eltüntetni a bizonyítékokat. Tavaly a holland vezetésű nemzetközi nyomozócsoport arra a következtetésre jutott, hogy 2014 nyarán Oroszországban nyilvántartott, BUK típusú légvédelmi rakétával találták el a malajziai járatot, ezt azonban Moszkva máig nem ismeri el.
Irán egyre inkább magára marad a műszaki hiba teóriájával
Irán beterjesztette Ukrajnának és az Egyesült Államoknak előzetes jelentését, amely szerint még a levegőben tűz ütött ki a fedélzeten, majd a földbe csapódáskor felrobbant a gép. Irán szerint hajtóműhiba okozhatta a balesetet, külföldi sajtóorgánumok azonban felvetették annak a lehetőségét, hogy rakétatalálat érte a gépet. A járat mindkét fekete dobozát megtalálták; iráni források szerint bár károsodtak, az adatok kinyerhetők belőlük. Egyelőre a fekete dobozok elemzéséről nincs hír; arról sem, mely ország szakértői vesznek benne részt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken közölte: nem zárható ki, hogy rakétatalálat okozta az ukrán utasszállító gép szerdai katasztrófáját Iránban, de jelezte, hogy ezt a lehetséges okot még nem erősítették meg. Zelenszkij előtt meg nem nevezett amerikai kormányzati tisztségviselők amerikai lapokkal azt közölték, hogy rakétatámadás érte a gépet, és ezt sugallta csütörtökön Donald Trump amerikai elnök is. Csütörtökön Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a sajtó elé állva azt közölte, hogy vannak saját forrásból olyan hírszerzési információi, amelyek szerint nagy valószínűséggel iráni föld-levegő rakétával lőtték le az ukrán utasszállító repülőgépet, de lehet, hogy nem szándékosan. Boris Johnson brit miniszterelnök szintén hasonló kijelentést tett.
Százhetvenhat halálos áldozatot követelt a katasztrófa
A MAU ukrán légitársaság Teheránból Kijevbe tartó járata szerdán reggel felszállás után zuhant le, amikor már elérte a kétezer-négyszáz méteres repülési magasságot. A Boeing 737-800-as típusú gép fedélzetén utazók közül senki sem élte túl a becsapódást; százhetvenhatan haltak meg a járat kilenc fős ukrán személyzetével együtt. Két utas volt még ukrán állampolgárságú, a többiek további hat ország állampolgárai: nyolcvankét iráni, hatvanhárom kanadai, tíz svéd, három brit, négy afgán és három német.
Iráni és ukrán tisztségviselők megkezdték a nyomozást a Teherán közelében lezuhant ukrán utasszállító ügyében – közölte az iráni polgári repülési hatóság pénteken. Irán jelezte: egy-két hónapig tarthat az információk feldolgozása, amelyben szükség esetén Oroszország, Kanada, Franciaország vagy Ukrajna is segíthet. A teljes vizsgálat egy-két év alatt fejeződhet be Teherán szerint.
A katasztrófa néhány órával azután történt, hogy Irán rakétacsapást mért a szomszédos Irakban két amerikai katonai bázisra, hogy megtorolja Kászim Szulejmáni iráni tábornok meggyilkolását. Az iráni Forradalmi Gárda különleges egységének parancsnokával az amerikai hadsereg egy célzott légicsapásban végzett előző héten. Pénteken a Boeing kérte, hogy bekapcsolódhasson a fekete dobozok információinak feldolgozásába, az iráni hatóságok pedig ugyanezt szorgalmazták.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh
Facebook
Twitter
YouTube
RSS