A NATO elismeri és támogatja Georgia területi egységét és határainak nemzetközileg elismert sérthetetlenségét, a katonai szövetség ezért arra szólítja fel Oroszországot, hogy vonja vissza Dél-Oszétia és Abházia önálló államként való elismerését – jelentette ki a NATO főtitkára szerdán Brüsszelben.
Jens Stoltenberg, a katonai szövetség védelmi minisztereinek kétnapos találkozójának első munkanapja szünetében tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, a déloszét és abház területek Georgia részét képezik, nemzetközileg elismert határok között. Ennek értelmében a NATO felszólítja Oroszországot, hogy vonja ki csapatait a térségből. Georgia területi integritásának elismerése mellett ezt egyebek mellett az ott élők számára az orosz katonai jelenlét okozta nehézségek, kellemetlenségek és más kihívások is indokolják – tette hozzá a főtitkár. Stoltenberg a NATO-Georgia Bizottság ülése után elmondta, a szövetség aggódik Oroszország katonai jelenlétének növekedése miatt a Fekete-tenger térségében, amelynek biztonsága elsődlege a NATO és Georgia számára is, ezért a védelmi miniszterek megerősítették elkötelezettségüket amellett, hogy a korábbinál még szorosabban dolgoznak együtt a georgiai partiőrség képzésében. További együttműködés várható Georgia tengerészeti központja és a NATO tengeri műveleti parancsnoksága között.
A főtikár arra emlékeztetett, hogy a NATO ajtaja nyitva áll, amelyet az is bizonyít, hogy védelmi miniszterek az ülésen megerősítették a szövetségesek vezetőinek júliusi csúcstalálkozóján hozott döntését, amely szerint Georgia hamarosan a NATO tagjává válhat. Stoltenberg kiemelte, a kaukázusi ország a NATO legközelebbi partnere, mivel nagy mértékben hozzájárul a közös biztonsághoz egyebek mellett a katonai szövetség afganisztáni képzési missziójának támogatásával. Segítségével sikerül stabilizálni az ázsiai országot, és megakadályozni, hogy ismét a terroristák biztonságos menedéke legyen. Újságírói kérdésre válaszolva a főtitkár elmondta, a szövetség aggódik, hogy Oroszország továbbra is destabilizálja a 2014-ben annektált kelet-ukrajnai területeket. A NATO azt teheti, hogy politikai és gyakorlati támogatást nyújt Ukrajnának különböző programjain és pénzügyi alapjain keresztül a tagállamok kétoldalú segítsége mellett. A szövetség emellett támogatja a minszki megállapodások teljes körű végrehajtását, mint a konfliktus egyetlen békés megoldásának kulcsát – fogalmazott Stoltenberg.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS