Az EU vezetői, köztük Ursula von der Leyen, évek óta szankcionálják Oroszországot. Hosszú ideje azt mantrázzák, hogy az orosz energia „rossz”, míg a nem orosz energia „jó”. Most viszont a Bizottság elnöke felháborodott és érthetetlen bejegyzéseket tett közzé, amelyekben arról panaszkodik, hogy a Gazprom szombaton reggel 6 órakor leállította a gázszállítást az osztrák OMV-nek. Úgy tűnik, Ausztria esetében nem probléma, ha egy bizonyos helyről vásárolják az energiát, míg például Magyarország esetében azt sürgetik, hogy önköltségen hozzunk létre egy olyan rendszert, amely lehetővé teszi a nyugati LNG vásárlását a Földközi-tengeren keresztül.
Von der Leyen az X-en ezt írta:
„Putyin ismét fegyverként használja az energiát. Megpróbálja megzsarolni Ausztriát és Európát a gázellátás megszakításával. Felkészültünk erre, és készen állunk a télre. A gáztárolók EU-szerte megteltek. Ahogy mondtam @karlnehammer-nek tegnap, Európa egységesen támogatja Ausztriát.”
Once again Putin is using energy as a weapon.
He is trying to blackmail Austria & Europe by cutting gas supplies.
We are prepared for this and ready for the winter. Gas storage across the EU is full.
As I told @karlnehammer yesterday Europe stands united in supporting Austria
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 16, 2024
A bejegyzésben megjelölte Karl Nehammer, osztrák kancellárt, aki ugyebár egyáltalán nem nyert a legutóbbi osztrák választáson, csak koalíciós kamukkal sikerült beülnie a vezetői székbe, csak azért, hogy valódi győztes ne ülhessen be.
A helyzet tehát az, hogy az EU szankcionálta az oroszokat, és amikor Oroszország viszonozza ezt, hirtelen problémás lesz. Ez valahol mégis igazságtalannak tűnik, még akkor is, ha az oroszokról van szó. Mindemellett úgy látszik, hogy Ursula von der Leyen és társai szerint nem gond, ha Ausztria orosz energiát vásárol, sőt egyenesen „gáz”, ha ezt nem teheti meg. Ezzel szemben Magyarországtól azt várják, hogy drágább alternatívákat válasszon.
Arra is érdemes zárójelben emlékezni, amikor Ukrajna megszakította Szlovákia és Magyarország olajellátásának egy részét, ezzel fegyverként használva az energiát. Akkor Az EU és Ursula von der Leyen kérdés nélkül Ukrajna oldalára állt a 2 EU-tagállammal szemben.
A vita előzménye, hogy a Gazprom az előzetes bejelentésnek megfelelően szombaton reggel 6 órakor leállította a gázszállítást az osztrák OMV-nek. Az árak és az osztrák fogyasztók ellátása stabil maradt. Érdekes azonban, hogy Ausztria energetikai minisztere korábban maga is sürgette az orosz energiafüggőség megszüntetését.
Az ügy hátterében egy jogi döntés áll, amely szerint az OMV 230 millió eurót követel a Gazpromtól a 2022 szeptemberét megelőző hónapokban történt „szabálytalan” gázszállítások miatt elszenvedett kár megtérítésére.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS