A sajtóhírekben megjelent ötszázmillió forintnál jóval magasabbra rúg a megszűnő SZDSZ tartozása. A PestiSrácok.hu utánajárt az ügynek és kiderült: legalább egymilliárd-kétszázmillió forint a felmorzsolódott liberális párt adóssága. Megtudtuk azt is, hogy az SZDSZ az egyetlen párt, amely egy fillért sem törlesztett a fejlesztési bank pártingatlanok megvásárlásához nyújtott kedvezményes és államilag garantált hiteléből. Mivel a hitelfelvétel a csalással és koalíciós szakítással fűszerezett 2008-as Kóka-Fodor párviadal idejére esett, felvetődik a gyanú, hogy az irodák furcsa adásvétele mögött egy vagyonkimentő akció áll. Az SZDSZ azóta komoly közüzemi tartozást is felhalmozott, nem fizetett a politikai hirdetésekért, és tartozik a titokzatos Nemzetközi Testőr Kft.-nek is. Közben az elzálogosított pártirodák egy részét vígan használják toávbb – különféle célokra – a régi pártkáderek. A pártingatlanok értéke csupán a gigantikus tartozás töredékét fedezi.
SZARVAS SZILVESZTER – SZABÓ FRUZSINA – PestiSrácok.hu
Nem félmilliárd forintos, hanem legalább 1,2 milliárd forintos adósságot halmozott fel a földnyelte SZDSZ, és tartozásai tovább emelkednek – derítette ki a PestiSrácok.hu. A magyar sajtóban korábban már megjelent információk még félmilliárdos tartozásról fel egy 2008-as hitelfelvétel után, amikor a többi más parlamenti párthoz, például az MDF-hez és a KDNP-hez hasonlóan kedvezményes kölcsönt vett fel az állami Magyar Fejlesztési Banktól (MFB) pártingatlanok vásárlására. A fideszes Balla György egy augusztusi parlamenti felszólalásában ezzel kapcsolatban azt javasolta a kormánynak, hogy a fejlesztési bank haladéktalanul vegye birtokába az SZDSZ által tulajdonolt irodákat, és értékesítse azokat, ezzel is csökkentve az adófizetők kárát Az SZDSZ eredetileg egyébként 415 millió forintot kapott az MFB-től. A Balla Györgynek válaszoló Cséfalvay Zoltán államtitkár elmondta, hogy az MFB 2010 végén mondta fel a tartozását nem fizető párt hitelét, így 2011 márciusa óta végrehajtási joggal rendelkezik a fedezetül szolgáló ingatlanokra. Az államtitkár kitért arra is, hogy az adóhatóság a kölcsönnel kapcsolatban különböző eljárási hibákat talált, kiderült például, hogy az előírtnál nagyobb alapterületű ingatlanokat, valamint nem irodaként funkcionáló helyiségeket is vásároltak. Cséfalvay szerint e hibák miatt az állam nem érvényesítette kezességvállalását, vagyis nem fizette ki az SZDSZ hitelét a párt helyett.
Mindenfelé tartoznak
Lapunk egyes SZDSZ-es pártingatlanok tulajdoni lapjait vette górcső alá, amelyekből kiderült, a többször is megemlített ötszázmillió forintnak a duplája lehet az a tartozás, amelyet az SZDSZ valójában felhalmozott. Közüzemi tartozások, és ki nem fizetett számlák sokaságára bukkantunk. Az SZDSZ a rezsi mellett az általa megrendelt munkákat, szolgáltatásokat sem fizetett ki, így számos cég fut a pénze után. Az Epamedia Hungary Zrt. például több budapesti, SZDSZ-es pártirodára is ráterhelte azt a 27 millió 641 ezer 200 forintos követelését. Samu Tímea, az Epamedia vezérigazgatója kérdésünkre kijelentette, politikai hirdetésekről van szó. „Korrektül elvégeztük azt a munkát, amelyre az SZDSZ felkért minket, majd a párt nem fizette ki a járandóságunkat” – elevenítette fel Samu Tímea. Kérdésünkre, hogy az SZDSZ mire hivatkozva tagadta meg az utalást, a vezérigazgató így felelt: „Nincsen pénzünk! Az SZDSZ mindig ezzel a mondattal zárta rövidre a teljesítésre vonatkozó érdeklődésünket”. Megkérdeztük, lát-e esélyt arra, hogy valaha is pont kerülhet az „ingyenmunka”-ügy végére, mire az Epamedia vezérigazgatója arról tájékoztatta portálunkat, hogy úgy tudja, rövidesen kalapács alá kerülnek egyes SZDSZ-es ingatlanok, abból remélnek ellentételezést.
Az SZDSZ egyébként mások mellett a Nemzetközi Testőr Biztonságszolgálati Kft.-nek is tartozik 2 millió 337 ezer 500 forinttal. Kerestük a céget, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ kérdéseinkre. Közüzemi cégek közül a Magyar Posta Zrt., a Főtáv Zrt. és az ELMŰ is végrehajtási jogot jegyeztetett be több SZDSZ-es pártiroda tulajdoni lapjára.
Exkáderek galériája a ki nem fizetett irodában
Az SZDSZ XI. kerületi, Ecsed utca 13. alatt korábban működő irodájának a tulajdoni lapjáról az is kiderült, hogy 56 millió 500 ezer forintos adótartozást is felhalmoztak a szabad madaras pártemberek. A XI. kerületi székházat 2008. december 9-én vásárolta meg az SZDSZ, a tulajdonba vétel után a Budai Liberális Klub fészkelte be magát a házba, jelenleg pedig a Tető Galéria működik az ingatlanban, amelyet a Tető Alapítvány működtet. Az alapítványban a régi kerületi SZDSZ-es pártemberek is feltűnnek. Hiába akartunk, nem jutottunk be a galériába, munkaidőben senki nem tartózkodott az ingatlanban, mindössze a postaládában látható levelek tanúskodtak arról, hogy erre a címre küldik a közszolgáltatók az SZDSZ-nek címzett borítékokat.
A III. kerületi SZDSZ-ingatlannak is utánanéztünk. A Tímár utcai épület megvásárlásához 56,5 millió forintos MFB-jelzáloghitelt vettek fel a szabad demokraták. A korábbi liberális fészekben kétszer is jártunk, első alkalommal vásár zajlott a mintegy ötszáz négyzetméteres épületben, valamint a nagyterem egy részében széksorokat láttunk, amelyből az feltételezhető, hogy az ingatlanban gyűléseket és találkozókat is szervezhetnek. Ezen feltételezésünket megerősíti, hogy a bejárati ajtó fölé egy konferencia táblát is elhelyeztek a tulajdonosok. A második alkalommal gondosan bezárt ajtók fogadtak minket. A környéken lakók beszámolói szerint időnként fel-feltűnnek egykori liberálisok az ingatlanban, de a Tímár utcai épület alapvetően kihalt és sivár.
A sasfészek kimaradt a buliból
Felvetődik, hogy mi történt az SZDSZ főhadiszállásával, a Gizella út 36-alatti impozáns épületrésszel. Korábban a Magyar Nemzet írt oknyomozó cikket az eredeti tulajdonos, azaz az akkor még liberális vezetésű zuglói önkormányzat kárára véghezvitt ingatlanügyről, amelynek a végén, 1999-ben az SZDSZ közeli City-Ház Vagyonkezelő és Vagyonhasznosító Bt. lett a tulajdonos. Az SZDSZ érdekes módon az MFB-s akció idején sem vette meg a haveri cégtől az ingatlant, hanem csupán bérelte, egészen 2010-ig, amikor kihullott a párt a parlamentből. Utána a Herr- Dán Kft. szerezte meg a központot, amely a cégadatok és a kapcsolódó vállalkozások, alapítványok internetes oldalainak tanúsága szerint államilag támogatott képzésekkel foglalkozik, legutóbb Szakoly községben egy ládagyártó és brikettáló üzemet is nyitottak.
A Gizella útról a VIII. kerületbe is átugrottunk, ahol a Baross utca 10-ben, a földszint 4/a-ban székelt a helyi SZDSZ-iroda. Az értékes épületben ugyancsak a postaláda árulkodott arról, hogy bejáratosak voltak ide a szabad demokraták. Egyébként poros ajtó, átláthatatlanul piszkos ablakok vártak minket. Kiderült, hogy a párt a VIII. kerületben sem arról volt híres, hogy időben és gondosan rendezi a számláit. A Baross utcai, 156 négyzetméteres helyiségre bruttó 1.146.600 forintos bérleti díjhátralékot halmoztak fel az önkormányzat felé, amely tartozásra 2006. december 6-án kötöttek tíz éves részletfizetési megállapodást. A fentiek után nyilván nem okoz meglepetést, hogy ezt sem fizették. Érdekesség, hogy az SZDSZ 2007. november 15-én megvásárolta a bérleményt , a vételár 23.400.000 forintra, plusz áfára rúgott. Az adásvételi szerződés tulajdonjog fenntartással jött létre, a megállapodás pedig arról rendelkezett, hogy az új tulajdonosnak a korábbi bérleti díjhátralékát is rendeznie kell, ezt havi részletekben, a vételárrészlettel együtt kell megfizetnie. A liberálisok azonban ismét nem teljesítették a vállaltakat. A VIII. kerületi önkormányzat végül pert indított, közel egymillió forint bérleti díjat és 21,8 millió forint vételárat követelnek.
Megkerestük az MFB-t is, a pénzintézet sajtófőnöke, Nyiri János azonban elmondta, hogy a banktitokról szóló rendelkezések miatt nem árulhat el részleteket, de korábban a Magyar Nemzetnek nyilatkozva annyit azért érzékeltetett: nem az MFB-n múlt, hogy nem sikerült rugalmas megoldást találni a hitel törlesztésére.
Szabadai közbenjárna
A pártingatlanokkal és a horribilis tartozásokkal kapcsolatban Szabadai Viktort, a párt utolsó elnökét is felhívtuk, aki kérdésünkre kijelentette, a 2010-es választások után jelentettek fizetésképtelenséget, 2010. augusztusában, szeptemberében már nem volt pénze az SZDSZ-nek. „Az MFB 2010. december 27-én mondta fel a hitelszerződést. A párttal megkötött hitelszerződés felmondását rögzítő dokumentumot az MFB részéről Németh Lászlóné írta alá, aki jelenleg a kormány fejlesztéspolitikáért felelős minisztere” – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Szabadai . Felvetésünkre, hogy miután az SZDSZ fizetésképtelenséget jelentett, az MFB nem is tehetett mást, mint hogy felmondta a szerződést, az elnök kijelentette: „ez így igaz”. Ugyanakkor rögtön hozzátette, hogy a párt javasolta az MFB-nek az ingatlanok piaci értékesítését, de a pénzintézet azokat nem egyesével, hanem csomagban kívánja eladni, ami szinte lehetetlen, holott az SZDSZ még a közbenjárását is felajánlotta a sikeres adásvétel lebonyolítása érdekében.
Trükkös vagyonkimentés?
Bár a baloldali sajtó több írása az ellenkezőjét sugallta, az ingatlanpiaci helyzetet és az amúgy is lepattant, elhanyagolt irodákat ismerve kijelenthető: nincs esély rá, hogy az állami bank és a többi kényszerű hitelező a pénzéhez jusson. A legfontosabb kérdés szerintünk továbbra is az, hogy egyáltalán miért volt szüksége a több tucat új pártirodára az amúgy tagsággal alig rendelkező, épp a szakadás szélén álló SZDSZ-nek 2008-ban? Ez az év a liberálisok számára a jól ismert Kóka János-Fodor Gábor közti, elnökválasztási csalással, ismételt elnökválasztással fűszerezett párviadal, a koalíciós szakítás és az elmérgesedő belháború miatt marad emlékezetes. A PS szerkesztőségében a legkevésbé sem lepődnénk meg, ha kiderülne: valójában a lelépőben lévő régi pártelit trükkös vagyonkimentéséről van szó. Ezt a gyanút erősíti az a tény, hogy a kedvezményes MFB-hitelből állami garanciával irodákat vásároló pártok közül a SZDSZ az egyelten, amely már az első részleteket sem fizette ki (még az MDF romjain alakult JESZ-is törleszti a közel félmilliárdos tartozását). Mivel a 26 SZDSZ-es pártingatlan vételárát közvetlenül az eladó számlájára utalta az MFB, ezeket a százmilliókat a párt számlájáról nem lehetett “kimenteni”. Aligha tévedünk tehát, ha egyes, jó üzletet kötő eladók háza táján kutakodunk tovább…
Egy kis ízelítő az SZDSZ 2008-as viharos évéből, itt éppen Horn Gábor küldi el a “picsába” Gyurcsány Ferencet a szociális népszavazás után.
(A vezető képen az SZDSZ Fodor Gábor győzelmével járó, csalás miatt megismételt elnökválasztása látható az Index.hu fotóján)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS