Őrzi masszív többségét a Fidesz–KDNP a pártok népszerűségi versenyében: a polgári oldal a leadott szavazatok 53 százalékát szerezné meg egy aktuális választáson – derült ki a Nézőpont Intézet friss kutatásából. Közben az ellenzéki pártokkal szimpatizálók köre stagnált vagy csökkent az elmúlt hónapban. A Századvég felmérése szerint Tarlós Istvánnal, a Fidesz–KDNP budapesti főpolgármester-jelöltjével a fővárosiak 53 százaléka szimpatizál, a munkájával pedig még ennél is többen, 57 százaléknyian elégedettek.
Kedvező pozícióból várhatja a Fidesz–KDNP az önkormányzati választást: a kormánykoalíció politikáját 3,3 millióan támogatják. Mindez azt jelenti, hogy egy most vasárnap esedékes választáson 53 százalékot kapna listán a pártszövetség – derült ki a Nézőpont Intézet Magyar Nemzet számára készült, augusztusi közvélemény-kutatásából. A felmérés eredménye közben rámutatott arra, hogy közben az ellenzéki pártokkal szimpatizálók köre stagnált vagy csökkent az elmúlt hónapban. A Demokratikus Koalíció és a Momentum Mozgalom továbbra is 11-11 százalékpontos eredményt érnének el listán. A Jobbik politikáját a múlt havi adatokhoz képest egy százalékponttal kevesebben, nyolc százaléknyian támogatják az aktív szavazók között; a Nézőpont Intézet megállapította, hogy a párt már hónapok óta stabilan tíz százalék alatt van. Hasonló mértékben csökkent az MSZP–Párbeszéd szövetség (hat százalék) szavazóköre is. A mandátumszerzési küszöböt jelentő, biztos szavazók körében mért öt százalékot a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (négy százalék), az LMP (három százalék) és a Mi Hazánk Mozgalom (három százalék) sem érte el.
A teljes felnőtt népesség körében is jelentős a Fidesz–KDNP előnye: csakúgy, mint egy hónappal ezelőtt, ezúttal is 41 százalékpontos támogatottsággal bír a pártszövetség. A kormánypártoknak 2018 januárja óta legalább 38 százalékos a népszerűségi mutatója, ami azt jelenti, hogy stabilan legalább hárommillió fő támogatja a Fidesz–KDNP-t. Az ellenzéki oldalon viszont egyetlen formáció sem tud két számjegyű eredményt felmutatni a teljes népesség körében. A Demokratikus Koalíció és a Momentum hét-hét százalékon állnak, tehát alig több, mint ötszázezer szimpatizánsuk van. A Jobbik ezen a bázison is egy százalékpontot csökkenve hat, az MSZP–Párbeszéd szövetség pedig öt százalékon áll, egyik pártnak sincs tehát már félmillió szimpatizánsa sem.
Közben a Századvég Alapítványnak az MTI által közzétett közvélemény-kutatása arra mutatott rá, hogy a budapesti választók többsége Tarlós Istvánt pozitívan ítéli meg: a felmérés szerint a jelenlegi főpolgármesterrel, a Fidesz–KDNP jelöltjével a megkérdezettek 53 százaléka szimpatizál. A budapesti választók a főpolgármestert integratív politikai karakternek tartják, aki ezáltal nemcsak a jobboldali érzelmű szavazók körében népszerű – állapították meg. Hozzátették, hogy a választók értékelik az eredményes városvezetést is: a budapestiek 57 százaléka elégedett a főpolgármester munkájával, és csak 42 százalékuk vélekedik róla negatívan.
Karácsony Gergelyről, az ellenzéki főpolgármester-jelöltjéről csak a választók 41 százaléka vélekedik pozitívan, 52 százalékuk negatívan nyilatkozott. Ez a Századvég Alapítvány szerint részben Karácsony Gergely eredménytelen polgármesteri tevékenysége miatt, részben pedig azért van, mert a jelölt főszereplője volt a „belharcokkal tarkított” főpolgármesteri-előválasztásoknak, és ez tovább rombolta tekintélyét. A felmérés alapján kiemelték azt is, hogy Puzsér Róbert a jobb- és a baloldali szavazók körében is népszerűtlen: a válaszadók 73 százaléka elutasítja őt, és csupán 18 százalékuk támogatja. Berki Krisztiánról a budapestiek 84 százaléka van negatív véleménnyel, és mindössze három százalékuk szimpatizál vele.
A kutatásból az is kiderült, hogy az ellenzéki szavazók tekintélyes része nem tartja reálisnak, hogy valamelyik ellenzéki jelölt győz október 13-án. A megkérdezettek háromnegyede, 71 százaléka Tarlós István győzelmére számít, Karácsony Gergely győzelmét 20 százalék, Puzsér Róbertét két százalék, Berki Krisztiánét egy százalék tartja valószínűnek.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS