Rengeteg pénzből pusztul úthálózatunk – írja az Index egy kissé sarkítva azzal kapcsolatban, hogy hiába költ el döntően uniós forrásból százmilliárdokat a kormány az idén és jövőre útfelújításra, a hazai úthálózat olyan sok szakaszon van annyira rossz állapotban, hogy a beruházások legfeljebb az általános állapotromlás lassítására elegendőek. A hírportál szerint azon megy a vita, hogy a legrosszabb útjainkat kéne-e foltozgatni, vagy inkább a még menthetőket helyreállítani. Hajdú-Biharban a legjobbak a főutak, Csongrádban és Bács-Kiskunban a leglepusztultabbak – jegyzi meg az Index cikke.
Bár az elmúlt hónapok bejelentései alapján úgy tűnhet, lendületbe jönnek a magyarországi útfelújítások, valójában a ROP és KÖZOP programokban tavalyival nagyságrendileg megegyező hosszban és keretösszegből végezhetőek el idén felújítási munkálatok – derül ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) dokumentumaiból – írja az Index, amely szerint összesen 192 milliárd forintból 1849 kilométeren újulnak meg Magyarországon közútszakaszok az NFM tájékoztatása szerint. Ebből az idén befejeződő vagy idén induló és legkésőbb jövőre lezáruló beruházások 1113 kilométert érintenek, 119 milliárd forint értékben.
Az Index szerint a hazai, összesen 31 ezer kilométeres országos közúthálózat (a koncessziós és az önkormányzati tulajdonban lévő utak kivételével) közel negyede, hétezer kilométer tönkrement. Az úthálózat hosszát és a 15 éves felújítási ciklust összevetve adódik, hogy évente kétezer kilométernyi utat kellene rendbe hozni, ehhez képest a jelenlegi tervek két év alatt feleannyira kerül csak sor. „Ilyen tempót alapul véve három év múlva a jelenlegi kétszeresére, 14 ezer kilométerre nőhet a legrosszabb állapotban lévő, “túlhasznált” utak hossza, mivel addigra “beérnek” a most még valamivel jobb kondícióban lévő szakaszok is. Előbb-utóbb nagy baj lesz, krízishelyzetbe kerül a közút” – mondta tavaly ősszel egy logisztikai konferencián Takács Miklós, a Főmterv Zrt. igazgatója.
A teljes cikk itt olvasható. Fotó: Totalcar.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS