Schmidt Mária, a XXI. Század Intézet főigazgatója kiemelte, Václav Klaus nemcsak a 30 éve visszaszerzett szabadság hőse, hanem a jelen formálója és a jövő alakítója is, aki még mindig irigylésre méltó lendülettel dolgozik.
Az igazi politikus egyik legfontosabb tulajdonsága a higgadtság, Václav Klaus pedig higgadt ember, akit belső iránytűje sosem hagyott cserben, mert szilárd alapokra építette életét, ez az alap pedig a szabadság – tette hozzá. Václav Klaus helytállt, amikor a térség visszaszerezte önrendelkezését, és helytáll ma is, amikor azok számára kell világossá tenni, miben is áll az önrendelkezésen alapuló független, szabad és demokratikus állami lét, akik nem értik meg vagy elfelejtették a diktatúrák élhetetlen világát – mondta a főigazgató.
Schmidt Mária úgy fogalmazott, hogy Nyugat-Európa irányt vesztett politikusai Közép-Európában csak problémás vezetőket látnak, akik nem hajlandók némán átvenni a haladónak becézett mintákat, de nekünk ezek a problémás vezetők a szabadság megannyi hősével és mártírjával együtt az élni akarásunk, a bennünk rejtőzködő erő bizonyítékai.
Václav Klaus több szempontból is kiérdemelte a díjat
Világi Oszkár, a Mol-csoport igazgatósági tagja azt mondta, Václav Klaus közgazdászként, politikusként és európai államférfiként is kiérdemelte a díjat. Elévülhetetlen érdemei vannak ugyanis abban, hogy sikerült Csehszlovákiát a piacgazdaság irányába terelni, hogy Csehország és Szlovákia szétválása feszültség nélkül ment végbe, hogy az átmenet nem temette maga alá sem Csehországot, sem Szlovákiát, sőt hozzájárult ahhoz, hogy Közép-Európa most a kontinens gazdasági motorja lehessen – emelte ki Világi.
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta, hogy Václav Klaus elévülhetetlen szerepet vállalt a modern közép-európaiság gondolatának megteremtésében is, aminek köszönhetően már vagyunk annyira magabiztosak, hogy ne a Nyugatot tartsuk eszménynek, mert már megtaláltuk a magunk útját a visszanyert szabadság vezérfonala mentén. Az államtitkár úgy fogalmazott, bárcsak Magyarországnak is lett volna egy Václav Klausa, amikor a bölcs előrelátásra, a biztos kézre és a magabiztosság erejére a legnagyobb szükség volt. Ez a magyaroknak csak két évtizeddel később adatott meg, felzárkózásunk csak nyolc évvel ezelőtt indult meg – fűzte hozzá.
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója azt mondta, hogy a díj alapításával nemcsak azok mellett akartak hitet tenni, akik maguk is hitet tettek a szabadság mellett, hanem a mindennapoknak is üzenni kívánnak vele, mégpedig azt, hogy a közép-európai közösség leginkább magára számíthat.
Klaus: A tömeges migráció az európai kultúra és civilizáció elpusztítása
Václav Klaus arról beszélt, hogy a posztdemokratikus Európai Unióban az olyan országok, mint Magyarország és Csehország, kénytelenek ismét harcolni szuverenitásukért. Nem szabad beletörődni a multikulturalizmus erőltetésébe, a nemzetállamok meghaladását célzó destruktív ideológiába, a szabadság helyére a jogokat, például a migráció jogát állító törekvésekbe, és a fojtogató politikai korrektségbe – fogalmazott a politikus.
Hozzátette: alapvető szerepet kell tulajdonítani a nemzetnek a gondolkodásunkban, de a nemzet fogalma előtt mindig ott áll az ember és a család, ez a szentháromság határoz meg bennünket, mint európaiakat. Fel kell ismerni a határok nélküli Európa impotenciáját, hogy a határok nélküli Európa polgárok nélküli, vagyis demokrácia nélküli világ, és meg kell érteni, hogy a tömeges migráció nem gyógyír az öregedő európai lakosság problémáira, hanem az európai kultúra és civilizáció elpusztítása – jelentette ki a politikus.
Forrás: Hirado.hu; Vezető kép: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS