A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely elmondta, hogy egyelőre nem tudni, szükség lesz-e újabb szigorításokra, mert ezt a következő napokban fogja mérlegelni a kormány. A járványügyi helyzetről szólva megjegyezte, hogy intenzív ágyon 580-an vannak és 1700 körül lehet a szabad intenzív ágykapacitás hazánkban, ami bővíthető. A nem intenzív ágyakból is több, mint 12 ezer áll rendelkezésre. Úgy értékelt, hogy megfeszített munkával, de állja a sarat a magyar egészségügy. Soros György Magyarországot és Lengyelországot támadó publicisztikájával kapcsolatban elmondta, hogy Soros Györgytől hazánk semmilyen kioktatást nem fogad el, hiszen ő volt az, aki 1992-ben bedöntötte a fontot, a német újraegyesítés után a márka ellen spekulált, 2008-ban pedig megkísérelte tönkretenni az OTP-t.
Gulyás Gergely kifejtette, hogy az álhírekkel ellentétben a kormány nem hosszabbította meg a korlátozó intézkedéseket, azok december 11-ig vannak érvényben.
A kormány kéthetente értékeli az intézkedéseket, most a napokban szűrhetjük majd le az első tapasztalatokat, egyelőre nem tudjuk, szükség lesz-e ezek meghosszabbítására
– hangsúlyozta Gulyás Gergely, majd hozzátette: a kormány jövő szerdán értékeli az eddigi lépéseket és ezt követően várható döntés arról, hogy szükség van-e további intézkedésekre.
Kevesebben halnak meg
A miniszter rámutatott: a mostani megfeszített munkának köszönhető, hogy a fertőzöttek arányához képest most kevesebben haltak meg, mint tavasszal. Hangsúlyozta, hogy hazánk egész területén jelen van a fertőzés, de az osztrák határ mentén fokozott óvatosság indokolt. A koronavírus elleni védőoltással kapcsolatban elmondta, hogy folyamatosan tárgyalnak az esetleges beszerezhető vakcinákról. Az AstraZeneca vakcinájából 6,5 milliót kötött le Magyarország, ebből két oltás szükséges, vagyis 3,27 millió adagról van szó. A Johnson & Johnson amerikai vakcinájából 4,3 milliót, míg a Pfizer 94%-os hatékonyságú vakcinájából 4,439 millió adagra szerződtünk. A miniszter úgy véli, nem lesz időben óriási különbség a vakcinák között; az a cél, hogy az elsők között tudjunk az országba hozni védőoltást.
Soros kiéheztetné Magyarországot és Lengyelországot
Az új hétéves uniós költségvetéssel kapcsolatban leszögezte, hogy az jelenlegi formájában elfogadhatatlan hazánk számára.
Szeretném egyértelművé tenni, hogy Magyarország jelenlegi formájában nem tartja elfogadhatónak az új hétéves költségvetést és a Next Generation mentőalapot, mivel azokat olyan feltételekkel kötötték össze, melyek elfogadhatatlanok és veszélyesek
– szögezte le Gulyás Gergely, aki azt is hangsúlyozta, hogy a jogállami viták a bevándorlással kapcsolatos viták miatt kezdődtek.
Magyarország elkötelezett a jogállam alapértékei iránt, ezekben ma jobban állunk, mint sok európai ország
– mutatott rá.
Soros Györgytől semmilyen kioktatást nem tudunk elfogadni, ő volt az, aki 1992-ben bedöntötte a fontot, a német újraegyesítés után a márka ellen spekulált, 2008-ban megkísérelte tönkretenni az OTP-t
– így kommentálta a miniszter Soros György mai publicisztikáját, amelyben Magyarország és Lengyelország ellen hergeli az Európai Uniót a spekuláns.
Magyarország nem enged a zsarolásnak
A magyar ellenzék most egy újabb lehetőséget lát arra, hogy a bevándorlást az országra kényszerítse. Az ország nem enged a zsarolásnak
– mondta Gulyás Gergely, aki azt is hozzátette, hogy a magyar gazdaság alapjai stabilak.
Mi a kezdetektől fogva nem értettünk egyet az Új Generáció alappal, mivel nagy veszélyt láttunk a közös hitelfelvételben. Korábban elfogadtuk ezt az európai szolidaritás jegyében, de nem engedünk a további zsarolásnak
– nyomatékosította a miniszter. Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy az unió több, mint hét évtizedes történetében a kifizetéseket eddig nem akarták teljesen más dolgokkal összefogni.
Minden olyan szabályt támogatunk, ami a pénzek felhasználásának az ellenőrzését segíti, ahhoz nem járulunk hozzá, hogy politikai ügyekkel kössék össze a pénzek kifizetését. A pénzügyi érdekek védelmét támogatjuk, de azt, hogy ne a választók által felhatalmazott kormány döntsön a migrációs ügyekben, azt nem tudjuk elfogadni
– szögezte le újságíró kérdésre reagálva Gulyás Gergely, majd felidézte, hogy Donald Tusk 2018-ban még arról szónokolt, hogy nem szabad a jogállamiságot összekötni az uniós pénzek kifizetésével.
Amit nem vagyunk hajlandók támogatni, az az, hogy politikai kérdéseket ne Budapesten, hanem Brüsszelben döntsenek el
– magyarázta Gulyás Gergely. A miniszter kérdésre reagálva azt is kifejtette, hogy Magyarország pénzügyi helyzete biztos, a szükséges lépésekre lesz forrás, hitelt pedig a piacról is tud felvenni Magyarország. A Next Generation hitel kamata alacsonyabb lehet, nulla százalék körül alakulhat, de ez nem ér meg annyit, hogy a jogállamisági feltételrendszert elfogadja a kormány.
Állja a sarat a magyar egészségügy
Sajtóérdeklődésre a miniszter azt is elmondta, úgy véli, radikálisan javuló számok kellenek ahhoz, hogy karácsony előtt lazításról lehessen dönteni. A járványügyi helyzetről szólva megjegyezte, hogy intenzív ágyon 580-an vannak és 1700 körül lehet a szabad intenzív ágykapacitás hazánkban, ami bővíthető. A nem intenzív ágyakból is több, mint 12 ezer áll rendelkezésre.
Megfeszített munkával, de állja a sarat az egészségügy
– szögezte le Gulyás Gergely, aki azt is elmondta, hogy pénteken veszi kezdetét az országos rendszeres koronavírus-tesztelés, elsőként a szociális intézményekben. A miniszter emlékeztetett: a kormány a múlt heti ülésén döntött arról, hogy az egészségügyi, szociális és nevelési intézményekben dolgozók számára koronavírus-tesztelést rendel el az operatív törzs által meghatározott rendben és ütemezéssel.
A tesztelésen való részvétel önkéntes, arra senkit nem lehet kötelezni
– fűzte hozzá, majd hozzátette, hogy a tesztelés jövő hétfőtől az iskolákban, óvodákban, bölcsődékben és az egészségügyi intézményekben is megkezdődik.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS