Ma íratta alá a gázfogyasztásuk visszafogását a tagállamokkal az Európai Unió, és ezzel elismerte, hogy nem képes végrehajtani az energiaügyi fogadkozásait. Ugyanezen a napon az Európai Tanács újabb fél évvel meghosszabbította az Oroszországgal szemben bevezetett gazdasági korlátozó intézkedéseket, mivel – az indoklás szerint – nem történt előrelépés a Donyec-medencei rendezést célzó minszki megállapodások végrehajtásában. Hiába mutat mást a valóság, még mindig ragaszkodnak ahhoz az elmélethez, hogy a szankciók Oroszországnak fájnak igazán, és nem nekünk.
Oroszország, Ukrajna, Németország és Franciaország 2015 februárjában hozta tető alá a második minszki megállapodást, és a szankciók időtartamát az Európai Tanács annak teljes körű végrehajtásához kötötte. Mivel a végrehajtás még mindig várat magára, az ET további hat hónapra meghosszabbította a szankciókat a közlemény szerint. A korlátozó intézkedéseket az EU „az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedésekre” válaszul vezette be 2014 júliusában, eredetileg egyéves időtartamra, majd az év szeptemberében megerősítette azokat. A szankciók a pénzügyi, az energetikai és a védelmi ágazatra, valamint a kettős felhasználású termékek területére irányulnak. Kiterjednek a fegyverkiviteli és fegyverbehozatali tilalomra, a kettős felhasználású termékek katonai célokra vagy oroszországi katonai végfelhasználók részére történő kivitelére, továbbá korlátozzák Oroszország hozzáférését a kőolajtermeléshez és kőolajfeltáráshoz felhasználható egyes érzékeny technológiákhoz és szolgáltatásokhoz.
Egy oroszbarát kommandó 2014. február 27-én szállta meg a dél-ukrajnai Krími Autonóm Köztársaság parlamentjét, a képviselők oroszbarát kormányt választottak, és népszavazást írtak ki az Oroszországhoz való csatlakozásról. E terület annektálását ugyanakkor a nemzetközi közösség nagy része nem ismeri el, így az Európai Unió sem. Az Európai Tanács ismét teljes mellszélességgel és bő pátosszal kiállt Ukrajna mellett, valamint felszólította Oroszországot, hogy hagyjon fel a háborúval és vonuljon vissza Ukrajna teljes területéről.
Emlékezetes, hogy Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője egy hete azt írta: az Oroszország elleni szankciók hatékonyak, csak még várni kell, mire rendesen hatni kezdenek…
Fotó: MTI/EPA/Toms Kalnins
Facebook
Twitter
YouTube
RSS