Kuruzslás vétségének megalapozott gyanúja miatt nyomoz a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda egy magyarországi nonprofit társasággal szemben, amely szakhatósági engedély nélkül végzett drogelvonást, illetve drogrehabilitációs célt szolgáló egészségügyi szolgáltatást – tudta meg a Mandiner a Fővárosi Főügyészségtől. Eddig a rendőrség tizenhat személyt hallgatott ki gyanúsítottként.
A Mandiner információi szerint a szóban forgó szervezet nem más, mint a szcientológusokhoz köthető Narconon Magyarország Alapítvány. A Narconon több országban is működik, és saját programja alapján végzi drogrehabilitációs tevékenységét.
A történet előzménye, hogy a Magyarországi Szcientológia Egyház hiába perelt azért, hogy semmissé tegye a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatal határozatát, amelyben összesen negyvenmillió forintra büntették őket jogellenes adatkezelési tevékenység miatt; végül nem jártak sikerrel – írja a Mandiner. 2017 őszén a Készenléti Rendőrség Nyomozó Iroda, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is nyomozást indított a szcientológusok ügyében; utóbbi eljárásban a Mandiner információi szerint kilenc személyt gyanúsítottak meg eddig költségvetési csalással.
Bár a Narconon honlapján semmilyen utalás nincs a Szcientológia Egyházra, a bemutatkozásukból kiderül, hogy programjuk L. Ron Hubbard, vagyis a Szcientológia Egyház alapítójának kutatásain alapszik. Nem mellesleg az egyház honlapja büszkén népszerűsíti a Narconon módszert. A szervezet bemutatkozása szerint oktatások során drogmegelőzéssel és kilenc lépésből álló program alkalmazásával drogrehabilitációval foglalkozik, amely után a programon részt vevő személy saját szándékából már nem nyúl kábítószerekhez.
Sokak gyanúja szerint azonban a szervezet valódi célja egészen más. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 2015-ben egy külön jelentést szentelt a Narcononnak, amelyben egyebek mellett megállapítják: a Narconon egy szcientológusok által kidolgozott és alkalmazott áltudományos módszer a drogfüggők detoxikációjára és rehabilitációjára. A program intenzív szaunázásnak és vitaminterápiának, illetve a szcientológiához csatlakozóknál alkalmazott mentális teszteknek veti alá a résztvevőket, azonban ez a módszer számos egészségügyi kockázatot rejt magában. Bár az alapítvány kiváló eredményeket emleget, a TASZ jelentése szerint ezt semmilyen hivatalos tudományos kutatás nem támasztja alá. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a drogrprevenció egy álcázott szcientológus PR-tevékenység. Úgy fogalmaznak: a szcientológusok leleményes hittérítői számára a drogprevenciós, drogterápiás cégér mögé való elbújás kitűnő lehetőséget nyújt a kapcsolat- és hálózatépítésre. A drogprevenciós tevékenység során alkalmuk nyílik a helyi szintű város- és iskolavezetők megismerésére, celebek, sportolók megnyerésére, ráadásul a veszélyeztetett, rosszul szocializált fiatalok sok esetben kitűnő utánpótlást biztosítanak – írja a portál.
Forrás: Mandiner; Fotó: police.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS