Új fürdőváros születik Miskolctapolcán a Modern Városok program részeként, mely a magyar kormány támogatásával, mintegy 12,7 milliárd forintból valósul meg. A fejlesztésnek köszönhetően 70-100 új munkahely is létesül, és várhatóan évi 280 ezer új látogatót jelent majd. A fürdőkomplexum Miskolc számára azonban nem csupán gazdasági fejlődést jelent, hanem új turisztikai befektetéseket is, sőt, az ingatlanpiaci árak emelkedésére is számítanak. A miskolctapolcai fürdőkomplexum megépülésével 2020-tól egy kisvárosnyi terület szolgálja majd a fürdőzni, kikapcsolódni vágyókat.
Letették az alapkövét a miskolctapolcai fürdővárosnak. Az öt, ellipszis alakú épületben sakk-, pezsgő-, élmény- és wellness-medence, a tinédzsereknek három csúszdával ellátott medence és külön egy élménymedence, a kisgyermekeknek két gyermekmedence és egy vizes játszótér jön létre, de ezeken kívül még kültéri medence is épül. Kriza Ákos, Miskolc polgármestere az ünnepélyes alapkő-letételen úgy fogalmazott, hogy „a valósággá váló álomberuházás a nemzetközi fürdővilág elitjébe emeli Miskolctapolca nevét, és egyedülálló kínálata lesz a magyarországi turizmusnak”. Hozzátette:
Sehol a világon nincs olyan, hogy egymástól pár lépésnyi távolságra található egy természetes barlangfürdő, egy hagyományos strand, és egy izgalmas, a nyugodt kényelmet, és az önfeledt, hangos szórakozást egyaránt biztosító, európai mércével is kiemelkedő szolgáltatásokat kínáló élményfürdő és wellness-központ.
A fürdő a különböző életkori igényeknek megfelelő szolgáltatásokat épületenként rendezi, így a gyermekvilág mellett a tizenéves korosztályt kiszolgáló önálló egység is helyet kapott, de az idősebbek, a pihenni, vagy éppen gyógyulni vágyók számára is külön egységeket alakítanak ki. Miskolctapolcán tehát a wellnesstől a konditermen, vizes játszótéren, úszómedencén át a csúszdaparkig mindent megtalálhatnak majd a kikapcsolódásra vágyó vendégek, de azok sem csalódnak majd, akik strandélményre vágynak. A tervek szerint ugyanis hatalmas, napozásra alkalmas zöldfelületek, teraszok, csúszdák és valóban sokféle élményelem várja majd a látogatókat. Az új fürdőkomplexum szinte minden szolgáltatása négy évszakos, a vizet elsődlegesen a Barlangfürdő vágataiban található termálforrás biztosítja majd.
Miskolc egyébként már évek óta látványos megújuláson megy keresztül, köszönhetően annak, hogy erre a városvezetés kiemelt figyelmet fordít. A modernizációra, felújításra külső források bevonására is szükség van; a Modern Városok Program erre kiváló lehetőséget biztosított Miskolc számára is. Mint arról korábban részletesen írtunk: jó ütemben haladnak a Modern Városok Program keretében megvalósuló fejlesztések; eddig a keretösszeg mintegy harmadát hívták le a megyei jogú városok. Közel 260 projekt indult el az országban, amelyek összértéke 3800 milliárd forint; a keretösszegből eddig mintegy 1400 milliárd forintot használtak fel a megyei jogú városok. “A vidék legnagyobb fejlesztési programját” 2015. március 25-én hirdette meg Orbán Viktor miniszterelnök Sopronban; az azóta kifizetett támogatási összegnek a több, mint kétharmada hazai forrás. Miskolc fejlesztéseinek teljes becsült forrásigénye 336 milliárd forint, amelyből ezidáig több, mint 144 milliárd forintot fizettek ki; ennek egy jelentős részét képezi az épülő M30-as gyorsforgalmi út Miskolc–Tornyosnémeti szakaszának jelenleg zajló kivitelezése.
Ezzel a magas kifizetési aránnyal Miskolc élen jár a megyei jogú városok között, ami példaértékű, szívből gratulálok hozzá
– mondta Gyopáros Alpár, a Modern Települések Fejlesztéséért felelős kormánybiztos a miskolctapolcai élményfürdő alapkő-letételén.
Kriza Ákos polgármester hozzátette: nyolc évvel ezelőtt Miskolctapolca egy feledésbe merült városrész volt, lepusztult területekkel és épületekkel, a fürdő helyén romokkal és derékig érő gazzal, majd a szocialista városvezetés 2004-ben végleg bezárta a híres strandfürdőt. Parlagon hagyták tehát az ország egyik legjelentősebb turisztikai attrakcióját, a Barlangfürdőt, de hanyatlásnak indult a környék szálloda- és vendéglátóipara is, emiatt aztán Miskolc turisztikai bevételei is jelentősen csökkentek. A polgármester arról is beszélt, hogy a városrész lakói 2008-ban el akartak szakadni Miskolctól, de erre végül nem volt szükség. Majd 2010 után elkezdődött az ország egyik legjelentősebb turisztikai központjának tervezési folyamata Miskolctapolcára.
A XX. század elejétől Miskolc városa megvásárolta Tapolcát az egyháztól. 1934-ben üdülőhellyé nyilvánították a települést, amely gyors virágzásnak indult: fogadók, éttermek, panziók nyíltak, a középpontban a gyógyvízzel. A termálfürdő, illetve a klasszikus, ma is látható főépület 1941-ben készült el, és az akkori európai listán a harmadik helyre sorolták a korszerűség, a vízminőség és a gyógyhatás alapján. 1959-ben átadták a közönségnek a tulajdonképpeni barlangfürdőt (mindaddig csak a barlangokon kívül, a barlangból eredő termálvízben fürödhettek), 1969-ben pedig két szabadtéri medencével egészítették ki a komplexumot, majd később, két ütemben is történtek átalakítások, bővítések. E munkálatok során épült meg a barlangfürdő jelképének is számító külső „kagyló”, újabb barlangtereket tártak fel, és a mai arculat a 2000-es évek közepére alakult ki. A miskolciak másik legendás fürdőhelye, a miskolctapolcai nyitott strand 1923-ban épült meg, amelyet ezt követően többször korszerűsítettek, illetve bővítettek. Ezzel létrejött Tapolcán egy komplex rendszer, amelyet a barlangfürdő, a strandfürdő és a közöttük elhelyezkedő csónakázótó alkotott. A strand a 2000-es években bezárt, de 2013 végén elkezdődtek a felújítási munkálatok, így 2015-ben ismét átadták a közönségnek.
A tervek szerint 2020 után a Miskolctapolcai fürdő- és élménykomplexum a Barlangfürdővel kiegészülve páratlan élménykínálatot nyújt európai viszonylatban is. A fürdőfejlesztés mellett több, mint 600 millió forintból megújul a sétányokkal tarkított őspark és a csónakázótó, valamint az ide vezető utakat is korszerűsíti az önkormányzat, sőt, kerékpárutak is épülnek. A Modern Városok Program keretén belül, a város turisztikai vonzerejét szolgáló fejlesztésre 12,7 milliárd forint támogatást biztosítottak három ütemben: 2018-ban 750 000 000 forint, 2019-ben 5 000 000 000 forintot, majd 2020-ban újabb 6 650 000 000 forintot hívhat le Miskolc városa. Első ütemként, mintegy 3 milliárd forintból 2015-re újjáépült a Miskolctapolcai Strandfürdő. Ekkor újra feléledt az érdeklődés Miskolctapolca iránt, mely mára a külföldi és a hazai turizmus egyik legkeresettebb, megállíthatatlanul fejlődő turisztikai célpontjává vált. A legmodernebb nyugat-európai trendeket követő, a legmagasabb igényeket is kielégítő, a legkorszerűbb fürdőtechnikát és szolgáltatásokat felvonultató, egész évben nyitva tartó családi élményfürdő egy nemzetközi tervező konzorcium munkájaként valósul meg.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS