Nagyon jó év lehetett volna a magyar gazdaság számára 2020. Még úgy is, hogy a járvány miatt a tervezettből 1200 milliárd forint közterhet elengedett az állam, 180 milliárd forinttal több adó folyt be, mint a tavalyi év első 11 hónapjában. A magyar gazdaság kiváló állapotban van, képes volt hatékonyan reagálni a válságra. Ennek alapján nemcsak az ellenzék szokásos válsághisztériáját vehetjük szokás szerint hazugságnak, hanem optimistán tekinthetünk a következő évre is. A tömeges oltások után a gazdaság meglepően hamar visszatérhet a szokásos fejlődési pályájára.
Egy gazdaság teljesítményét megannyi mutatóval lehet szemléltetni, ezek egyike az adóbevételek alakulása. A pörgő gazdasági viszonyok, az emelkedő bérek, a gyarapodó befektetések szükségképpen és adott esetben látványosan növelik a bevételi rubrikákba kerülő számokat – ezzel szemben az adóemelések sokszor éppen stagnáló vagy csökkenő értékeket eredményeznek – írja a Magyar Nemzet.
Ha innen nézzük, kifejezetten érdekes lehet az a pénzügyminisztériumi statisztika, amely az esztendő tizenegy hónapjának pénzügyi adatait foglalja össze. Ebből sok egyéb mellett kiderül, hogy a hat legfontosabb köztehertípusból – vagyis a társasági és a jövedéki adóból, az áfából, a személyi jövedelemadóból, a járulékokból és a cégek által fizetendő szociális hozzájárulási adóból – november végéig megközelítőleg 12 600 milliárd forint érkezett az államkincstárhoz. Az összeg elképzelhetetlenül nagy, némi összehasonlítással azonban könnyen megítélhető a jelentősége. Először is fontos viszonyítási pont a tavalyi időszakos adat, amely szerint január eleje és november vége között – kerekítve – 12 400 milliárd forintra tett szert az állam a hat nagy adóból. Idén tehát majdnem 180 milliárd forintos emelkedés mutatható ki az összesített tizenegy havi bevételnél.
A két szám összehasonlítása azonban önmagában nem ad megfelelő képet. Míg a tavalyi év a töretlen fellendülésé volt, addig idén év elején betört Magyarországra a koronavírus, a gazdasági következmények pedig azonnal és kíméletlenül éreztették hatásukat. Már márciusban számos gyár leállt, lényegében vendég nélkül maradt a turizmus és a vendéglátás, a visszaesés jelei mutatkoztak a kereskedelemben. A nyári szabadabb időszakot ősszel újabb korlátozás, télen újabb kijárási tiltás követte, annak minden gazdasági hatásával együtt. Ehhez hozzá kell tenni, hogy a kormány – a károkat enyhítendő – több időszakos és állandó adócsökkentő intézkedésről is határozott: ilyen volt egyebek mellett a tavaszi négy hónapos adóelengedés és a szociális hozzájárulási adó mérséklése.
Mindent egybevéve, idén a tervezettnél 1200 milliárd forinttal kevesebb közterhet fizettek be a vállalkozások, a lakosság és a családok. A gazdaság leállásai, ahogy az adómérséklések is, érdemi adókieséssel jártak. Az, hogy idén mégis majdnem 180 milliárd forinttal több adó folyt be, mint tavaly, arra enged következtetni, hogy stabil lábakon áll a magyar gazdaság, amelynek kiemelkedő éve lehetett volna az idei, ha nem sújt le a vírus okozta válság.
Forrás: MTI; Fotó: MTVA/Bizományosi/Oláh Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS