A Kínával foglalkozó amerikai kongresszusi bizottság szerint a BlackRock (BLK.N) vagyonkezelő óriáscég és az MSCI (MSCI.N) indexszolgáltató megkönnyítette a feketelistán szereplő kínai vállalatokba történő befektetéseket. A cégek lehetővé tették az amerikai tőke áramlását azokba a vállalatokba, amelyeket az amerikai kormány bűnösnek talált Kína katonai fejlődésének vagy az emberi jogok megsértésének elősegítésében – közölte hétfőn a képviselőház a Kínai Kommunista Párttal (KKP) foglalkozó különbizottsága a Reuters tudósítása szerint.
A BlackRock a Kínában és a világ minden piacán történő befektetésekkel betartja az összes vonatkozó amerikai kormányzati törvényt. A felvetett kérdésekről továbbra is közvetlenül tárgyalunk a különbizottsággal
– közölte a BlackRock. Az MSCI közölte, hogy “felülvizsgálja a bizottság vizsgálatát”. Az Egyesült Államok és Kína kapcsolatai kritikus ponton vannak, mivel a világ két legnagyobb gazdasága szembenáll egy sor olyan kérdésben, mint Tajvan és Oroszország ukrajnai inváziója. A múlt hónapban Kína korlátozta a félvezetőiparban széles körben használt egyes fémek exportját, aminek célja a nemzetbiztonság védelme volt. A republikánusok akkor hozták létre a különbizottságot, amikor januárban átvették az irányítást a képviselőházban, annak érdekében, hogy meggyőzzék az amerikaiakat arról, miért kellene törődniük a Kínával való versengéssel.
A Kínával szembeni kemény fellépés egyike azon kevés politikának, amely kétpárti támogatást élvez a mélyen megosztott amerikai kongresszusban. A bizottság nem ír törvényeket, hanem politikai ajánlásokat tesz. A bizottságnak jogában áll beidézni vezetőket és tisztviselőket, amit eddig nem tett meg. Mike Gallagher, a bizottság republikánus elnöke azonban kijelentette, hogy idézést fog benyújtani azon vezetők ellen, akik nem működnek együtt a bizottság vizsgálataiban. A bizottság a BlackRock és az MSCI elleni fellépéséről először a Wall Street Journal számolt be. A kezdeti vizsgálat szerint a vállalatok több tucat feketelistára került cégbe való befektetést tesznek lehetővé.
A valódi nagyságrend valószínűleg sokkal nagyobb
– közölte a bizottság. A BlackRock, a világ legnagyobb vagyonkezelője évek óta politikai kötéltáncot jár a környezeti, társadalmi és kormányzási (ESG) kérdésekkel kapcsolatos álláspontja miatt. A vállalatot a republikánusok már többször vádolták, hogy túlságosan erős “woke-politikát” folytat.
Forrás: Reuters; Fotó: BlackRock/Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS