Mint ismert, az Európai Bíróság elmarasztaló ítéletet hozott Magyarországgal szemben a CEU-ügy kapcsán. Varga Judit igazságügyi miniszter közleményben nyilatkozott az ügy kapcsán, mint mondta: elfogadhatatlannak tartja azt a törvényalkotást, amely a Soros-egyetemet előnyösebb helyzetbe hozza a magyar egyetemeknél. Az ügy kapcsán a Közép-európai Egyetem (CEU) elnök-rektora is felszólalt.
Az ítélet kapcsán Varga Judit kiemelte: a magyar szabályozás révén biztosítható, hogy az adott intézmény hallgatói valóban olyan végzettséghez jutnak majd, mint amilyen diploma megszerzését várták. A vonatkozó magyar törvény tucatnyi, Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézményt érint, de legtöbbjüknek nem jelentett gondot megfelelni ennek a jogszabálynak.
A felsőoktatási intézmények megfelelő működése végső soron egy ország oktatási rendszerébe vetett bizalom, a felsőoktatási rendszer jó hírnevének a záloga, az annak eredményeként kiállított oklevél pedig ennek a megtestesítője. Nem postaláda-egyetemekre van szükség
– hangsúlyozta a miniszter.
Michael Ignatieff, az egyetem rektora úgy fogalmazott:
A mai döntéssel a lex CEU érvényét vesztette. Az ítélet visszaállítja a szabadságunkat. A verdikt teljesen egyértelmű, a legfőbb európai igazságszolgáltatási szerv hozta meg, az egyetem szabadon döntheti el, hogy milyen képzéseket tervez Magyarországon, és élni is fog ezzel a szabadsággal.
Elmondta, ennek ellenére továbbra is fenntartják az új bécsi kampuszt, a budapesti tervekkel kapcsolatban pedig még nem döntöttek, de elképzelhető, hogy indítani fognak néhány amerikai akkreditációjú programot. Eközben Soros György, a CEU alapítója az AFP és a Reuters hírügynökség szerint közleményt adott ki, miszerint az ítélet túl későn érkezett.
Nem tudunk visszatérni Magyarországra, mert az ott hatályos törvények nem felelnek meg az akadémiai szabadság követelményeinek
– írta.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS