Varga Judit igazságügyi miniszter az ATV Egyenes Beszéd című műsorában elmondta, hogy koncepciós eljárásnak tartja azt, hogy nem szólalhatott fel a magyar jogállamiságról szóló európai parlamenti vitán. Szerinte egy olyan intézmény akarja demokráciából kioktatni Magyarországot, amely még a tisztességes eljárás látszatára sem ügyel.
Varga Judit szerint érdekes diplomáciai csűrcsavar szemtanúi lehettünk, hiszen jól ismeri az Európai Parlament szabályait és precedenseit, hiszen közel 10 évig dolgozott az Európai Parlamentben. Kiemelte, hogy senki nem hívta meg a magyar kormányt a vitára; ő kezdeményezte, hogy elmennének a vitára, hogy elmennének, ha már Magyarországot vádolják.
Nem tudnak elfogadni Európában egy olyan magyar kormányt, amely kétharmados felhatalmazással rendelkezik egy demokratikus választáson, és innentől kezdve az európai fősodorral szemben tudja megfogalmazni néha az álláspontját, amelyet egyébként a magyar emberek nagy többsége támogat
– reagált a miniszter arra a kérdésre, mi lehet az oka annak, hogy nem hívták meg a magyar kormányt. Bár nem indult kötelezettségszegési eljárás, Varga Judit szerint elvi kérdésről van szó, és elmondta:
az Európai Parlament a demokrácia jelképe, itt alapelv, hogy a tisztességes eljárást legalább ebben az intézményben biztosítsák, és az, hogy hallgattassék meg a másik fél; ez egy olyan ősi jogelv, amit egyébként a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság is alkalmaz.
Varga Judit a műsorban arra is reagált, hogy Orbán Viktor miniszterelnök ma bejelentette, hogy május végén visszaadhatja a kormány a parlamentnek a különleges felhatalmazást. Az igazságügyi miniszter elmondta, hogy folyamatosan benne van a levegőben ez a lehetőség, hiszen mindent a vírus terjedésének, a ritmusának a fényében kell mindig megítélni, hogy mi történik az országban. A könnyítéseket is ennek a fényében vezették be. Varga Judit kiemelte:
Itt nem arról van szó, hogy ne zárná ki a törvény, hogy a kormány maga kezdeményezze azt, hogy ez a veszélyhelyzeti helyzet vagy állapot véget érjen; innentől kezdve egy törvényjavaslatot kell majd benyújtani az Országgyűlésnek.
Varga kérdésre hozzátette, hogy az Országgyűlés egyébként bármikor visszavonhatja ezt a felhatalmazást, de a kormány, aki a cselekvő, ha úgy látja, hogy minden szükséges intézkedést meghozott a vírus elleni védekezésben, akkor kezdeményezheti ezen jogkör visszaadását maga is. A miniszter asszony kérdésre elmondta, hogy a dudálós akciókkal kapcsolatos szabálysértések és a törvénysértések, amelyekkel az ellenzéki média hergeli az embereket, az a helyzet, hogy
amikor kihirdettük a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényt, amelyben benne volt egy Btk. szigorítás is, mindig azt hangsúlyoztam, hogy természetesen ez egy Btk. tényállás, kiforrott joggyakorlata van a rémhírterjesztésnek és adott esetben mindig ezt be kell minősíteni. És sajnos az előfordul, hogy a hatóság téved. Szerintem, ha ilyen górcső alá vonnék akármelyik tagállamban minden mindennapos rendőri intézkedéseket, biztos, hogy tucatjával találnék, csak azt nem szokás ellenzéki képviselőknek kitweetelniük, hiszen nem működik ilyen gyors feljelentőrendszer Magyarország és Európa között.
Varga Judit szerint
természetesen van hibalehetőség, de az ügyészég figyel arra, hogy egy jogállamban élünk és jól tudjunk beminősíteni bűncselekményeket, és itt egyértelműen működött a jogállam, jó volt egy hírnek, egyébként a hatóságok teszik a dolgukat, és csak az nem hibázik, aki nem dolgozik.
Forrás: ATV; Kiemelt kép: ATV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS