„A Soros ex machina ismét belendült” – írta az igazságügyi miniszter a Facebook-oldalán hétfőn. Varga Judit szerint „irányított kérdésekkel machináló kamujelentéssel és listákkal próbálják már megint aláásni Magyarország hírnevét a baloldali véleménybuborék szervezetei”. Ezzel a miniszter a Riporterek Határok Nélkül mai jelentésére reagált, amelyben teljesen szabadon írnak arról, hogy hazánkban (ismét) megszűnt a véleményszabadság, a kormánytól független sajtó pedig el van nyomva.
Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök az első Európai Uniós vezető, akit a Riporterek Határok Nélkül elnevezésű Soros-szervezet felvett a „Sajtószabadság ellenségei” elnevezésű listára. A szokás szerint „jólértesült”, „független” szervezet hétfői közleményében többek között azt rója fel a magyar miniszterelnöknek, hogy megszűnt a szocialista alapítványi pénzből kitartott, végül gazda nélkül maradt egykori kommunista pártlap, a Népszabadság, illetve, hogy a Klubrádió addig bénázott a Médiatanácsnál, amíg sikeresen internetes rádióvá küzdötték le magukat.
A Riporterek Határok Nélkül hétfőn közzétett egy listát, amely Magyarországot úgy próbálja feltüntetni, mint ahol különösen drasztikus módon és kíméletlenül nyomják el a sajtószabadságot
– írta a hírre reagálva közösségi oldalán Varga Judit, aki szerint (ismét) egy „függetlenobjektív” szervezet véleményéről van szó. Nem véletlen az irónia, a miniszter írásából ugyanis kiderült: a Riporterek Határok Nélkül szervezet 2017-ben 200 ezer dollárt (60 millió forintot), 2019-ben pedig 175 ezer dollárt (52 millió forintot) kapott Soros György üzletember alapítványától. Hozzátette: a szervezet egyedüli forrásként támasztott alá több „aggályt és vádat”, amelyet az Európai Bizottság fogalmazott meg jogállamisági jelentésének elkészítésénél.
Varga Judit azt írta, a valóság az: a Magyarország ellen intézett „összehangolt támadásoknál” figyelmen kívül hagyják, hogy Nyugat-Európában szinte teljesen elnyomják a konzervatív véleményeket. Aggasztónak nevezte továbbá azt is, hogy a németeknek csak 45 százaléka gondolja úgy, hogy szabadon elmondhatja az álláspontját, „míg Magyarországon az online és offline vélemények szabadsága mindenki számára garantált”.
A miniszter kiemelte: az Európa Tanács első nemzetközi szervezetként jelentette ki a 2011-ben elfogadott magyar alaptörvényről szóló határozatában, hogy az új magyar parlament a szabad és demokratikus Magyarország történetében először, demokratikus eljárás útján módosította az egypártrendszertől örökölt korábbi alkotmányt egy új és modern alaptörvénnyé, a parlamentben folytatott intenzív viták után és a magyar civil társadalom közreműködésével. Azt is megjegyezte, hogy a bizottsággal együttműködve alakították ki a magyar média szabályozási környezetét. Varga Judit úgy fogalmazott:
Magyarország egyike azon kevés uniós tagállamnak, ahol a médiában és az ideológiai vitákban, valamint a közvéleményben is valódi pluralizmus érvényesül. Átfogó jogszabályi környezet biztosítja az újságírói és szerkesztői szabadságot. A Riporterek Határok Nélkül listagyártói inkább amiatt aggódjanak, hogy a Politico nem hajlandó közölni egy demokratikusan megválasztott kormány igazságügyi miniszterének a véleménycikkét. Mert ez valóban aggasztó a sajtószabadság szempontjából…
Forrás: Facebook/MTI, Fotó: facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS