Óriási lázban ég az ország, ugyanis nagyjából 12 hét múlva Magyarország a világ legfontosabb vizes bajnokságának ad otthont. A július 14-én startoló 17. FINA Világbajnokság alkalmával 3500-4000 élsportoló érkezik hazánkba a bajnoki cím bezsákolásáért. A megmérettetések több helyszínen folynak majd Budapesten valamint a Balatonnál. Közülük a legkiemelkedőbb a fenntarthatóság jegyében épült Duna Aréna. Ez az első olyan hazai komplexum, amelynek befogadóképessége a világverseny után csökkenthető, de az első olyan helyszín is a vb-k történetében, ahol a medencéket, veszélyes vegyi adalékanyagok hozzáadása nélkül, környezetbarát módszerrel fertőtlenítik majd. A rendszert telepítő, 2002-ben alapított REDO Water Systems értékesítő mérnöke, Illés Bence a PestiSrácok.hu kérdéseire elmesélte, hogy miért különleges a német technológián alapuló, de itthon gyártott REDO fertőtlenítő eljárás.
Mi a leghagyományosabb fertőtlenítési, víztisztítási módszer az uszodákban, és az Önök áltat fejlesztett rendszer miért jobb, hogyan működik?
A leghagyományosabb vízfertőtlenítési rendszer az uszodákban és az ivóvízellátásnál egyaránt a klórgáz, ami egy nagyon veszélyes vegyület. A közvetlen balesetveszélytől, ami a szállítás, tárolás, és beadagolás során bekövetkezhet, egészen a hosszú távú egészségkárosító hatásáig nagyon széles a paletta, hogy miért nem biztonságos megoldás. Nem véletlenül lehet hallani évente minimum 2-3 súlyosabb balesetről, amikor is az önfeledt fürdőzésnek vagy úszásnak kórház lett a vége. Ezzel szemben a mi rendszerünk teljesen más elven működik. A REDO rendszerében a jogszabályok által előírt minimális klór mellett még 6 aktív oxidáns dolgozik, így együtt hatnak és erősítik egymás hatását. Ezért mindenből sokkal kevesebb kell egy adott vízmennyiség fertőtlenítéséhez. Tehát a klórból is, ezért a klór hosszú távú egészségre káros hatását akár a tizedére is tudjuk csökkenteni. A mi rendszerünk teljesen biztonságos, mert nincs szállítás, hiszen a fertőtlenítő koncentrátum a helyszínen gyártódik, mindig a szükséges mennyiségnek megfelelően, a beadagolás is állandó szenzoros mérés alapján szintén automatikusan történik, ez megakadályozza az emberi mulasztásból bekövetkező esetleges baleseteket. Ami még sokat elárul, hogy a fertőtlenítő koncentrátumunk nem minősül veszélyes anyagnak, pedig körülbelül négyszer erősebb, mint a hypo, és semmi probléma sincsen, ha az bárhová is ráfröccsen az emberre, ennek leginkább a kezelő személyzet szokott örülni. Többek között ezekért kaptuk meg 2004-ben az év fejlesztése díjat a német államtól.
Mennyire számít ez a technológia újdonságnak?
Gyakorlatilag az elmúlt 200 évben a vízfertőtlenítés terén nem történt jelentős technológiai változás, így a REDO eljárása forradalmian újnak mondható. 2004-óta forgalmazzuk a vízfertőtlenítő rendszereinket világszerte, tehát a technológiánk már nem kísérleti fázisban van, 13 év tapasztalata áll mögöttünk. A kutatásban a brémai egyetem és a REDO Water Systems mérnökei vettek részt.
Miben más ez az eljárás, mint az eddig megszokott vízfertőtlenítés?
Majdnem mindenben. A lényeg, hogy az elektrolízis egy továbbfejlesztett változatával, tehát sóból és vízből, és elektromos áram segítségével gyártunk egy hat oxidánsból álló fertőtlenítő koncentrátumot a helyszínen, majd ezt a koncentrátumot adagoljuk a fertőtlenítendő vízhez.
Mennyivel gazdaságosabb ez a technológia, mint a klóros eljárás?
Gazdaságosabb, de mindenhol más az arány. Azt lehet mondani, hogy tíz gramm só és tizenhat watt árammal akár ezer liter ivóvizet lehet fertőtleníteni.
Van esetleg olyan tényező a Duna Aréna kapcsán, amely megnehezít vagy akár megkönnyíti a rendszer telepítését?
Igazából, nincsen. A rendszerünk mindenhová nagyon könnyen telepíthető. A Duna Aréna esetében a méret és a mennyiség jelent némi kihívás: naponta annyi vizet fertőtlenítünk majd át az Aréna medencéiben, mint egy közel 90 ezer lakosú város vízhálózata esetében. A vízfertőtlenítő telepítése két hónapot vesz majd igénybe.
Kell valamire különösképp figyelni amiatt, mert világversenyről van szó?
Nem, mert a víz minőségének mindig tökéletesnek kell lennie, bárki is úszik benne.
A sportolók teljesítményét befolyásolhatja bármilyen irányba ez a technológia?
Természetesen nem, mert semmit nem változtatunk a víz összetételén. Maximum annyit fognak észrevenni, hogy nem lesz olyan intenzív a klór szag. Viszont egy egészségesebb sportközegre mindenképpen számíthatnak a sportolók, illetve mindenki más is, főleg a gyerekek, akik kiemelten érzékenyebbek a klórra.
Kérem mesélje el köznapi nyelven, hogyan kell a berendezés, a módszer működését elképzelni?
Van a gépünk, gép alatt található két tartály. Az egyik tartályban egy egyszerű só oldat van, a másikban meg majd a kész fertőtlenítő koncentrátum a REDOlyt. A sós víz bemegy a gépbe, ott megtörténik az elektrolízis továbbfejlesztett folyamata és elkészül a 6 oxidánsból álló REDOlyt, majd bekerül a már említett másik tartályba. Onnan egy pumpával kerül bele a medence vizébe. Különösebb karbantartási igénye nincs, évente kétszer javasoljuk azt, hogy a rendszert átnézhessük. Ilyenkor esetleg kalibrálunk pár szenzort, szondát, szelepet.
Sokakban felmerülhet az a kérdés, hogy vajon elfordulhat-e eme rendszer mellett az a kínos eset, amely Rióban a történt, amikor is a műugrómedence bealgásodott?
Teljességgel kizárt. Már csak azért is, mert a fertőtlenítő koncentrátumunknak többek között algaölő hatása is van.
Ön mit gondol, miért az Önök rendszerére esett a világbajnokság szervezők választása?
Először is a tapasztalataink miatt. Jelenleg a világ 32 országában vagyunk jelen saját fejlesztésű és gyártású vízfertőtlenítő rendszereinkkel. Magyarországon többek között a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja és a Semmelweis Egyetem is a REDO technológiát alkalmazza, de a nemzetközi ügyfeleink között megtalálható az amerikai Boeing repülőgépgyártó cég is. 2004-ben a német kormánytól elnyertük „Az év fejlesztése” díjat. Másodjára ez egy nagyon különleges vizes Vb lesz, rengeteg új és innovatív megoldással, ezért mi teljesen belepasszolunk az egész rendezvény filozófiájába, ami nagyon merész, értékteremtő és iránymutató a jövőre nézve. Nagyon büszke vagyok, hogy mi fertőtleníthetjük a vizét a Vb koronaékszerének számító Duna Arénában, és remélem, hogy ezzel egy újabb komoly lépést tehetünk a klórcsökkentő harcunkban, amit a cégünk képvisel.
Vezető képen Illés Bence, a REDO Water Systems értékesítő mérnöke/ Horváth Péter Gyula- PS
Szurkolna a világbajnokság résztvevőinek? Jegyét a linkre kattintva már megvásárolhatja!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS