Hosszú buszozás vagy autózás helyett másfél óra alatt elérhetünk Hargita megyéből Budapestre – ez már kézzelfogható közelségbe került. Gyergyóremetén hétfőn leszállt az első utasszállító repülőgép, jövő évtől pedig rendszeres, napi járatot terveznek. Az egész régió fejlődését hozhatja magával ez – számolt be a Szekelyhon.ro.
Hétfőn 16:11 perckor landolt az első utasszállító repülőgép a gyergyóremetei repülőtéren, ami Budapestről érkezett. Az Aeroexpress légitársaság légi járműve Kolozsváron esett át a szokásos határellenőrzésen, hogy így összesen másfél óra után leszálljon itt. Ez Hargita megyében az első ilyen landolás volt. Jelenleg másfél óra a repülőút úgy, hogy Kolozsváron, Aradon vagy Marosvásárhelyen le kell szállniuk a határellenőrzési kötelezettségek miatt, de amint Románia belép a schengeni övezetbe, ez még inkább lerövidül.
Bár nem reklámozták a landolást, mégis sok kíváncsiskodót vonzott az Embraer 120ER típusú gép landolása. A történelmi pillanatot a repülőtér építője, a Bayer cégcsoport vezetője, Balázs Attila sem hagyta ki, és azt is elárulta, hogy jövő évtől napi két járatot terveznek indítani Gyergyóremete és Budapest között. Az egyik a vállalkozásaik alkalmazottainak szállítását szolgálja, a második pedig a nyílt, bárki által elérhető utasforgalmat biztosítja. Az eseményen részt vett Barti Tihamér, az RMDSZ gyergyói területi elnöke, valamint Laczkó-Albert Elemér polgármester is.
A székelyföldi fejlesztésekhez szükséges az utazás lerövidítése
A repülőtér szükségessége azért fogalmazódott meg a vállalkozóban, mert egy időben százezer kilométereket autóztak évente Budapest és Bukarest között, a két országban zajló projektjeik között ingázva. Fel kellett ismernie, hogy ha itt, Székelyföldön komoly beruházásokat terveznek, fejleszteni kívánnak a térségben, akkor elengedhetetlen a megközelíthetőség. Balázs Attila a lapnak elmondta azt is, hogy még van tennivaló a reptéren: most következik a hangárok, az utasforgalmat kiszolgáló váróterem építése, de jövőre készen áll majd a létesítmény, hogy a tervek szerint évi 15 ezer fős utasforgalmat bonyolítson le. A Gyergyóremete–Budapest járat mellett persze más célpontok fele is megindulhat innen a forgalom.
A családoknak nem kell szétszakadni
Barti Tihamér, az RMDSZ gyergyói területi elnöke elmondta, hogy az elmúlt évek erőfeszítései, a közös gondolkodás nemcsak a Bayer cégcsoport fejlesztéseit, hanem 30 székelyföldi vállalkozó itthoni beruházásait is elindította. Ugyanakkor ezeknek a cégeknek nagyon sok Hargita megyei alkalmazottja van, akik így többet tudnak itthon lenni a családjaikkal, és sokan vannak, akik haza szeretnének költözni, itthon dolgozni.
Laczkó-Albert Elemér polgármester pedig arról beszélt, hogy eleinte nem volt túl bizakodó a reptér kialakításával kapcsolatban, de aztán látta, hogy milyen elszántsággal dolgoznak annak megvalósításán.
Nem akarunk várossá válni, nem akarunk versenyezni senkivel, esetleg magunkkal. Önmagunkat legyőzve akarunk még nagyobbakká válni
– hangsúlyozta.
A replülőt Ármai Zoltán pilóta vezette, aki nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy ő avathatta fel a repteret, ugyanis keveseknek adatik meg, hogy ő lehet az első, aki a gépének kerekével nyomot hagy a repülőtér kifutópályáján. Somogyi Tóth Dániel, a légitársaság alelnöke pedig kifejtette: sok éve dolgoznak azon, hogy kapcsolatot teremtsenek Magyarország és Erdély között, ami autóval, vagy vasúton nehéz, de légi úton már megoldható.
Forrás/Fotó: Székelyhon.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS