Sokadik visszavonulásával fenyegette ismét az emberiséget Tamás Gáspár Miklós (TGM), aki az Azonnalinak adott interjújában beszélt politikai nézeteiről, a közelmúlt európai történelméről és az irodalomról is. Akik szimpátiával, vagy épp annak ellenkezőjével olvasták az utóbbi időkben a Mester megnyilvánulásait, azok közül számosan aggódni kezdtek a mentális állapotáért, mert az utóbbi egy-két évben több olyan okfejtése is napvilágot látott, amelyet egy gyakorlottabb újságolvasó egy szuszra be tudott fogadni, és még meg is érthette azokat. Aki aggodalmaskodott eddig, az immár megnyugodhat, az újabb interjúban TGM ugyanis visszatért korábban megszokott zavaros gondolataihoz. A Mester egyebek mellett bánatosan fejtette ki, hogy nincs már szinte semmilyen esélye a proletárforradalomnak, mivel a proletárok immár mással múlatják az idejüket, nem érdekli őket a revolúció.
Az interjúban a filozófus azonkívül, hogy magát német szellemiségű emberként azonosította, minden további lehetséges módon igyekezett elhatárolódni magyar származásától, és visszavonulna az irodalomból is. Ez ugyan alapos ellentmondásban van a korábban oly büszkén vállalt erdélyi gyökereivel, viszont megnyugtató jele a zavaros gondolatok visszatérésének. A Mandiner által szemlézett interjúban TGM beszélt arról is, hogy Gajdics Ottó is olvassa az írásait az inspirálódás céljából, a Mester erre erre így reagált:
Kétségkívül, ha éltem volna a harmincas években Franciaországban, akkor én is olvastam volna a rendkívül szellemes fasiszta publicisztikát, mert érdekes volt akkoriban, meg a háború alatt is.
Az írásai céljáról TGM elmondta, hogy a politikai gondolkodására szeretne hatni valakinek. A politikai cselekvésre nem lehet hatni olyan kontinensen, ahol a nézeteihez a leghalványabb értelemben közelálló politikai erők se léteznek – kesergett a filozófus, aki hozzátette: vannak olyan kisebb csoportosulások, amelyek vonzóak számára.
Volt két olyan, amihez közel voltam életemben. Az egyiket úgy hívják most, hogy Alternative Libertaire. Anarchista csoport, amellyel a nyolcvanas években közeli barátságban álltam, ki is adták franciául egy könyvemet, A Szem és a kéz című anarchista traktátust. Nagyon rokonszenves, kiváló gyerekek, kilencven százalékban munkások. Kimerülőben vannak, ma már csak inkább baráti kör. A másik nagyobb szervezet, ma is létezik, a Marx21, német alapítású, trockistának nevezhető szervezet, amely Németországban közel áll a Die Linkéhez, másutt meg önálló
– mondta. TGM szerint az utóbbi negyven évben hatalmas világtörténelmi változás következett be. Kétszáz év után megszűnt a szocialista munkásmozgalom, amely a legfontosabb újdonsága volt a világtörténelemnek a francia forradalom óta. Ennek az elpusztítására szövetkeztek mind a polgári demokráciák, mind pedig a fasizmusok, francia radikálisok és német csendőrök, ahogy a Kommunista Kiáltvány írja. És sikerült elpusztítani. Ma már kétségtelen, hogy az antikapitalista gondolatnak és a proletariátusnak az a történelmi szövetsége, amely több mint százötven évig kitartott, és amely megváltoztatta a világot – és a gondolkodásunkat –, legalább olyan fontos, mint a reformáció meg a fölvilágosodás – ha nem fontosabb – vélekedett a Mester.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS