Az illegális bevándorlók Európába csempészésének megfékezése érdekében indított földközi-tengeri EU-művelet új szakaszba léptetését, a csempészhajók elleni tevőleges haditengerészeti fellépés megkezdését javasolja a művelet olasz parancsnoka – egyelőre még nem a líbiai parti vizeken, csupán a nyílt tengeren.
Enrico Credendino ellentengernagy az uniós tagországok EU-nagyköveteinek csütörtökön Brüsszelben adott tájékoztatásában azt indítványozta, hogy a július elején megkezdett, eddig csupán hírszerzési tevékenységre korlátozódó első szakasz után térjenek át a második szakaszra, amelynek keretében a nyílt tengeren már ténylegesen fel is lehetne lépni a csempészet ellen: a gyanús hajókat átvizsgálnák, és megakadályoznák, hogy a zömmel Líbiából útnak indult, menekültekkel zsúfolt vízi járművek eljussanak az olasz partokig.
A művelet harmadik szakaszára – a líbiai parti vizekre való behatolásra, a csempészhajók elindulás előtti megsemmisítésére – az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása hiányában egyelőre nem akar vállalkozni az unió. Diplomaták szerint az sem biztos, hogy a tagországok politikai vezetése eleget tesz a második szakasz elindítására vonatkozó katonai kérésnek, mert egyelőre nem tisztázott egyértelműen, mit lehetne tenni a nyílt tengeren feltartóztatott embercsempészhajók kiszolgáltatott helyzetű utasaival. Ráadásul a tagországoknak az eddiginél több hajót, katonai képességet – s így több pénzt – kellene a művelet rendelkezésére bocsátaniuk.
Credendino ellentengernagy felvetése nyilvánvalóan az egyik téma lesz az EU-országok külügyminisztereinek a jövő hét második felében Luxembourgban tartandó, nem hivatalos találkozóján. A lélekvesztőkön útnak indított illegális bevándorlók közül az összesítések szerint eddig mintegy 2300-an fulladtak a tengerbe.
Az illegális migráció elleni uniós haditengerészeti művelet első, felderítési szakaszának megkezdését július másodikán jelentették be Brüsszelben. Az EU-országok csúcsvezetői áprilisban döntöttek úgy, hogy az uniónak erő alkalmazásával is fel kell lépnie az embercsempészek tevékenysége ellen. Az EUNAVFOR Med elnevezésű műveletet május 18-án hívták életre a tagállamok külügyminiszterei, majd június 22-én hozták meg a döntést a művelet első, felderítési szakaszának a megkezdéséről.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS