A pótösszeírás lezárultával véget ért a 2022-es népszámlálás, a határidőig 4,6 millió lakás- és 9,2 millió személyi kérdőív érkezett be, a becsült népesség 96 százaléka nyilatkozott az adatgyűjtésnél – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az előzetes eredményeket a jövő év első negyedévében közlik, a részleteket pedig majd csak szeptemberben. A népszámlálás eredménye fontos információkat nyújt a települések fejlesztésénél és a szolgáltatások kialakításánál, bővítésénél is.
A közleményben emlékeztettek: október 1. és 19. között mindenki önállóan tölthette ki a kérdőívet interneten, majd a számlálóbiztosi szakaszban és a pótösszeírás során a számlálóbiztosok táblagépen rögzítették az adatokat.
Rekord dőlt az online kitöltésben
A népszámlálás online szakaszában alig három hét alatt 3,2 millió címről összesen 7 millió személyi kérdőív érkezett be a rendszerbe, ez az arány ilyen rövid idő alatt nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedőnek számít – emelték ki. Hozzátették: most először teljesen elektronikusan történt az összeírás, a még hiányzó adatokat pedig állami adatbázisokból pótolják, amihez most először kapott jogosultságot a KSH. Az idei volt az utolsó hagyományos népszámlálás Magyarországon; a tervek szerint a következő összeíráshoz az adatokat már kizárólag adminisztratív források feldolgozásából nyeri ki a statisztikai hivatal – ismertették.
A jövő évben megtudjuk, mennyien élünk Magyarországon
A KSH közlése szerint a népszámlálás lezárultával megkezdődik az adatok feldolgozása, az első eredmények már 2023 első negyedévében elérhetőek lesznek, a részletes adatok publikálása pedig jövő ősszel várható. Az eredményeket a döntéshozókat támogató elemzők, a tudományos kutatók, a gazdasági élet szereplői kiterjedten használják majd a stratégiaalkotásban, a fejlesztések megalapozásában. Ezen túlmenően a most kinyert adatok adják majd a kiindulópontját minden statisztikai adatgyűjtésnek és reprezentatív társadalomtudományi vagy piackutatásnak, valamint szintén alapul szolgálnak majd olyan mutatóknak, mint az egy főre jutó GDP, az egy főre jutó jövedelem vagy fogyasztás.
A fejlesztések és szolgáltatások szempontjából is fontos, kik, hol és mennyien élnek
Megbízható alapot nyújtanak továbbá a népszámlálás eredményei nemcsak az egész országot, hanem az egyes településeket, valamint a szűkebb lakókörnyezetet érintő gazdasági, társadalmi és területfejlesztési döntések előkészítéséhez. Emellett fontos információkkal szolgálnak a helyi ellátási, szolgáltatási és infrastrukturális igényekről és segítik a vállalkozásokat is, amelyek az eredmények ismeretében biztosabban, tudatos adathasználattal tervezhetik tevékenységüket, például egy új üzlet megnyitását vagy a helyi szolgáltatásaik bővítését – írta a KSH.
Forrás: MTI; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS