Bizonyos marosvásárhelyi, tágabban erdélyi, még tágabban román értelmiségi csoportnak az a vélt érdeke, hogy a magyar nyelvű oktatást és magyar nyelvű értelmiséget visszaszorítsa. Hangsúlyozni kell, hogy ez „vélt érdek”, mert nem vették észre, hogy a magyarság Erdélynek, illetve egész Romániának egy ékköve és drága kincse. Úgy tűnik, hogy eme törekvésükhöz rövid távú partnereket találnak egyes magyar körökben is, amelyeknek van valamilyen takargatnivalójuk, vagy így akarják megsütni a pecsenyéjüket. Ennek tünete az, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) környékén virágzik a diverzió.
Összefoglalva: a marosvásárhelyi, a színmagyar orvosi oktatás érdekében létrehozott és évtizedekig sikerrel működő egyetemen a kezdetben tagozatként megjelenő román nyelvű és román felfogású elem elhatalmasodott. Mára a kezdetben teljes körű és teljes értékű magyar oktatás csupán magyar nyelvű előadások szintjére zsugorodott. Az önállóság megszüntetése oda vezetett, hogy a magyarul előadókat is a román többség választja ki. A laboratóriumi és a gyakorlatok román nyelven folynak, és ott a magyar oktató ritkaság. Ahogy a magyar előadásokon csak a párhuzamos román előadások anyagát szabad prezentálni, a vizsgákon is a kérdések, tesztek a román anyag fordításai.
A magyar kisebbség elnyomása gyakorlat
Az egyetemi magyar közösség évek óta küzd az elsorvasztás ellen, de minden hivatalos szinten csak hárítanak, míg az egyetemen belül stratégia-számba megy a magyar közösség és vezetőinek diszkreditálása. Forrásunk szerint az egyetem környékén a csapból is a magyar közösség választott vezetőinek az ócsárolása, küzdelmük relativizálása folyik. A kisebbség elnyomása a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) gyakorlat.
Mindezek fényében az sem meglepő, hogy az anyaországban is kerülnek olyan, feljebb körülírt liberális és baloldali csoportok, amelyek, ha közvetve is, de üzleti és politikai hálót képeznek, sőt, szövetséget alkotnak ezekkel a magyarellenességben jeleskedő román csoportokkal. A magyarországi szál kibogozása nehéz, de a kapcsolat a Napnál világosabb.
Szabotáló magyar körök
Az erdélyi magyar orvosképzés jövője csak a román és a magyar fél együttműködésében képzelhető el. Erre már vannak javaslatok, a budapesti kormány próbál konstruktívan hozzáállni a problémához és próbál pozitív megoldást kieszközölni. De itt jönnek képbe ismét azok az erdélyi magyar körök, amelyek megpróbálják ezt szabotálni. Ezek a csoportok nem feltétlenül alkotják a mérleg nyelvét, de ha változtatnának a magatartásukon, ha a divergencia megszűnne, akkor gyorsabban el lehetne érni a végleges és pozitív megoldást – húzta alá forrásunk.
A marosvásárhelyi orvosképzés ügyének rendezése azonban nemcsak a két kormány ügye, hanem sokkal inkább a két nemzeté, a magyaré és a románé. Azt egyelőre még nem tudni, hogy a két nemzet képes lesz-e megegyezni? Ugyanis a bukaresti kormány elhárítja az illetékességet, azzal, hogy az egyetemi autonómia miatt ez az egyetem belső ügye. Ha a magyar fél efelől érdeklődik, akkor a román kormány csak vonogatja a vállát. Az egyetem pedig saját adminisztratív hatalmánál fogva úgy kezeli a problémát, hogy a magyar oktatás mára már gyakorlatilag elsorvadt. Az intézmény román vezetése saját „mikro” belügyének tekinti az ottani magyar közösség sorsát.
Nagy-román ideológia
Ezen a ponton érdemes kitérni a román értelmiség gondolkodására.
A hangadó csoportjuknak látszólag az a véleménye, hogy minél rosszabb a magyaroknak, annál jobb a románoknak. Ezt persze soha senki se mondja ki, de azt képviseli, hogy ami a magyarság kárára megy, az a románság hasznára van.
Ezt a rettentően immorális álláspontot az egyetem román vezetése adminisztratív eszközökkel valósítja meg. Úgy tűnik, hogy a román értelmiséget ebben a nézetében semmi európai gondolkodásmód sem tudja megingatni. Nem zavarja őket, hogy az országuk demográfiai katasztrófa felé halad, vagy hogy kimaradnak a Visegrádi Együttműködésből. Jelenleg egyfajta nemzeti révületben vannak attól a (vélt) igazságtól, hogy az USA mögöttük áll.
De nemcsak globális ügyekben magabiztosak, hanem lokális helyzetekben is.
A nagy befolyású orvosok abszolút előnyt élveznek a piacon, ha nem kerülnek versenybe egy konkurens másik, például magyar csoporttal.
A magyar oktatás elsorvasztása a románoknak piaci haszon
Ilyen egyszerű az egész, ennyire aritmetikai a román értelmiség hozzáállása? Látható: lélektanilag támogatja őket az országuk külpolitikai helyzete, továbbá nap, mint nap profitálnak abból, hogy magyar versenytársak nincsenek a ringben. A magyar orvosi oktatás elsorvasztásának a végeredménye számukra piaci haszon. Ennyire piti, ennyire nyomorúságos a hozzáállásuk – mutatott rá forrásunk.
Tehát a magyar fél jobban járna, ha a bukaresti kormány beavatkozna, de sajnos nekik ehhez nincs erejük. Egyetlen kormánya volt Romániának, amelyik kinyilvánította a szándékát, hogy tisztességes módon megoldja a marosvásárhelyi orvosképzés ügyét. Ez az Ungureanu-kabinet volt, és hat évvel ezelőtt megpróbált érvényt szerezni az oktatási törvénynek. Ez előírta a teljes vertikumú magyar oktatást a Marosvásárhelyi Egyetemen, amit az egyetemi vezetés sorozatosan visszautasít. Ennek hatására az Ungureanu-kormány, élve jogkörével, a MOGYE keretében magyar nyelvű orvosi kart alapított, ám ez a kabinet másnap megbukott.
Tehát minisztertanácsi határozattal alapítottak egy új kart, úgy, hogy tudta, másnap meg fog bukni. Másnap emiatt bizalmatlansági indítványt fogadott el a román parlament két háza. Vagyis – bár ürügy volt, de mégis megtörtént – a Marosvásárhelyi Orvosi Egyetem miatt megbukott egy román kormány. Az új kormány pedig, várható módon, percek alatt visszavonta a magyar kar megalapításáról szóló rendeletet – emlékeztetett a történtekre forrásunk.
Szerecsenmosdatás
Egy további körülmény az is, hogy az egyetem vezetésének érdeke, hogy rózsaszínben tüntesse fel a belül uralkodó viszonyokat. Ezért teljes erővel folyik a szerecsenmosdatás, ami azért nem túl hatékony. Lépten-nyomon hirdeti, hogy milyen nagyszerű a magyar oktatás. De ez csak a látszat: az egyetem magyar nyelvű hallgatói igazolhatják, hogy mennyi hátrányos megkülönböztetés éri őket. A szerecsenmosdatás mocskos leve pedig elérte Budapestet. Csak hatásos a diverzió, nemde?
Kiemelt kép: wikipedia.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS