25 év alatt jöttünk ki a diktatúrából, hogy aztán újra visszatérjünk a Rákosi-ideológiához. Dilettáns és embertelen intézkedéseket hoz a kormány, tönkreteszik a gyerekeket és a jó pedagógusokat, miközben a magyar közoktatás egyáltalán nem ad meg fontos készségeket – nyilatkozta a 24.hu riporterének Vekerdy Tamás ismert liberális pszichológus.
Vekerdy az oktatáspolitikáról, annak lehetőségeiről beszél, illetve arról, szerinte mit is kéne csinálni. Nyilván a kormány semmit nem csinál jól, semmire sem alkalmas, a korábbi kormányok oktatáspolitikusai közül pedig az egykori SZDSZ üdvöskéje, Magyar Bálint az, aki csinált jó dolgokat. Vekerdy így vélekedik Magyar Bálintról:
Magyar Bálintot sokat kárhoztatták, de amiket ő miniszterként megcélzott, legyen az a kompetencia alapú képzés vagy az informatika megjelenése vagy akár az integráció valódi megjelenése az oktatásban, mind jó dolgok. Az más kérdés, hogy ezek hogyan, milyen előkészítés után kerültek bevezetésre. Ehhez persze politikán átnyúló konszenzus kellett volna, ami a finneknél megvolt, nálunk nem, de például az érettségi javításában Magyar és Pokorni kormánycikluson átívelő módon tudták folytatni egymás munkáját, ha jól emlékszem.
Ezzel azonban nincs vége, mert a riporter megemlíti a Magyar Bálinttal kapcsolatos legenyhébb fenntartását, miszerint neki azért az egykori oktatási miniszterről mégiscsak a 2005-ös érettségi botrány ( a 2005-ös érettségin kiszivárogtak és kézen-közön terjedtek a tételek az interneten, a Nemzeti Nyomozó Iroda pedig vizsgálatot is indított) jut eszébe, a pszichológus azonban erre úgy reagál:
Az szerintem csinált botrány volt, kiagyalói és megvalósítói mit sem törődtek a gyerekek és az ország érdekeivel.
A közoktatásról szólva elmondja, szerinte egyáltalán nem ad meg fontos készségeket. Tudást halmoz látszólag, valójában a felejtés számára tanít buta szabályokat és olyan tudást, amire nincs szüksége a gyereknek. A riporter azonban említ olyan jelenlegi intézkedéseket, amelyek akár előre mutatóknak is nevezhetők, mint például egységesen 30 percre csökkentik majd a tanórák idejét. Vekerdy azonban ezt is aggályosnak nevezte, mivel szerinte “félő, hogy a jó szándék ellenére ez nem így fog megvalósulni, mivel úgy fogják fel, hogy ez központilag elrendelt és egységesen kötelező.” Szerinte az állam a törvényi felügyeletet gyakorolja és nem a szakmait, azaz adja oda a pénzt, és ne szóljon bele a munkába. Aztán még rá is taksál mondandójára, mivel szerint az elmúlt 6 évben
Semmi jó nem történt, sőt, csak rossz dolgok történtek, dilettáns és embertelen intézkedések történtek. Tönkreteszik a gyerekeket, és a jó pedagógusokat, akik még nagyobb számban fognak elmenekülni a pályáról. A kormány csak azzal foglalkozott, hogy minden „egy helyről”, „egységesen” legyen irányítva. Ez a halála minden élő kezdeményezésnek.
A teljes cikket itt olvashatja el.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS