Az MNB ma közzétett határozatában visszavonta a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. tevékenységi engedélyét és elrendelte végelszámolását, mert az intézmény működése fenntarthatatlanná vált. Húsz munkanapon belül az Országos Betétbiztosítási Alap kártalanítja a betéteseket.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsának azért kellett visszavonnia a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. tevékenységi engedélyét, mert a bank működése nem felelt meg a jogszabályi rendelkezéseknek, és súlyosan megsértette a felügyeleti hatóság határozatát is. A bank további működése veszélyeztette volna az ügyfelek érdekeit, illetve a hitelintézet kötelezettségeinek teljesítését. A hitelintézeti tevékenységi engedély visszavonásával – jogszabályi előírás alapján – egyúttal sor került a befektetési szolgáltatásra vonatkozó jogosítvány visszavonására is.
A pénzintézet Töröcskei István érdekeltsége, az Államadósság-kezelő Központ vezérigazgatója egyik cégével, a T & T Ingatlanforgalmazó Zrt.-vel 51 százalékos többségi tulajdonos. Töröcskei pozíciói azonban meggyengültek, és augusztusig milliárdokat kellett volna előteremtenie, hogy talpon maradjon a bank. Végül azonban több menetben sem sikerült betenni a pénzt, és emiatt a bank idén egyáltalán nem felelt meg a jogszabályokban előírt tőkekövetelménynek. A felügyeleti jogokat gyakorló jegybank viszont egészen a közelmúltig türelmesen várt.
Az MNB most azt írja, hogy a Széchenyi Banknál lefolytatott vizsgálat során megállapította: a korábbi erőteljes hatósági intézkedések ellenére a bank tevékenysége valamennyi jelentős területen – így a tőkehelyzetet, az értékvesztések elszámolását, a fedezetek nyilvántartását és értékelését, illetve az informatikai, számviteli rendszerek működését tekintve – súlyos, a prudens működéssel összeegyeztethetetlen helyzetbe került.
Az MNB arra a következtetésre jutott: a banknál zajló negatív folyamatok, a problémás hitelportfólió, és a bank működési sajátosságai összességében olyan magas kockázatúak, ami már nem kezelhető egyéb felügyeleti intézkedésekkel.
A MNB idén november 4-én rendelti ki felügyeleti biztosokat a Széchenyi Bankhoz. A felügyeleti biztosok eszközei azonban az MNB szerint nem elégségesek a negatív üzleti folyamatok nyomán felhalmozódott problémák kezelésére, a prudens működéshez szükséges tőke és likviditás biztosítására. Eredményes válságkezelésre, a prudens működés feltételeinek visszaállítására és fenntartására csak olyan mértékű ráfordítások révén kerülhetett volna sor, amelyre ésszerű időn belül nem volt reális esély – írja a közlemény. A jegybank közölte, hogy húsz munkanapon belül az Országos Betétbiztosítási Alap kártalanítja a betéteseket.
Forrás: hvg.hu
Fotó: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS