Az illetékes tankerületi központ vizsgálja a vasárnap, műszaki hiba miatt az osztrák határról visszafordított, zuglói diákokat, szülőket és pedagógusokat szállító autóbusz esetét – közölte a Klebelsberg Központ csütörtökön az MTI-vel.
Sajtóhírek szerint Budapestről indult és Londonba tartott az az autóbusz, amelyet súlyos műszaki hiányosságok miatt nem engedtek tovább az osztrák hatóságok. A diákokkal teli autóbusz ellenőrzése közben a hatóságok fékhibát észleltek és a jármű kormányművével is gondok voltak, ezért feltartóztatták a buszt Hegyeshalomnál – írja az ORF alapján az autoszektor.hu.
A Klebelsberg Központ közleménye szerint a kirándulást utazási iroda szervezte, az intézményvezető a busz üzemeltetőjétől nyilatkozatot kért és kapott arról, hogy a jármű műszaki szempontból kifogástalan állapotban van, valamint az azt vezető sofőrök az egészségügyi és szakmai követelményeknek megfelelnek. Az osztrák hatóságok által vizsgált, és leállított busz helyett az utazási iroda egy másik járművet küldött a csoportért, amellyel az angliai kirándulásra indulók folytatták az útjukat. Az utazást nem az iskola, hanem egy pedagógus közreműködésével a szülők szervezték. Az illetékes tankerületi központ megkezdte az eset hatáskörébe eső körülményeinek kivizsgálását – írták.
A központ kiemelte: a vasárnap visszafordított autóbusz esete is jelzi, hogy szükség van ágazatközi komplex szabályozásra az iskolai kirándulások esetében, függetlenül attól, hogy az adott program szerepel-e az intézmény pedagógiai programjában. A Klebelsberg Központ elkötelezett abban, hogy az iskolák minél több tanórán kívüli programmal szélesítsék a diákok látókörét, segítsék az élményalapú tanulást. Ez azonban nem mehet a biztonság rovására, ezért támogatja a kormányzat törekvését, amely a külföldi iskolai utazások biztonságosabbá tételét, valamint ezzel kapcsolatos felelősségi körök tisztázását szolgálja, egyben a továbbiakban is arra kéri az intézményeket, hogy az utazások megszervezése során a lehető legnagyobb körültekintéssel járjanak el.
Palkovics László oktatási államtitkár szerdán az MTI-nek elmondta: a köznevelési törvény tervezett módosításánál pontosan definiálnák az iskolai kirándulásokat és a balesetek esetén az objektív kártérítési felelősség fogalmát. A formálódó javaslatban – amely jövő héten kerülhet az Országgyűlés elé – az szerepel, hogy külföldi iskolai kirándulásnak az minősül, amit egy nevelési-oktatási intézmény legalább hét tanulójának részvételével szerveznek. Rögzítenék, hogy a diákokat felügyelő személy az oktatási intézménnyel foglalkoztatási jogviszonyban áll, s azt is, hogy a térítésköteles kirándulás nem a szomszédos országokban élő magyarokról szóló, 2001-es törvény alá tartozó államokba irányul.
Palkovics László elmondta, hogy a veronai buszbalesetnél nem nagyon lehetett tudni, ki érintett a balesetben. Az iskoláknak ezért pontosan rögzíteniük kellene, kik azok, akik egy adott kiránduláson részt vesznek. A többnapos tanulmányi és a külföldi iskolai kirándulások esetében – külön jogszabályban meghatározott – felelősségbiztosítást kell kötni az iskolának vagy a szervezőnek, amelynek kedvezményezettje a tanuló.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS