Négy éve hajszál híja volt, hogy vigye a hevesi kettes körzetet a Jobbik-elnök, ma fele annyi szavazatot szerezne, mint a Fidesz jelöltje.
A 2014-es adatok alapján azt gondoltuk, 2018-ban fej fej melletti küzdelmet hoz a Heves megyei 2. választókerület, most úgy tetszik, jókorát tévedtünk, lévén, a prognózis ebben a Gyöngyösből és ötvenöt kistelepülésből álló körzetben nem látszik igazolódni – írja a 24.hu. A portál emlékeztet: három és fél éve 18 jelölt indult a hevesi kettesben, közülük most az első négy aspiránst vizsgálták.
A legfontosabb adat, hogy Vona Gábor mindössze 1 százalékponttal maradt le a fideszes Horváth László mögött. Ezzel az eredménnyel a jobbikosok közül országosan a pártelnök állt a legközelebb a mandátumszerzéshez. (A végeredmény: Horváth László (Fidesz-KDNP) – 36,97 százalék, 19 798 szavazat, Vona Gábor (Jobbik) – 35,78 százalék, 19 159 szavazat, Sós Tamás (MSZP-Együtt-DK-PM-MLP) – 22,17 százalék, 11 874 szavazat, Lukács Zoltán (LMP) – 2,54 százalék, 1360 szavazat.)
2018 áprilisában újra megmérkőzik Vona és az országosan lényegében ismeretlen Horváth László, aki 1990-ben még SZDSZ-esként jutott a parlamentbe, de 1993 óta fideszes, és immár ötödik ciklusát tölti a Házban. A baloldal jelöltcserével igyekszik partiba kerülni: Sós Tamás helyett a szocik Gyöngyös helyben népszerű polgármesterét, Hiesz Györgyöt tolják be a kartácstűzbe. Jelöltet vált az LMP is, látva a párt 2014-es bő kettő százalékát, rosszabb eredményt aligha ér el az amúgy pátyi illetőségű Reichenberger János – írja a portál.
Ami a pártpreferenciákat illeti, a Fidesz jobban áll, mint 2014 tavaszán, igaz ez országosan és a hevesi kettesben is. A Republikon Intézet november végén a pártválasztók között országosan 57 százalékra mérte Orbán Viktor pártját, Gyöngyösön és környékén 53 százalék ez az arány. A hónapok óta támogatókat vesztő Jobbik itt fele annyit kapna, mint a Fidesz, az MSZP ötödannyit, a DK tizedannyit, az LMP huszadannyit, a többiek dioptriától függően mozognak a láthatóság határán.
Meglepő adat, hogy bár itt indul az ország legismertebb politikusainak egyike, Vona Gábor, a jelöltek támogatottsága alig tér el pártjuk népszerűségétől: míg a Jobbik a biztos szavazók között 25 százalékon áll, a pártelnök 26 százalékot kapna. A fideszes Horváth László pedig pártja 53 százalékánál csupán 2 százalékponttal szerezne kevesebbet. A szoci Hiesz György 2 százalékponttal számíthat többre, mint az MSZP (11 százalék) és a DK (5 százalék) együttvéve – azért bátorkodtunk összeadni e két számot, mert bár országos megállapodás nem született az MSZP és a DK között, ha csak országosan rá nem húzza a szocikra Gyurcsány a szívatót, biztosra vehető, hogy a DK beáll Hiesz mögé. Vagyis Horváth a szavazatok felét megszerezve tarolna – fogalmaz a 24.hu.
A Republikon a portál közvélemény-kutatásában is elmatekozott az esetleges visszalépésekkel. Először is azzal, mi történne, ha „egyéb” pártok jelöltjei nem indulnának, „csupán” a kormánypártoké, a jobbiké, a balosoké, a zöldeké és a Momentumé. Az eredmény: nincs jelentős változás, Horváth 51 helyett 48 százalékot szerezne, de így is bő húszat verne rá a második Vonára. Lényegesen az sem alakít a képleten,ha csak a fideszes, a jobbikos és a szoci áll rajthoz, ez esetben Horváth 49:28-ra alázza Vonát. Ha még a szocialista jelölt is visszalép, s csak Horváth és Vona áll rajthoz, akkor még nagyobb a különbség, 63:37, vagyis nem úgy tűnik, hogy a baloldali szavazók nagy kedvvel szavaznának a Jobbik elnökére. Ha Vona sem indulna, csak a fideszes és a szocialista, akkor Horváth László 60:40-re győzné le Hisz Györgyöt.
Utóbbi két adatból – bár a hibahatár nagysága miatt az egyes pártok szavazótáborairól már nehezebb biztosat mondani – annyi leszűrhető, hogy Vona radjobbos (?) hívei inkább átszavaznak balra, mint Hiesz balos szimpatizánsai radjobbra, de ennek ilyen brutális Fidesz-vezetésnél az ég világon semmi jelentősége – véli a 24.hu.
Tehát a gyöngyösi lényeg: 2014-hez képest jelentősen meggyengült a Jobbik. Abban a forgatókönyvben, ahol a 2014-es indulók (plusz a Momentum) népszerűségét mérte a Republikon, Vona Gábor 9 százalékponttal rosszabbul áll, mint négy évvel ezelőtt. Mivel a bal sem erősödött, föl nem borítja az országot a választásig hátralévő négy hónapban, Horváth Lászlót megszorítani sem igazán tudják kihívói.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS