Az amerikaiak szankciókat vezettek be a szerb hírszerzés vezetője ellen – na, nem bűnügyek miatt, hanem azért, mert szerintük Aleksandar Vulin túl közel áll Oroszországhoz. Ezt mondta Aleksandar Vučić szerb elnök, arra reagálva, hogy Washington szerint Vulin visszaél hivatali helyzetével, nemzetközi szervezett bűnözési tevékenységben és drogkereskedelemben vesz részt, pozícióját pedig arra használja, hogy Moszkvának nyújtson segítséget. Az államfő arra is felhívta a figyelmet, hogy nem Vulinnál találtak a napokban kokaint, hanem a Fehér Házban, így talán érdemesebb volna, ha Washington a saját háza táján sepregetne.
Az Aleksandar Vulin ellen bevezetett szankciók értelmében a hírszerzőparancsnok a jövőben nem férhet hozzá amerikai ingatlanjaihoz és vagyonához. Azok, akik a szankcionált személyekkel együttműködnek, szintén szankcionálhatók. A szerb köztársasági elnök újságírói kérdésre válaszolva emlékeztetett: nem a szerb Biztonsági Információs Ügynökség vezetőjénél, hanem a Fehér Házban találtak kokaint a hatóságok – írja a Magyar Nemzet.
Fontosnak tartom a vizsgálatot. Vulin nem bűncselekmények miatt kapott szankciót, hanem az Orosz Föderációhoz fűződő kapcsolata miatt
– mondta az elnök, hozzátéve, hogy csütörtökön beszél az esetről részletesen.
Milorad Dodik, a Boszniai Szerb Köztársaság elnöke elítélte a szerbiai Biztonsági és Információs Ügynökség (BIA) igazgatója, Aleksandar Vulin ellen bevezetett amerikai szankciókat. A politikus úgy értékelte: a washingtoni büntetőintézkedések bevezetése annak a jele, hogy Vulin a saját népe és országa érdekében tevékenykedett. Dodik azt mondta, hogy ez egyfajta “jutalom a hazaszeretetéért és kitartásáért, valamint az Oroszországgal és az orosz néppel való baráti kapcsolatok megőrzéséért”.
Bárki, aki semleges a mai globális politikai színtéren, és nem áll az amerikai érdekek oldalára, az Egyesült Államok ellensége
– tette hozzá a boszniai szerb vezető. Kiemelte: Aleksandar Vulin az amerikaiak szemében azért bűnös, mert határozottan ellenezte, hogy Belgrád szankciókat vezessen be Moszkva ellen az orosz–ukrán konfliktust követően. Szavai szerint ő maga is azért került amerikai szankciók alá, mert – mint mondta – a Boszniai Szerb Köztársaság nem támogatta az Oroszország elleni büntetőintézkedések bevezetését, és a semlegesség mellett foglalt állást.
Aleksandar Vulin 2014 és 2017 között munkaügyi miniszter, 2017 és 2020 között védelmi miniszter, 2020 és 2022 között pedig belügyminiszter volt. A hírszerzési ügynökséget 2022 óta vezeti.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/AP/Darko Vojinovic
Facebook
Twitter
YouTube
RSS