Nincs napirenden a Fidesz kizárása az Európai Néppártból (EPP) – jelentette ki Manfred Weber, az EPP európai parlamenti frakcióvezetője és az EPP európai parlamenti választási csúcsjelöltségére pályázó politikusa egy keddi prágai rádiónyilatkozatban.
A Fidesz kizárását az EPP-ből egyetlen tagpárt sem követeli. Ez a kérdés nem időszerű – jelentette ki Weber abban az interjúban, amelyet kedden sugárzott a közszolgálati Cseh Rádió. A német politikus ugyanakkor kifejtette: az EPP-ben nincs tere az alapjogok megkérdőjelezésének, ezért támogatta az Európai Parlament javaslatát a jogállamisági eljárás megindítására Magyarország ellen. Ugyanakkor világos, hogy Orbán Viktornak, mint a pártcsalád tagjának tiszteletben kell tartania az alapjogokat és az alapelveket. Ebben nyomást fogunk gyakorolni rá – tette hozzá a bajor EP-képviselő. Manfred Weber szerint az Európai Unió problémáit és az EU-n belüli nézetkülönbségeket párbeszéddel kellene megoldani. Meggyőződésem, hogy ilyen párbeszédet az Európai Néppártban is le tudunk folytatni. Nem panaszkodnunk kellene egymásra, hanem közösen leülni egy asztalhoz és beszélgetni. Ezeket a problémákat csak így oldhatjuk meg – vélekedett Weber, elutasítva Európa megosztását és a kétsebességű EU gondolatát. Szerinte az EU-nak jobban oda kellene figyelnie Közép-Európára is. Meghallgatni és megérteni egymást, ez az egyetlen út, amelyen Európában mehetünk – hangsúlyozta a politikus.
A migrációval kapcsolatban Weber úgy vélte, hogy sürgős döntésre van szükség. Amennyiben a menekültek problémáját nem oldjuk meg, amennyiben Andrej Babiš, Angela Merkel és Orbán Viktor kormányfők nem egyeznek meg azon témák legalább nyolcvan százalékában, amelyek az asztalon hevernek, az a kontinensünk szélsőségeseit erősíti meg – hangzott el az interjúban. A frakcióvezető bízik abban, hogy a megoldást a jelenlegi osztrák EU-elnökség befejezéséig sikerülhet megtalálni. Manfred Weber szerint a jövő évi EP-választások jó lehetőséget biztosítanak arra, hogy újra megvitassák Európa működésének alapelveit; szerinte párbeszédre és kompromisszumokra van szükség. A kulcskérdés: készen állunk-e a partnerségre, a párbeszédre és a kompromisszumok megkötésére. Aki azt mondja, kész ebben részt venni, azt üdvözöljük. Aki azonban csak azt mondogatja, hogy Olaszország elsősorban, Franciaország vagy Ausztria elsősorban, s ha csak az egoizmust fogja erőltetni, az az Európai Unióban nem fogadható el – vélekedett a német EP-képviselő.
Az EPP-ben ketten pályáznak a csúcsjelölti pozícióra, Alexander Stubb és Manfred Weber, és miután jelenleg ez a pártcsalád a legnagyobb az Európai Parlamentben, nekik van esélyük arra, hogy a választások után valamelyikük az Európai Bizottság elnöke legyen. Az EPP végső csúcsjelöltjének személyéről a pártcsalád kongresszusán, csütörtökön, Helsinkiben döntenek.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS