Az ellenzéki pártokat saját válságuk és az egymás közötti versengés köti le, így valódi programalkotás helyett politikai pótcselekvést folytatnak. Ráadásul a jövő évi európai parlamenti választásokra saját listával készülnek, így igyekeznek önmagukat ideológiai újratervezéssel egymástól megkülönböztetni – olvasható a XXI. Század Intézet legújabb, „Helyosztó belharc a baloldalon” című elemzésében.
Az intézet szerint az erőviszonyok – hét hónappal a júniusi megmérettetés előtt – tartósan befagytak: a Demokratikus Koalíció dominál, a Momentum lépéshátránya behozhatatlan, a kispártok pedig a túlélésért küzdenek. A nyilvános mérések szerint a Fidesz–KDNP-pártszövetség jelenleg megközelítené a 2019-es EP-választáson elért rekordgyőzelmét, a DK pedig – a Jobbik és az MSZP biztosnak tűnő kiesése miatt – akár öt mandátumot is szerezhetne.
A tendenciákat figyelembe véve a Momentum egy helyet veszítene, a Mi Hazánk Mozgalom viszont jó eséllyel, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt kisebb valószínűséggel kerülne be az uniós intézménybe
– írják. Az elemzés arra is kitér, hogy pillanatnyilag nincs olyan koherens és releváns mondanivalója a baloldalhoz sorolható ellenzéki pártoknak, amivel új szavazókat vagy a bizonytalan választópolgárokat maguk mellé tudnák állítani. A XXI. Század Intézet szerint szembetűnő, hogy a baloldal politika napirendjét részben a külföldről finanszírozott kormányellenes sajtó, részben egyes nyugat-európai progresszív politikai csoportok és úgynevezett „színes forradalmak” forgatókönyveit követő „hivatásos” civilek alakítják.
A teljes elemzés ITT olvasható.
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS