Bár a baloldal kezdetben felesleges pénzkidobásnak tartotta a nemzeti konzultációt, mostanra már ők is hasonló kezdeményezésekkel próbálkoznak, azonban az ő témafelvetéseik rendre érdektelenségbe fulladnak. A mostani nemzeti konzultáció ugyanakkor nagy érdeklődésre tarthat számot, ugyanis olyan rendkívül fontos kérdésekben dönthetnek a magyarok, mint Ukrajna EU tagsága vagy a belügyekbe való külföldi beavatkozás -hívta fel a figyelmet a XXI. Század Intézet vezető elemzője. Deák Dániel megjegyezte: Orbán Viktornak ellenzékben is fontos volt, hogy egyetértési pontokat találjon az emberekkel.
A 2005-ös országértékelő beszédében hallhattuk a miniszterelnöktől először a nemzeti konzultáció kifejezést. Számára ugyanis ez már akkor is fontos volt és elmondta, hogy 2006-ban úgy akar nekifutni a választásoknak, hogy a tervezett lépéseit a választópolgárokkal folytatott párbeszéd alapján építi fel – emlékeztetett a XXI. Század Intézet vezető elemzője. Emlékeztetett: Az akkori országjárás során Orbán Viktor és a testület tagjai mintegy 700 településre látogattak el és 1,6 millió ember véleményét hallgatták meg személyesen, telefonon vagy levelek útján.
A nemzeti konzultáció újraindítását 2010. április 27-én az országgyűlési választásokon aratott győzelem után jelentette be Orbán Viktor, amelynek deklarált célja továbbra is az ország vezetői és a választópolgárok közötti kapcsolat közvetlenebbé, szorosabbá tétele volt. Deák kiemelte, hogy számos kiemelt kormányzati intézkedést konzultáció előzött meg az elmúlt 13 évben.
Visszacsatolás
Deák Dániel az elemzés során kitért arra is, hogy volt rá példa, hogy bizonyos intézkedési tervet elutasítottak az emberek, ezért azt nem valósította meg a kormány.
Jól példázza, hogy a nemzeti konzultációnak érdemi ráhatása van a kormány döntéshozatalára, hogy a 2011 tavaszán kiküldött nemzeti konzultációkban a gyerek után járó plusz szavazati jogról is kérdezték a kitöltőket, de közel 74 százalékuk elutasította azt. Lázár János, a Fidesz akkori frakcióvezetője ezután azt nyilatkozta, hogy a kérdőívek alapján látható, hogy nincs megfelelő támogatottsága az elképzelésnek, így azt elvetik.
A mostani konzultáció viszont sorsdöntő lehet.
A most induló nemzeti konzultáció sokrétű lesz, több fontos, akár egész Európa jövőjét befolyásoló kérdés kerül a kérdőívekre
– fogalmazott.
Így például a kérdések között szerepel majd, hogy támogassa-e Magyarország Ukrajna uniós tagságát vagy további forrásokkal való finanszírozását. Az elemző szerint ugyancsak kiemelt téma az illegális bevándorlás, amelynek az izraeli események adtak ismét aktualitást, ugyanis Európa-szerte bevándorlók tízezrei, százezrei ünnepelték a terroristákat, több nyugati nagyvárosban is elszaporodtak az antiszemita támadások. Kulcskérdés lesz a külföldi befolyásolás megakadályozásának témaköre, ugyanis az az ország szuverenitásának védelméről szól. Hozzátette: a politikai kérdések mellett gazdasági témák is napirenden lesznek, így például a rezsicsökkentés, a kamatstop és az extraprofit adó is.
Forrás: XXI. Század Intézet, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS