“Elég gáz”, ha így kell bizonyítani, hogy egy családban kábítószer-használó van, azt jelenti ugyanis, hogy nem működnek a kommunikációs rendszerek, a családtagok hazudnak egymásnak – mondta a 180 percben a szakember.
Fenntartásokkal és pontosításokkal, de támogatja a Fidesz-frakció Kocsis Máté drogtesztjavaslatát. A képviselőcsoport vezetője ezt azzal indokolta, hogy a szűréssel harcolni lehet a drogkereskedelem ellen. Rogán Antal a legfontosabb módosítási javaslatok között említette, hogy kiskorúak esetében a drogteszt eredményéről csak a szülő értesülhetne. Hozzátette: a politikusokra és újságírókra is vonatkozó szabályozásról Gulyás Gergely egyeztet majd az igazságügyi tárcával. Kocsis Máté az egyik közösségi oldalon közölte, hogy szerinte érdemes lenne bevezetni a rendszeres drogkontrollt a legveszélyeztetettebbek, a döntéshozók és a közvélekedést formálók körében.
Zacher Gábor, a Honvédkórház Sürgősségi Betegellátó Centrumának osztályvezető főorvosa a Kossuth rádió szerda reggeli műsorában azt mondta, tapasztalatai szerint a fiatalok körülbelül 50-60 százaléka csak kalandkeresésből, divatból próbálja ki a kábítószert, amit aztán nem követ újabb lépés, sok esetben azonban valóban családi problémák állnak a fogyasztás hátterében. Ilyenkor ugyanis a fiatal egy kis időre kitörhet a saját kis pszichoszociális gettójából, és végre jól érezheti magát. A drogtesztjavaslatról a szakember azt mondta, ha így kell bizonyítani, hogy egy családban kábítószer-használó van, „az elég gáz”, azt jelenti ugyanis, nincs a családtagok közt beszélgetés, nem működnek a kommunikációs rendszerek, egyszerűen hazudnak egymásnak.
A szakember egyébként úgy látja, amikor a szülők azzal szembesülnek, hogy gyermekük droghasználó, általában nem is igazán tudják, mit kezdjenek a helyzettel, rögtön mindenféle szakemberre bíznák a megoldást, holott legfőképp a család, a kommunikáció, a belső kommunikáció hozhatna megoldást. Érdekes az is – tette hozzá Zacher -, hogy mi, okos és büszke felnőttek elvárjuk a gyerekektől a lemondás tudományát, miközben sokszor magunk sem vagyunk képesek nemet mondani. Ráadásul a mostani szülőknek borzasztó könnyű is volt a drogra nemet mondaniuk, egyszerűen azért, mert nem volt, a maga módján azonban ez korosztály is rendesen feszegette a határokat, mégsem lett például mindenkiből alkoholbeteg – utalt rá Zacher. Ha ugyanis az ember nem szeretné, hogy valami, mondjuk, egy pszichoaktív szer, megváltoztassa a személyiségét, egyszerűen nem fogja használni – tette hozzá.
Forrás: MR/180perc / hirado.hu – fotó: HBN
Facebook
Twitter
YouTube
RSS