Nincs új a nap alatt, amikor a baloldal a pénzhiány miatt zsémbeskedik. Hol csődközeli állapotokat jelentenek be, hol a tömegközlekedés leállításával fenyegetőznek, de érdekes módon sajátjaik kifizetésére mindig futja. Így történik ez a Fővárosi Vízműveknél is, ahol szintén vannak anyagi nehézségek, de azért prémiumra a vezetőknek mindig van elég forrás. A dolgozók számát ezzel szemben csökkentik, a fogyasztók zsebébe pedig ugyanazért a szolgáltatásért – az inflációs helyzet ellenére – mélyebben belenyúlnának. A Tűzfalcsoport mai írásában újabb tényekről rántotta le a leplet.
Tüttő Kata és Karácsony Gergely is arról beszélt néhány hete, hogy a Fővárosi Vízművek olyan rossz anyagi helyzetben van, hogy ha nem lesz vízdíjemelés, akkor a kieső forrásokat a közlekedés, a közvilágítás és a kaszálás forrásaiból kell majd pótolnia a fővárosnak (bár a budapesti állapotokat elnézve azt hittük, ezt már meglépték, de kiderült, hogy ennél is lehetne rosszabb – a szerk.). Ezért háromszoros vízdíjemelést lengettek be a fővárosban. A vízművek gazdálkodását végignézve szembetűnik, hogy 1,9 milliárd forintos veszteséget termelt a tavalyi évben a cég. Összehasonlításképpen érdemes megemlíteni, hogy Tarlós István főpolgármesterségének utolsó teljes évében, 2018-ban 544 millió forint plusz volt az adózott eredmény. Arra most nem fognak tudni hivatkozni, hogy csökkent az árbevétel, mert az előző évekhez képest még nőtt is.
Egyre több a vezető, egyre kevesebb a dolgozó
Még szerencse, hogy ezekben a „nehéz években” – idézve Karácsonyt – volt arra pénz, hogy a cég vezetőinek száma 14-ről 15-re nőtt egy év alatt, az összdíjazásuk pedig 59 millióra hízott. Az utolsó Tarlós évben a juttatásukat 40 millió forintból megoldották. Vagyis 2018-tól 2022-re 20 millió forinttal nőtt csak a vezetők összköltsége. Az igazgatóság tagjai között pedig olyan neves baloldaliakat találhatunk, mint a börtönbizniszben érintett Magyar György ügyvéd. A nehéz helyzet ellenére a vízművek 336 millió forintot tett félre prémiumokra. Mindeközben az alkalmazottak száma 1501 főről 1441-re, 60 fővel csökkent csak egy év alatt. De még megdöbbentőbb, ha 2018-tól nézzük a leépítés mértékét, mert amíg 2018-ban 1670 fő volt az alkalmazottak száma, mára ez a szám 1441-re csökkent, vagyis 230 embert bocsátottak el 4 év alatt.
A Fővárosi Csatornázási Művek is jól járt
A Fővárosi Csatornázási Művek viszont a beszámolója alapján jobban áll, mint a vízművek. 134 milliárd forintos árbevételük volt a tavalyi évben, amelyből 1,3 milliárd forintos pozitív adózott eredménnyel zártak. De mielőtt megörülnénk, azért érdemes megjegyezni, hogy az utolsó teljes Tarlós-évben 4,3 milliárd adózott eredménnyel zárták az évet. Így igencsak elpárolgott a nyereség. Persze itt is kellett a pénz a vezetők fizetésére: összesen 170 millió forintba kerültek csak az igazgatósági, felügyelőbizottsági tagok, és a vezérigazgató és helyettesei a cégnek. A vezetőknek sem kell siránkozni, ugyanis prémiumra itt is futotta: összesen 21 milliót tehettek zsebre a haverok. Az igazgatósági tagok között itt a volt főpolgármestert, Demszky Gábort és volt helyettesét, Atkári Jánost is megtalálhatjuk. Miközben a vezetők itt is gazdagodtak, a dolgozók száma csökkent. A jelenlegi létszám 852 fő, ami 2018-ban 935 fő volt. Vagyis 83 főt bocsájtottak el az évek alatt.
Forrás: Tűzfalcsoport; Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS