Ursuly von der Leyen kínos hallgatása mellett osztotta ki nemrégiben Volodimir Zelenszkij az egész Európai Uniót, felszólítva a tagországokat: tartózkodjanak attól, hogy az Ukrajnával folytatott kereskedelemről bármiféle döntést hozzanak anélkül, hogy Ukrajnával egyeztettek volna. Mint kiderült, az ukrán elnököt az hozta ki a sodrából, hogy a szomszédos uniós tagországok megálljt parancsoltak az európai piacokat elárasztó, alacsony minőségű ukrán gabona dömpingjének. Mivel Ursula von der Leyen nem köszörülte meg a torkát, hogy az ukrán elnök kicsit elragadtatta magát, rákérdeztünk Gulyás Gergely kancelláriaminiszternél is, valóban nem dönthetnek Ukrajna megkérdezése nélkül az exportról az uniós tagállamok…?
Mint arról nemrégiben portálunk is beszámolt, Volodimir Zelenszkij az Európai Bizottság elnökének ukrajnai látogatását kihasználva kvázi megüzente az Ukrajnával szomszédos uniós tagállamoknak, hogy nem dönthetnek szabadon az ukrán termékek exportjával kapcsolatban. Ismert, hogy a háborúra való tekintettel az Európai Unió eltörölte az ukrán termékekkel kapcsolatos vámokat, mondván, így könnyebben juthatnak el azokhoz a közel-keleti és afrikai célországokhoz, amelyek igencsak megsínylették volna az ukrán gabona hiányát. A valóságban azonban az történt, hogy a kereskedők igyekeztek még Európában értékesíteni a silány minőségű ukrán gabonát, amely teljesen tönkretette Lengyelország, Szlovákia és Magyarország gabonakereskedelmét. Az uniós gazdák körében olyan nagy volt a felháborodás és az elkeseredettség amiatt, hogy a kitűnő minőségű, uniós határértékeknek is megfelelő gabonát nem veszi senki az ukrán gabonadömping miatt, hogy végül külön vámhatósági akciók keretében kellett gátat szabni az elszabadult kereskedelemnek.
Brutális Ukrajna-ellenes intézkedésnek nevezte Zelenszkij, hogy az EU megálljt parancsolt az alacsony minőségű gabonának
Az ügy iránt tanúsíthatott volna nagyobb érzékenységet maga Volodimir Zelenszkij, aki a vámok eltörlése miatt még így is maximálisan hálás lehetne; ehelyett az ukrán elnök úgy érezte, joga van helyreutasítani eruópai uniós szomszédait. Az ominózus sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen kínos hallgatása mellett Zelenszkij arra ragadtatta magát, hogy felszólította a szomszédos országokat és az Európai Unió államait:
tartózkodjanak attól, hogy az Ukrajnával folytatott kereskedelemről bármiféle döntést hozzanak anélkül, hogy Ukrajnával egyeztettek volna.
Mint kiderült, az Európai Bizottság elnökével folytatott megbeszélésen már ismertette Ukrajna álláspontját. Úgy tűnik, Ursula von der Leyen semmilyen szinten nem volt képes érvényesíteni akaratát, így gyakorlatilag Zelenszkij maga osztotta ki a feladatokat és maga szabta meg a kötelező irányt. Az ukrán elnök elmondta:
általános megállapodásunk van a globális élelmezésbiztonsághoz való ukrán hozzájárulásunkról. Azonban – sajnálatos módon – a háború miatti szolidaritás helyett problémákba ütköztünk. Szomszédaink brutális protekcionista intézkedései csalódást okoztak nekünk.
Kiemelte, hogy az ukrán export korlátozása elfogadhatatlan, mert növeli az agresszor Oroszország képességeit, ezért határozott döntéseket várt az Európai Uniótól, továbbá minden kereskedelmi korlátozás mielőbbi megszüntetését. Ursula von der Leyen pedig bénán vigyorogva bólogatott.
Nemcsak dönthetnek, már döntöttek is…
Még szerencse, hogy az elnök nem egyenlő magával a Bizottsággal, amely képes volt döntést hozni az európai gazdák érdekében is, ráadásul annak tudatában, hogy az ukrán gabonának amúgy is megvan az Európán kívüli, bejáratott piaca, úgyhogy az ukrán érdekeket semmilyen sérelem nem éri. Ezt erősítette meg egyébként Gulyás Gergely is, a kancelláriaminiszter az aktuális Kormányinfón ugyanis portálunk azon kérdésére, hogy valóban nem dönthetnek Ukrajna megkérdezése nélkül az exportról az uniós tagállamok, azt a tömör választ adta:
De!
A kancelláriaminiszter kifejtette: nemcsak, hogy dönthetnek, de már döntöttek is. Hozzátette: a helyzet annyira nyilvánvaló volt, hogy még az Európai Bizottság is elfogadta. Gulyás Gergely ugyanakkor kiemelte:
ha valaki valamilyen nem létező ukránellenességet látna a döntés mögött, akkor az, hogy Lengyelországgal közösen léptünk fel az ügyben, az az ilyen jellegű vádakat is eloszlathatja.
Vezető kép: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS