Fontos mérföldkőhöz érkezett a Városliget tájépítészeti megújítása, elkészült a Liget hagyományosan egyik legnépszerűbb családbarát célpontjának, a KRESZ-parknak és környezetének a régóta várt megújítása. A megújult KRESZ-parkot Lázár János építési és közlekedési miniszter, Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa és Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója adta át. Gyorgyevics Benedek portálunknak arról beszélt: “ami itt a Városligetben az elmúlt években történik, az sokkal jobban leírható az egy négyzetméterre eső mosolyok számával, mint egyéb adatokkal, költségekkel vagy pedig éppen az elültetett mennyiségével”.
Szombattól, a kordonok elbontását követően már látogatható az ország legnagyobb és legkomplexebb közlekedési tematikájú családi játszóparkja, a KRESZ-park a Városligetben. A megnyitás időpontja, a Közlekedési Kultúra Napja is ráirányítja a figyelmet arra a fontos társadalmi üzenetre, hogy a Városligetben modern és zöld környezetben, már gyermekkorban elsajátítható a kulturált és biztonságos közlekedés alapismerete.
A felújításra a Liget Budapest Projektnek köszönhetően nyílt lehetőség, melynek eredményeként összesen több mint 30.000 négyzetméter parkfelület újulhatott meg, elültettek 39 lombosfát, több mint 5.600 cserjét és mintegy 22.000 évelőt.
A KRESZ-parkot is a pusztulástól mentették meg
A mindennapi közlekedési helyzeteket játékosan bemutató játszórész átadásával a Nagyjátszótérhez fogható méretű, összetettségű és vonzerőjű attrakcióval gazdagodik a Liget családbarát kínálata. Miniatűr vonatok, repülők, helikopter és egy irányítótorony is várja a kicsiket, de felépült egy mini városrész is, ahol interaktív környezetben gyakorolhatják a biztonságos közlekedés alapjait. A beruházással az ország legnagyobb, és legkomplexebb közlekedési tematikájú családi játszóparkja jött létre.
A Városliget észak-keleti sarkánál található KRESZ park a 70-es években létesült és sokáig fővárosunk legnagyobb oktató parkja volt, gyerekek ezrei tanulták meg itt a közúti közlekedés alapvető szabályait még jóval a jogosítvány megszerzése előtt. Sajnos a rendszerváltást követően a park gondozása, őrzése megszűnt, és az idő múlásával teljesen lepusztult, használhatatlanná vált. Az elektromos jelzőberendezéseket, valamint a KRESZ-táblákat és jelzőlámpákat tartó oszlopokat tőből kivágták, teljesen lekoptak az útburkolati jelek is, a padokat pedig vandálok tették tönkre. A kétezres évek első évtizedében tovább romlott a terület helyzete, 2006-ban ugyan civil szervezetek cégek közreműködésével, saját erőből egy kisebb felújítást végrehajtottak, de a parkrész régóta várt teljes rehabilitációjára csak a Városliget megújításáról szóló törvény elfogadásával, és a Liget Budapest Projekt létrejöttének köszönhetően nyílt lehetőség.
A közlekedést nem lehet elég korán elkezdeni tanulni
A parkrész funkciójában továbbra is a KRESZ alapvető szabályait, illetve a biztonságos közúti közlekedés mindennapos helyzeteit mutatja be, a gyerekek számára érthető, játékos formában. A KRESZ-parkba telepített forgalomtechnikai eszközök 1:2-es arányú kicsinyítéssel valósultak meg. A fejlesztés fő attrakciója egy miniatűr városrész, melyben egy teljes utcakép is megelevenedik közlekedési táblákkal, jelzőlámpákkal, vasúti sorompóval, benzinkúttal. A városrész két oldalán egy-egy házacska sor kapott helyet, melyek fedett egységeit az egyszerű parkberendezési bútorokon felül a közlekedési tematikához köthető tárgyakkal rendezték be, mint vasútállomás, repülőtér és utasváró.
A központi játszórészen kívül, magához a közlekedési pályához kapcsolódóan további önálló elemeket, játszóeszközöket helyeztek el a megújult parkrész különböző pontjain. Ilyen a kis játék benzinkút, elektromos jármű töltőállomás, és az egyik egyirányú kitérőben elhelyezett szerelőpont.
Az egy négyzetméterre eső mosolyok száma a legfontosabb
Gyorgyevics Benedek a Városliget Zrt. vezérigazgatója a megnyitón arról beszélt portálunknak, amikor 2014-ben a kormány átvette a Városliget megújítását, egy olyan parkkal találkoztunk, ahova jó szívvel még nyáron sem látogatott ki az ember, ezen azonban az elmúlt tíz évben nagyrészt sikerült változtatni.
Talán a legnagyobb dolog, nem is a négyzetméterek, nem is a teljesen új minőségben létrejött parki attrakciók, hanem az a kultúraváltás, ami megtörtént itt, a Városligetben
– fogalmazott, felidézve, hogy tíz éve még „a meleg sör-hideg virsli” vidéke volt a Városliget, és hogyha a kormány nem állt volna a program mögé,
akkor mindez, ami most körbevesz minket, ami már a tervasztalról valósággá vált, ez nem lenne.
Kiemelte,
ami itt a Városligetben az elmúlt években történik, az sokkal jobban leírható az egy négyzetméterre eső mosolyok számával, mint egyéb adatokkal, költségekkel vagy pedig éppen az elültetett mennyiségével.
Vezetőkép/fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS