„Na jó, gyorsan menjünk innen, mert ez itt nagyon nagyon durva.” – mondta a Greenpeace vegyész-szakértője, Simon Gergely a 444.hu cikke szerint. A kijelentést a Budapesti Vegyiművek veszélyeshulladék-tárolója ihlette, ami Kispest, Ferencváros és Pesterzsébet találkozásánál, egy hatalmas ipari területen található.
A 444.hu arról ír, hogy a területen 2000 tonna, részben azonosítatlan veszélyes hulladékot tárolnak szétrohadt, sokszor szétdurrant hordókban a szabad ég alatt. A gyúlékony és mérgező anyagokat egy fedetlen és gyúlékony kondérben tárolják, melyből az anyagok egy része folyamatosan szivárog a talajba és a talajvízbe, a szél pedig szabadon fújja szét a fedetlen hordókból a mérgeket.
„Egy tűzeset beláthatatlan következményekkel járna. A szennyezés jól láthatóan kijutott a környezetbe, amit a korábbi évek talajvíz-vizsgálati eredményei is megerősítenek. A területen a lakosság védelme érdekében azonnali beavatkozásra van szükség” – mondta a portálnak a Greenpeace munkatársa.
Egy 2011-es környezetvédelmi felügyeleti határozat szerint „A Felügyelőség legutóbb 2011. augusztus 3. és 2011. augusztus 23. napján tartott helyszíni ellenőrzést a telepen, ahol rögzítésre került, hogy a szabadban tárolt hulladékokat és vegyi anyagokat a nagy melegek idején folyamatosan locsolják, hogy az esetleges tüzet, robbanást megakadályozzák. Tekintettel arra, hogy a fenti, sérült göngyölegű anyagok tárolása műszaki védelem nélkül történik, a locsolással a szennyező anyagokat gyakorlatilag közvetlenül bemossák a már egyébként is szennyezett talajba, talajvízbe.” (Közép-duna völgyi környezetvédelmi és természetvédelmi felügyelőség)
Az Illatos úton már katasztrófahelyzet van, és a szakértők szerint most azonnal cselekedni kell – írja a portál, majd megemlíti, hogy 1992. január 9-én a területen történt három robbanásban huszonegyen sérültek meg. Akkor egy mononitráló reaktor, egy 2000 literes hulladékgyűjtő tartály, és egy 500 literes vizesmosó-reaktor robbant fel.
A Budapesti Vegyiművek Zrt. Magyarország egyik legrégebben alapított gyára, 1876 óta 130 éven keresztül működött. A céget 2008-ban felszámolták. A felszámoló cég pedig tehetetlenül, hozzáértés nélkül ül az időzített bombán.
Európai uniós pénzből 2005-ben a Hídépítő Zrt. és alvállalkozói 1,4 milliárdból elkezdték a talajvíz megtisztítását, de közben a szivárgó anyagokat senki nem szállította el. Erre az EU nem is ad pénzt, mert ez a Vegyiművek feladata lett volna. Így, ami vizet és talajt megtisztítottak, abba rögtön folyt is bele az újabb vegyi anyag. És ez így megy legalább hat éve. Mostanra az EU-s szerződést megszegve már a talaj tisztításával is leálltak. A Hídépítő és alvállalkozói, akik a tisztításért felelnének, már azt sem vizsgálják, hogy a környezet, a levegő, a víz jelenleg mennyire szennyezett. Az EU-s pénz teljesen haszontalanul szállt el a semmibe, és újabbra nincs is kilátás. A több mint 100 szivattyút, — amik a földből kiszívták a vizet és a tisztítószerkezetbe továbbították— egyszerűen ellopták. Ami azért is aggasztó, mert ezek szerint elég egyszerűen be lehet jutni a veszélyes és gyúlékony anyagokkal teli területre. Erre utal a sok lekapart azbesztszigetelés is, amiket valószínűleg színesfémekről kaparhattak le a tolvajok, írja a 444.hu
A felszámolt Vegyiműveket a hatóság már többször megbírságolta, mert nem szünteti meg a területen a környezetszennyező állapotokat. A felszámoló cég embere, Varjú Attila azt mondja, hogy a bírságok sorban landolnak a fiókban. Fizetni nem tudnak, és az áldatlan állapotok felszámolására végképp nincs lehetőségük.
Megoldás lenne, ha eladnák az ipari területet, és vállalja tisztításának költségeit, ám mivel a telep és környéke fokozottan veszélyes, az állam nem engedélyezi a terület árusítását. A másik út, hogy az állam szünteti meg a helyzetet, ám ez több milliárdba kerülhet.
Feljelentést eddig a IX. kerületi önkormányzat képviselője, Baranyi Krisztina (EGYÜTT) tett a telep bejárása után.
Forrás és a teljes cikk: 444.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS