Gátlástalan lopással vádolták egymást a pártok a Parlamentben, a Jobbik kezdeményezésére a korrupció visszaszorításáról és a korrumpálódott politikusok elszámoltatásáról vitázva – írja a Népszabadság.
A lap tudósítója megemlítette, hogy Németh Szilárd az ülésteremben – de már a parlamenti vita előtti sajtótájékoztatón is – elmondta, hogy a mai ellenzék tele van korrupciós ügyekkel. A “rezsibiztos” politikus a csillebérci tábor gyermekek elleni korrupciógyanús ügyét felhozva sorolta mindazok nevét, akik még a kommunizmust is dicsőítették: a listáján Rácz Péter mellett balliberális politikusok szerepeltek, így Varju László, Puch László, és Nyakó István.
Konkrétumokat nem említett a fideszes képviselő, de a Vas megyei MSZP “korrupciógyanús” ügyeit is idevette, valamint emlékeztetett a megvert és megerőszakolt Szabó Bálintra, a Zuschlag-, és a Simon-ügyre. Végül egy Szolzsenyicin-idézettel, a kommunisták gátlástalanságáról, kártékonyságáról, torz lelkületéről szónokolt, és a balliberális erőkre célozva azzal zárta szavait, hogy összenő, ami összetartozik.
Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára és Völner Pál igazságügyi minisztériumi államtitkárok a kormány korrupcióellenes intézkedéseit sorolták, a Nemzeti Védelmi Szolgálat létrehozását, a nemzeti korrupcióellenes program megalkotását és a büntetőjogi szigorításokat. Az államtitkárok, az “ellenzék tele van korrupciós ügyekkel” – tézis alátámasztásásra a szocilaista Hiszékeny Dezső ellen vesztegetés bűntettének gyanúja miatti eljárást citálták, Kovács Béla jobbikos európai parlamenti képviselő ügyét pedig “Európa legnagyobb korrupciós botrányának” kiáltották ki – írta a Népszabadság, hozzátéve, hogy Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az online pénztárgépek és a közúti áruforgalmat ellenőrző elektronikus rendszer bevezetését emelte ki a gazdaság kifehérítésésnek az alátámasztására. Más kormánypárti politikusok arra emlékeztetettek, hogy Gyurcsány Ferenc azt mondta az MSZP-ről, hogy táskákban hozták oda a pénzt, és talán nem is európaiak.
Az ellenzék viszont állami szintű korrupcióval vádolta a kormányt, a “trafikmutyit”, a “földelaldási mutyit”, a Vajna-kaszinókat, és a Paks 2 projektet pedig pénzmosodának titulálták. Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője arról beszélt, hogy az elmúlt 25 évben is volt korrupció, de ez a kormány tette azt rendszerszintűvé. A szintén szocialista Bárándy Gergely “bűnszervezetben elkövetett lopáshoz hasonlította a korrupciót, amely álcázott intézményekkel és intézkedésekkel a haveroknak osztja ki a pénzt”. Az MSZP-s politikus azt mondta: “Orbán Viktor a keresztapa. Hol van ehhez képest az amerikai vagy az olasz maffia? A Fidesz hűbérurakkal és hűbérekkel saját társadalmat épít, így alakult ki mesterségesen a fideszes politikai és gazdasági elit”. Aztán Al Caponet hozta példának, aki sok bűncselekményt megúszott, de végül adócsalás miatt elkapták.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke Magyarország közéleti mocsarának nevezte a korrupciót. Orbán Viktort és Gyurcsány Ferencet egymás mellett említve a jelenlegi kormányfőre utalva azt mondta, mítosz csupán a “jó király- rossz tanácsadók” elv, nem tekinthető jó miniszterelnöknek az, akit korrupt emberek, munkatársak vesznek körbe. Felrótta, hogy az amerikai kitiltási botrányra nem adott választ a kormány. Azt állította, hogy a jobbikos önkormányzatokban nincs korrupció. (A Jobbik közleményében pedig azt írták: a Fidesz korruptsága túltesz az MSZP-én is) Novák Előd nem állt ki egyértelműen a jobbikos Kovács Béla mellett, de bizonyítékokat sürgetett a vádak alátámasztására.
Szél Bernadett, az LMP vezérszónoka azt mondta, hogy a kormánypárt Hófehérkének próbálja láttatni magát, de gátlástalanul lopnak a kormánypártok, és “vérszívók”. A Fidesz számára a kormányzás fedőtevékenység, profi gépezettel, de valójában minden a korrupció alá lett rendelve, minden intézkedés és beruházás csupán ürügy, a lényeg a pénz felhajtása – mondta az ellenzéki képviselő.
Forrás: Népszabadság
Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS