A szélesebb olvasóközönség a gyöngyöspatai események alkalmával ismerhette meg a nevét, azonban Field öt éve szerepel a belpolitikai félvilágban. A neve a legfelsőbb politikai körökben is kétségeket gerjesztett, elterjedt, hogy, netán titkosszolgálati háttérrel gyengíti Magyarország pozícióit. A mandiner.hu hosszú elemzést készített Richard Fieldről.
Nem segített ennek az információnak a gyengítésében vezetékneve sem, bár csak névazonosságról van szó, ugyanis a magyar kémhistóriákban már szerepelt egy Field. Noel Field ugyanis ismert amerikai-szovjet kettősügynök volt, aki Magyarországon telepedett le a szovjet szférába való emigrálása után.
Field azonban más okoknál fogva is érdeklődést gerjesztett a felsőbb politikai körökben. Az amerikai állampolgár szenvedélyesen támogatta LMP-t, és a gyöngyöspatai események alatt „evakuálással” tett sokat a Magyarország körüli nemzetközi médiahisztéria korbácsolásáért.
Field azonban úgy tűnik nemzetközi szintre emelte jelenlétét, sőt a magyar szféráról szóló, angol nyelvű sajtótermékei kifejezetten erős kritikát jelentenek a kormányzat számára.
A mandiner.hu információi szerint a RealReporting.org portfóliónak három online kiadványa is van Magyarországon: The Budapest Beacon, The Budapest Sentinel, valamint az Abcúg. Utóbbi a legkevésbé érdekes: magyar nyelvű ország- és kormánykritizáló oldallal, bloggal Dunát lehet rekeszteni. A Beacon és a Sentinel azonban új minőséget jelentenek, igaz, utóbbi egy angol nyelvű sajtószemle csupán, amely mazsoláz mindabból, ami a magyar sajtóban megjelent cikkek közül fontos lehet – Fieldék szempontjából. A Beacon hasonló, csak éppen kétnyelvű.
A Field 1989-ben végzett a Columbián, ahol történelmet hallgatott, állítólag kedvenc egyetemi professzora Deák István volt, aki a második világháború után vándorolt ki Magyarországról. Ő többek közt az 1848-49-es forradalomról írt könyvet, ami akkor nagy hatással volt Fieldre. „Épp akkor diplomáztam, amikor lehullott a vasfüggöny. Úgy döntöttem, nem Amerikában akarom tanulni a történelmet, hanem inkább Európában akarom megtapasztalni azt.” – mondta akkor a Mandinernek.
Miután 2011-ben megszervezte a gyöngyöspatai cigánysor kiköltöztetését, Field bejelentette: az őt ért fenyegetések miatt elhagyja Magyarországot. Még Bajnai Gordon színre lépése előtt azonban Juhász Péternél mutatkozott meg, hogy támogassa a Millát, az elmúlt évet pedig sajtógründolásra használta ki.
S hogy miből?
Az amerikai üzletember a cégnyilvántartási adatok szerint nem söpör be jelentős hasznokat. Field cégei közül az Amerikai Ház Kft. tavaly 12 milliós veszteséget termelt adózás előtt, a Manor Hungary Kft. több mint kétszázmilliós mínuszt egymilliót sem elérő árbevétel mellett, a Mezőholding Kft.-nek nem volt bevétele, vesztesége tízmillió, de a Penn Stúdió Bt. és az RF Kft. is veszteséges.
Az Amerikai Ház honlapjára kattintva is az látszik, hogy az ingatlanos cég majd’ tíz éve inaktív: referenciáik között az utolsó dátum 2006-os.
S hogy a kapcsolatokat hozó, karitatív Amerikai Ház Alapítvány forrásai honnan vannak? „Főként a családom biztosítja, bár időről időre magánszemélyektől is kapunk támogatásokat. Az alapítvány nem kap pénzt kívülálló, harmadik szervezetektől” – mondta el a mandiner érdeklődésére Field. „Soha nem álltam az Amerikai Egyesült Államok, vagy bármely más állam alkalmazásában. Soha nem álltam rendszeres kapcsolatban kormányzati tisztviselőkkel, vagy bárki mással, aki magáról azt állította, hogy az Egyesült Államok, vagy más állam képviselője. Soha nem tettem semmit bármely párt utasítása szerint, kizárólag saját belátásomra hagyatkoztam.”
Field apja, Robert Field az, aki a valódi ingatlanbizniszt felépítette. Robert Field a Manor Group alapítója, tíz amerikai lakópark és négy szálloda tartozik hozzá, de ő volt a befektető fia 15 magyar ingatlanprojektje közül többnél is. A mandiner értesülései szerint úgy fest, valóban megvalósíthatják a Park City névre hallgató gigantikus, évek óta csúszó beruházást.
A hivatalosan Lancasterben, Pennsylvaniában élő fiú sokat utazgat az Egyesült Államokban és Európában kezelt ingatlanbizniszek miatt, most épp Zágrábtól északra építenek családi házakat, apja támogatása viszont meghatározó – a magyar közéleti ügyeket illetőleg is. „A mai napig is támogatja törekvéseimet, hogy Magyarország visszatérhessen a demokrácia útjára, amiért nagyon hálás vagyok neki” – mondja Richard Field, hozzátéve, hogy azért ő a „saját lábán áll”, hiba lenne azt gondolni, hogy az apja dönt helyette.
A hátteret mindenesetre biztosítja, olyannyira, hogy még a friss médiaportfóliót is neki köszönheti a fia. „Ő publikálja a RealReporting.org portált már jó néhány éve, sokkal korábban, minthogy engem is érdekelni kezdett az online publikáció. Nagyvonalúan felajánlotta, hogy számos online kiadvány főszerkesztőjeként tevékenykedhessek.”
Kiket támogat Richard Field?
Mint az a mandiner.hu írásából kitűnik: az LMP, a TASZ, a MILLA, és az abból kinövő Együtt –Juhász Péter alapításánál is ott bábáskodott. Kapcsolatba került a Soros György féle birodalommal is, a mandiner.hu információi szerint az LMP öt évvel ezelőtti megkörnyékezéséhez nem más volt a kontakt, mint Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért elnöke.
Forrás: mandiner.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS