A kétségek és gyanakvás eloszlatása végett hangsúlyozom, hogy minden egyes eurót, amelyet Ukrajna támogatására mozgósítunk, saját biztonságunkba és jólétünkbe fektetjük be, az Európai Unió stabilitásába – jelentette ki Charles Michel, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke kedden, Strasbourgban.
Michel az Európai Parlament plenáris ülésén, a múlt heti EU-csúcs következtetéseit tárgyaló vitában hangsúlyozta: az, hogy a tanácsülésen egyhangú döntés született végül Ukrajna négyéves időszakon át tartó, 50 milliárd eurós támogatásáról, azt mutatja, hogy a tagállamok nem hagyják magunkat megfélemlíteni Oroszország által, amely brutálisan megsértette Ukrajna szuverenitását és a nemzetközi jogot.
Az Európai Tanács döntése üzenet mindazoknak, akik hisznek a demokratikus értékekben és a szabadságban
– jelentette ki. Michel beszédében felkérést intézett az Egyesült Államok képviselőházához, hogy bocsássa rendelkezésre az Ukrajna pénzügyi stabilitásának garantálásához szükséges 60 milliárd dollárt. Felhívta a figyelmet, hogy az elkövetkező hónapok nagyon fontos témája az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás; sürgős, hogy Kijevet még több fegyverrel, lőszerrel támogassa az EU.
Support for Ukraine is not charity. It is our moral duty. An investment in our security & peaceful future.
We owe it to the generations to come, for our children and grandchildren. Just as those that came before us had the vision & responsibility to build this project based on… pic.twitter.com/LBtR9wcrbB
— Charles Michel (@CharlesMichel) February 6, 2024
A közel-keleti helyzettel kapcsolatban Charles Michel hangsúlyozta, hogy mindent meg kell tenni a regionális eszkaláció megakadályozása érdekében. Az elnök szerint a gázai helyzet megítélésével kapcsolatban el kell kerülni a kettős mércét. Charles Michel beszédében kitért a mezőgazdásági termelők helyzetére is.
Számos európai országban a gazdák dühüket, aggodalmukat fejezték ki, és a mi kötelességünk, hogy meghallgassuk őket, és válaszoljunk felhívásaikra
– jelentette ki.
Farmers are vital to our food security, climate transition, & European sovereignty.
Farmers deserve to be respected for the massive work they do to put food on our tables.
On the path of our green transition, we cannot leave anyone behind. We must continue our dialogue with… pic.twitter.com/hZMEdQoCIn
— Charles Michel (@CharlesMichel) February 6, 2024
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a plenáris vitán elmondta: az európai gazdák sarokba szorítva érzik magukat, ők érzik elsősorban az éghajlatváltozás, az ukrajnai háború hatásait.
A mezőgazdaság és a gazdák jövője aggodalomra adhat okot, azonban a mezőgazdaságnak fenntarthatóbb termelési modell felé kell elmozdulnia, hogy az agrárgazdaságok az elkövetkező években is nyereségesek maradjanak
– hívta fel a figyelmet. Emlékeztetett, hogy a jó talaj a gazdák megélhetésének alapját jelentette, azonban az európai talajok mintegy 70 százaléka ma már rossz minőségűvé vált.
Ezt a tendenciát meg kell fordítani, amihez a hatékony természetvédelemnek nagyvonalú ösztönzőket kell kínálnia
– tette hozzá. A bizottság elnöke bejelentette: javasolni fogja a testületének, hogy vonják vissza azt a törvénytervezetet, amely a növényvédőszerek használatának felére csökkentésére irányult volna az EU-ban. Véleménye szerint azért kell visszavonni, mert a törvénytervezet a “megosztottság szimbólumává” vált környezetvédelmi és mezőgazdasági kérdésekben.
Az Európai Bizottság egy új, sokkal érettebb javaslatot készíthetne az érdekelt felek bevonásával ebben a kérdésben
– tette hozzá.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Facebook
Twitter
YouTube
RSS