Szerda este a Katakomba rendezvényközpont vendége volt Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter és Schiffer András ügyvéd, az LMP alapítója. A Slachta Margit Egyetemi Szakkollégium által szervezett vitán szóba került többek között az orosz–ukrán háború, a gazdatüntetések, és a 2024-es összevont EP- és önkormányzati választás is. Navracsics Tibor a lapunknak adott interjúban beszámolt az unió kohéziós politikáért felelős minisztereinek ülésének eredményeiről, továbbá elmondta véleményét arról is, hogy az Európai Bizottság ismét kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben.
A kohéziós politika jövője és stratégiájának iránya állt a legutóbbi uniós tárgyalások középpontjában. Azért is fontos számunkra ez a kérdés, mert az év második félévében mi látjuk el az Európai Unió soros elnökségét, tehát mi leszünk azok, akik továbbvisszük ezt a vitát. Már most folyik az előkészítése a következő hétéves pénzügyi időszaknak
– emelte ki Navracsics Tibor. A miniszter szerint az egyik kulcskérdés az, hogy amennyiben továbbra is ilyen erővel próbálják érvényesíteni Ukrajna európai uniós csatlakozásának logikáját, akkor az milyen hatással lesz a kohéziós politikára. Hozzátette:
a legnagyobb veszély az lenne, ha a bővítés felemésztené az unió kohéziós politikáját, amely így a közép-európai és dél-európai országok számára is elérhetetlen lenne.
A tárcavezető fontos eredményként értékelte, hogy a mostani vita során sikerült érvényesíteni azt, hogy a kohéziós politikát a jelenlegi formájában mindenképpen meg kell őrizni.
Brüsszel ismét eljárást indított hazánk ellen
Mint lapunk is megírta, az Európai Bizottság felszólító levél megküldésével kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben a szuverenitásvédelmi törvény miatt, mert az megítélésük szerint uniós jogot sért. Magyarországnak két hónap áll a rendelkezésére, hogy válaszoljon a felszólító levélre. Navracsics Tibor szerint ez egy ismerős eljárás, a magyar kormány pedig hamarosan ki fogja fejteni az álláspontját ebben az ügyben. A közigazgatási és területfejlesztési miniszter hangsúlyozta: nem valószínű, hogy gyors megoldás születne. Hozzátette:
az európai parlamenti választások nyilván még nagyobb nyomást gyakorolnak az Európai Bizottságra, hogy hasonló lépéseket tegyenek. Meglátjuk, mi lesz az eredmény. Szerintem meg tudjuk védeni az álláspontunkat.
Bár a nyugati médiumok cikkei alapján az lehet a benyomás, hogy az uniós politikusok a tárgyalótermen kívül is negatívan állhatnak hazánkhoz, Navracsics Tibor a legutóbbi miniszteri ülésen semmi hasonlót nem tapasztalt.
Magyarország általában a napirendeken kívül sem került szóba, és a legutóbbi ülésen a napirendek tárgyalása kapcsán sem került negatív kontextusba
– fogalmazott a tárcavezető.
Fotó: Burger Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS