Az Index információi szerint hétfőn délután kezdtek bele egy nagy közvélemény-kutatásba, hogy szondázzák az államfőjelöltek ismertségét és népszerűségét. A több ezer fős mintán végzett felmérésben közéleti és gazdasági kérdéseket is érintenek. Úgy tudjuk, hogy a jövő hét közepére már meglesznek az eredmények, így a február 21-i frakcióülésen akár dönthetnek is az államfőjelölt személyéről.
A lap arról írt, hogy hétfőn délután – egy kormányközeli alapítványi megbízásából – egy 4–5 ezer kérdőíves, nagy mintás közvélemény-kutatást kezdtek el lekérdezni országszerte. A mérés egyik fő célja, hogy szondázza a lakosok véleményét a lehetséges köztársaságielnök-jelöltekről és egyéb közéleti kérdésekről is. Novák Katalin szombati lemondása előtt két nappal már egy telefonos közvélemény-kutatást elindítottak, hogy mérjék a potenciális elnökjelöltek ismertségi és népszerűségi indexét.
Az Index szerint a hétfőn megkezdett nagy mintás, személyes lekérdezések során már Navracsics Tibor, Szalay-Bobrovniczky Kristóf és Merkely Béla neve mellett egy újabb potenciális államfőjelölt is feltűnt, aki nem más, mint Maróth Miklós professzor.
A 81 éves, Magyar Corvin-lánccal kitüntetett, Széchenyi-díjas orientalista nagy hatással volt Orbán Viktor keletinyitás-politikájára. A Magyar Kutatási Hálózat elnöke feddhetetlen, ideális jelöltje lenne a Fidesz- és a KDNP-frakcióknak. További potenciális jelöltként felmerült a sajtóban Stumpf István korábbi alkotmánybíró, az első Orbán-kabinet minisztere és Trócsányi László, a harmadik Orbán-kormány igazságügyi minisztere. Mellettük egyre többen szeretnék az aspiránsok között látni Freund Tamást, a Magyar Tudományos Akadémia elnökét is.
Az Index értesülései szerint a több ezer fős kérdőíves felmérés eredményei már a jövő hét közepére elkészülnek, így a kormánypártok akár a február 21-i kihelyezett frakcióülésen is több fontos döntést meg tudnak hozni. Többek között körvonalazódni fog, hogy a megkérdezetteknek mi a véleménye a köztársaságielnök-jelöltekről és ki lehet Novák Katalin utódja a Sándor-palotában.
Az LMP is választott jelöltet
Az LMP Hack Pétert ajánlja az Országgyűlés összes frakciójának figyelmébe, hogy közös jelölésével a nemzet egységét megtestesítő, a jogállamot és az alkotmányos rendszert őrző köztársasági elnökünk legyen.
Ungár Péter felsorolta Hack Péter elismeréseit, és azt is megjegyezte, hogy „politikai tapasztalattal is rendelkezik, de nem pártpolitikus. 1990 és 2002 között országgyűlési képviselő volt. 1994 és 1998 között az Országgyűlés Alkotmányügyi Bizottságának elnöke. Huszonkét éve, 2002-ben visszavonult az aktív politizálástól, még ebben az évben kilépett korábbi pártjából, a Szabad Demokraták Szövetségéből, azóta semmilyen pártpolitikai tevékenységet nem végez.”
Forrás: Index; Fotó: MTI/Sándor-palota
Facebook
Twitter
YouTube
RSS